Slasti a strasti vermikompostování a jak začít

Vermikompostování nabízí jedinečnou příležitost zpracovat zbytky z kuchyně i pro ty méně šťastné, kteří nemohou kompostovat na zahradě. Ano, s vermikompostérem lze kompostovat v každém bytě. Odměnou je žížalí čaj – univerzální organické hnojivo a pak také kompost využitelný na pěstování rostlin.
vermikomposter_urbalive_zeleny_v_kuchyni-1100x618.jpg Zdroj: Plastia

Nenechte se mýlit, kompostování není úplně snadné, ale pokud dodržíte veškeré zásady správného vermikompostování, nehrozí v bytě zápach ani mušky. Mějme na paměti, že vermikompostér je živý a jeho obsah se mění s každým dnem.

Jak začít s vermikompostováním:

Než začnete

Uvědomte si, že s vermikompostováním si domů přinášíte živá zvířata. Nejsou roztomilá, ani se s nimi nepomazlíte, ale jsou to živé organismy, které mají své nároky a musíte o ně pečovat.

Není nic horšího než žížaly trápit, ať už nedostatkem vzduchu, suchem, horkem či mokrem. Navíc vám v bytě budou tlít zbytky potravin, což znamená poměrně nepříjemný zápach.

Co patří do vermikompostéru?

Žížaly jsou veganky! Nejí maso, sýry ani kosti. Zato si pochutnají na zbytcích zeleniny i ovoce, kávovém lógru, ale třeba i na papírovém ubrousku. Výjimkou ve veganské stravě jsou skořápky od vajec rozdrcené na malé kousky.

Problémy při vermikompostování

1. Úhyn žížal nebo hromadné útěky

Aby se žížalám dobře dařilo, je důležité je netrápit hlady ani nepřekrmovat, udržovat ve vermikompostéru správnou vlhkost a v neposlední řadě i optimální teplotu od 4 do 25 ˚C. První měsíce, než se kompost rozjede, je možné ho občas pokropit. Později se vlhkost snižuje odčerpáním žížalího čaje nebo vysušením obsahu vermikompostéru kousky natrhaného papíru či kartonů od vajíček.

2. Mušky

Mušek, které navštíví váš vermikompostér v různých ročních obdobích, je mnoho druhů a boj s nimi není lehké vyhrát. Na některé platí sirupová past, na jiné lepítka nebo prášek z vaječných skořápek. Návodů, jak si s nimi poradit, je mnoho. Stačí jen hledat, zkoušet a vytrvat.

3. Zápach

Nevábně zavánějící vermikompostér nejčastěji značí, že jste do něj dali příliš mnoho odpadu, který žížaly nejsou schopny zpracovat. Správně vedený vermikompost nezapáchá.

Proč vermikompostovat?

1. Žížalí čaj

Tuto životadárnou tekutinu začnete čerpat po dvou až třech měsících od založení kompostu. Žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo pro bylinky, pokojové rostliny i zahradu. Doporučené ředění: 1 : 9. Přebytky můžete skladovat při chladnějších teplotách v tmavém prostředí, zamrazit nebo darovat na www.mapko.cz.

2. Kompost

Vermikompost obsahuje živiny a růstové látky pro rostliny. Příznivě působí na vytváření kořenů rostlin a na jejich celkový vývoj. Vermikompost získaný s pomocí žížal je považován za nejúčinnější organické hnojivo.

3. Děláte dobrou věc

Málokdo si uvědomuje, jakou paseku dokáže bioodpad udělat ve směsném odpadu. Často je obtížně spalitelný a právě díky němu skládky tak zapáchají. Přitom je jednoduše hloupost vyhazovat něco, co je možné přeměnit na něco užitečného. Uvidíte, jak na sebe budete pyšní. Vracíte bioodpad do přirozeného koloběhu.

Myslíte to vážně? Přihlaste se do FB skupiny Vermikompostování a sdílejte své zkušenosti.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist