Skřípina – aneb „trávový stromek“

Nejen pokojovou, ale i venkovní atraktivní rostlinou je něžně vyhlížející skřípina (Scirpus cernuus), nazývaná též „Dívčí vlas“. Její kštice vypadá velice pěkně například v proutěném košíku v kombinaci s cibulovinami, ale stejně hezky působí i na záhoně anebo v blízkosti zahradního jezírka. Při vhodném osvětlení vytváří zajímavé efekty.
sachor-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Skřípina patří k šáchorovitým rostlinám. Někdy bývá k dostání v plastových či kartonových trubkách. Její domovinou je Středomoří, tropy a subtropy.

Náměty na způsoby pěstování

Často se sází do nádob ve tvaru hlavy, kde vytváří jakýsi účes. Další způsob pěstování je ve válcovité podpěře, aby její jemné vlasovité listy vytvářely efektní přepadávající palmičkovou korunu. V interiéru tato úprava působí velmi efektně. Velmi krásně vypadá i v bažinatých částech terárií nebo zvlhčovačů vzduchu, či v pokojových vodních zahrádkách, ale i obřích číších. Pamatujte však na to, že kořenový bal nesmí nikdy přeschnout, ale ani nesmí být nikdy celý ponořený ve vodě.

Pěstování venku

Pokud jste se rozhodli pro nákup této rostliny, je třeba, abyste s ní zacházeli jako s bahenní rostlinou. Ve stínu a v polostínu jí postačí střední závlaha, avšak na slunném místě nikdy nesmí přeschnout, jinak zajde. Vůbec jí nevadí vlhký vzduch nebo zálivková voda ve vnějším květináči, právě naopak! Časem jí prospěje zmlazení rozdělením trsů.

Jak je to se zálivkou

Pro zálivku platí zásada, že musí být tím častější a vydatnější, čím světlejší je její stanoviště. Nemá však ráda přímé slunce. Skřípina má ráda stálou spodní závlahu a vlhký vzduch. Každé jaro je dobré ji přesadit do běžné zahradnické zeminy s příměsí písku. Pozor: Nesnáší pesticidy!

Text: Zuzana Bohdalová

12.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist