Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít

Pro někoho je zahrada místem odpočinku s možností seberealizace, byť i třeba v podobě práce. V některých případech je nutné při plánování zahrady povolat zahradního architekta, ale pokud si chcete svou zahradu vytvořit sami prakticky už od fáze projektu, máme pro vás několik užitečných rad. Důležité je si uvědomit, jaké práce zvládnete sami a kdy je přeci jen dobré se poradit s odborníkem.
planovani-svepomoci-vyzaduje-urcite-znalosti-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: Lucie Peukertová

Plánování vlastními silami má svá jistá úskalí a je třeba upozornit na to, že i vznik zahrady je spojen s mnoha technickými znalostmi, které byste měli ovládat. Pokud se ale i přesto chcete do projekce vlastní zahrady pustit, měli byste alespoň z části ovládat zahradní tvorbu.

U každého je třeba trochu něco jiného. Pokud zahradničíte již dlouhá léta a nastudovali jste si celou řadu odborných i populárních publikací, pak si třeba s plánováním zahrady poradíte. Stejně tak doporučujeme absolvování některého z kurzů zaměřených na zahradní architekturu. Tady ovšem nespoléhejte jen na několik absolvovaných hodin s lektorem, raději vybírejte kurzy vícedenní, ale ani ty nebudou zárukou toho, že si se vším poradíte.

Zahradní architektura se vyučuje na vysoké škole a studenti se vzdělávají v různých směrech. Ačkoli by se mohlo zdát, že pro vlastní zpracování návrhu musíte umět pracovat hlavně s rostlinami, ve skutečnosti je vše trochu jinak. Rostliny jsou spíše výrazový prostředek, se kterým se „kouzlí“ až v závěru tvorby zahrady, nejdříve je třeba zvládnout spíše technické a praktické aspekty zahrady.

Čím začít

Pokud je váš pozemek složitý nebo musíte řešit složitější technické úkoly jako naplánování drenáží nebo zpevnění svahů, je na místě doporučit spíše spolupráci se zahradním architektem. Jestliže nejste vystudovaní v oboru, jen těžko si s těmito složitějšími úkony poradíte tak, aby byl výsledek uspokojující a smysluplný i po finanční stránce.

Pokud je ale váš pozemek po všech stránkách ideální a nemusíte řešit složité technické otázky, pak se můžete s chutí pustit do plánování. Všechny svoje představy si zakreslujte i zapisujte na papír, ideálně pracujte v měřítku již od začátku.

Od geodetů si nechte vypracovat projekt zaměření pozemku, kde bude kromě domu vyznačeno vše od zpevněných povrchů až po stávající dřeviny. Do tohoto podkladu pak zakreslujte svoje představy o budoucí zelené oáze.

Jaké je ideální měřítko pro práci? Začněte s měřítkem 1 : 100, nemusíte si pak reálné míry složitě přepočítávat. Větší pozemky ovšem vyjdou na více velkoformátových papírů.

Plánovat můžete, i když oslovíte zahradního architekta

Vlastní fantazii a představu o zahradě si můžete na papír zakreslit i tehdy, když vás v blízké době bude čekat návštěva projektanta. Tomu právě tento výkres poslouží pro lepší vytvoření vize, co od zahrady očekáváte. Při plánování mějte na paměti, že žádný pozemek není nafukovací a že se vaše požadavky mohou během let značně změnit.

K častým změnám dochází hlavně při odrůstání dětí, i tento aspekt mějte na paměti, zahrada by tedy měla být od začátku více multifunkční.

K zahradnímu architektovi nemusíte hned chodit s podrobným osazovacím plánem, na papír si ale určitě napište své oblíbené rostliny, bez kterých se na zahradě neobejdete.

Položte si také otázku, jaký styl zahrady je vám blízký. V současné době se zahradní tvorba směřuje poměrně dost ekologickým směrem, takže jsou oblíbené zahrady přírodní a permakulturní, stálicí ovšem zůstávají i zahrady okrasné. Ovšem i zde se najde nějaký ten prostor pro založení bylinkové nebo zeleninové zahrady.

Na začátku plánování si položte tyto otázky, odpovědi vám pomohou s plánováním:

  • Jaký styl zahrady je vám blízký?
  • Chcete na zahradě odpočívat, pracovat nebo sportovat?
  • Budou na zahradě trávit čas i malé děti?
  • Kolik času chcete věnovat pravidelné údržbě?
  • Chcete mít na zahradě své soukromé místo pro čtení nebo odpočinek?
  • Kde budete parkovat auto, skladovat zahradní techniku a nářadí, případně kde uskladníte dřevo?
  • Plánujete také technické zázemí? Budete si přát zahradní jezírko, automatickou sekačku nebo třeba automatický závlahový systém?
  • Jak budete hospodařit se zahradním odpadem?

 

23.8.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist