Skrýše pro užitečné živočichy, které vás budou bavit

Čím dál tím větší povědomí o ekologickém zatížení životního prostředí, které často způsobujeme my sami hospodařením na svých pozemcích, nám otevírá dveře k tvorbě přírodních zahrad přátelských nejen k rostlinám, ale také k užitečným živočichům. Právě oni nám totiž mohou pomoci s likvidací některých obtížných chorob a škůdců. Nastěhujte si užitečné pomocníky také na svou zahradu a připravte jim skrýše na přezimování. S jejich tvorbou vám mohou pomoci i vaše děti, a bude je to rozhodně bavit!
shutterstock_1507960007-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Užiteční živočichové na zahradě nenastolí rovnováhu okamžitě, proto se hned první sezonu nenechte zklamat. Aby k vám na pozemek vůbec zavítali, bude nutné dodržovat několik pravidel, mezi nimiž je samozřejmostí absence používání synteticky vyráběných přípravků na „ochranu“ rostlin, hnojiv, postřiků proti plevelům a houbám a dalších prostředků, které se jinak běžně používají ve velkém na okrasných zahradách, v nichž je nejdůležitější estetické hledisko, zatímco otázka ekologie a ekologické stability ustupuje zcela do pozadí. Při používání chemických prostředků zůstávají v půdě rezidua těchto látek, která se poměrně dlouho odstraňují, v horších případech se může jednat i o desítky let.

Drobní živočichové přirozeně mnohem raději zavítají do takové zahrady, kde tyto hrozby nejsou, nebo se vyskytují pouze v minimálním množství. Pokud se rozhodnete pro tvorbu skrýší, ale přesto se nechcete vzdát hnojiv a postřiků, nepočítejte, že se na zahradu tito pomocníci budou hrnout ve velkém.

Co se užitečným živočichům líbí

Určitě ocení „divoká zákoutí“, v nichž sem tam roste i nějaký ten plevel a nehrozí zde pravidelný úklid. Dobrou práci odvádějí hromady dřeva, kamenů, staré cihly nebo třeba hromada listí. Právě tato stanoviště hmyz i drobné savce přitahují jako magnet. Stejně dobře ale fungují trvalkové záhony, kvetoucí keře a stromy nebo květnatá louka.

Přírodě blízká zahrada ovšem nemusí znamenat nepořádek, okrasné funkce se nemusíte vzdávat. Pokud chcete i nadále sekat trávník na nízko, není problém, stačí udělat třeba menší kompromis s několika metry čtverečními, které necháte zdivočet na květnatý trávník nebo louku. I v okrasné zahradě se vždy najde nějaký ten kout mimo exponovanou část pozemku, kde může vzniknout ráj pro drobné živočichy.

Co se živočichům nelíbí

Rozhodně to příliš nepřehánějte s úklidem zahrady, mírný nepořádek, hromádky listí nebo kusy dřeva představují vhodné příbytky pro larvy hmyzu nebo třeba skrýše pro ježky. Asi největším nepřítelem je samozřejmě jakákoliv chemie v podobě hnojiv či postřiků a mnohdy i samotný přístup člověka.

mal-vodn-prvek-p-edstavuje-r-j-pro-by-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Hurá ke skrýším

Pod skrýšemi pro živočichy si hned nemusíme představovat pouze hmyzí hotely, mnohdy si vystačíme s málem, které má každý v dílně nebo na zahradě. Ježkům vyhovují hromady starého dřeva prosypané listím v klidné části zahrady třeba pod korunami vzrostlých stromů, některé druhy žab přezimují v zahloubeném příbytku pod kameny a dřevem. Suché listí je poměrně dobrý izolant, proto i tento příbytek prosypejte tímto všestranným materiálem. Ještěrky vyhledávají hromady kamení na slunci, kde také kladou svá vejce.

Málokdo chce slyšet o tom, že je dobrým pomocníkem také škvor. Jemu se zavděčíte terakotovým květináčem vystlaným slámou, který zavěsíte dnem vzhůru. Květináč by se měl dotýkat kmene nebo větví stromu, aby se do připraveného příbytku hmyz snadno dostal. Poměrně všestranným příbytkem pro různé druhy hmyzu i pro jmenované škvory jsou hmyzí hotely.

skr-na-prvn-pohled-p-ipom-naj-c-kompost-na-v-robu-listovky-ve-skute-nosti-nab-z-p-ezimov-n-je-k-m-a-dal-m-ivo-ich-m-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Protože se jedná o poměrně atraktivní záležitost, jsou dostupné v mnoha verzích, často jsou ovšem chemicky ošetřené, takže hmyz naopak odpuzují. Pokud si budete domeček vyrábět sami, dejte přednost nenapuštěnému řezivu a chemicky nezávadným výplním. Pro zvýšení efektu lze domek umístit třeba do rozkvetlého trvalkového záhonu nebo také do květnaté louky, kde se hmyzu jistě velice brzy zalíbí.

Foto Lucie Peukertová

5.10.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist