Sloupcovité jabloně vám ušetří na zahradě místo

Sloupovité jabloně jsou velmi efektní co do vzhledu, nejen, že tedy ušetří místo na vaší zahradě, ale navíc se mohou stát výrazným dekorativním prvkem vaší zahrady. A pro ty, kdo nemají žádnou zahradu, ale jen terasu nebo balkon, je tu dobrá zpráva, sloupovité jabloně se dají pěstovat i v nádobách.
sloupcovite-jablone-jablone-jablon-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Zkrátka všichni milovníci jabloní si díky jabloním sloupcovitého růstu mohou nyní pořídit vlastní ovocný strom, i když nedisponují zrovna místem pro výsadbu klasických ovocných stromů. Někdo označuje tento typ jabloní také jako baleríny, někdo jim říká jabloně kolumnární. Všechny výrazy jsou správné. Nabídka tohoto typu jabloní dodala našim pěstitelům a majitelům zahrad takový typ ovocných stromků, který tu ještě nebyl. Jsou to stromy nenáročné na místo a málo náročné na péči, co víc si přát. Současný trh nabízí již velmi pestrý výběr odrůd, a to od pozdně letních až po zimní, žluté, zelené ale stále nejvíc žádané jsou červenoplodé.

Je zcela jasné, že sloupovité jabloně každého zaujmou především svým tvarem, který je štíhlý a velmi pohledný. Navíc v době květu vypadají přímo fantasticky, když se doslova obalí množstvím nádherných květů, které se s příchodem podzimu změní na velké množství vyrovnaných plodů, že se až nestačíme divit, jak je taková štíhlá balerína dokáže všechny unést.

Je skvělé, že kolumnární jabloně se dobře usadí v půdě a zakotví se tak stabilně, že neopotřebují oporu a vzhledem ke své výšce se snadno ošetřují. Navíc na malé ploše se u nich setkáváme s poměrně bohatou úrodou. Při vysoké násadě plodů však určitě proberte malá jablíčka a některá z nich rozhodně odstraňte.

V nádobách se dají úspěšně pěstovat stromky do stáří 5 let, pak je vhodnější vysadit je již do volné půdy na zahradě nebo v okolí domu. Sloupcovité jabloně vypadají velmi atraktivně vysazené jako špalír kolem příjezdové cesty nebo chodníku k domu. Mohou lemovat také ploty, zídky a anebo poslouží jako dělící stěna v zahradě. Vhodné jsou i do živých plotů. Jako přenosná zeleň fungují například jako dekorace lemující schodiště nebo mohou oživit nevzhledná zákoutí v zahradě.

S opylováním balerín si není třeba dělat starosti. Opylují se navzájem a navíc odrůdová rozmanitost pomáhá zvyšovat nasazení. Opylují se rovněž tradičními odrůdami jabloní. Během vegetačního období je občas zapotřebí zkrátit přerostlé boční výhony. Každý stromek má mít správně jen jednu jedinou růstovou osu, tím, se rozumí kmen. Osový průměr by pak neměl být větší než 30 cm. Pro pěstování v nádobách odborníci doporučují světlejší plastové květináče, aby nedocházelo k přehřívání kořenového balu jabloní. Na zimu je dobré zapustit jabloň i s nádobou do země.

 

Nemáme-li zájem, jablka ze sloupcovitých jabloní sklízet a konzumovat, můžeme si pro dekorativní účely pořídit okrasné formy těchto jabloní. Na těch si přes zimu mohou pochutnávat alespoň opeřenci, kteří navštíví naši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

11.3.2014 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist