Slunce i sluníčka z říše květin jsou i pro alergiky

Slunečnice jsou ozdobou zahrádek i teras. Milují slunce, kterému se ostatně svými květy podobají. Dnes už jich existuje kolem stovky různých odrůd, vybrat si můžete podle velikosti i podle barvy, protože mnohé z nich nejsou jen tradičně žlutooranžové. A díky šlechtitelskému úsilí se podařilo vypěstovat i kultivary, které jsou vhodné pro alergiky.
img_20220705_105052-1100x618.jpg Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková

Slunečnice je květina zosobňující pohodu a optimismus

Slunečnice k nám připutovaly v 16. století z Ameriky a netrvalo dlouho, zabydlely se tu natrvalo. Naštěstí, protože jsou krásné a nenáročné na pěstování. Do českých zahrad zkrátka patří a takový pohled na pole kvetoucích slunečnic je podívaná, na kterou se nelze vynadívat.

Slunečnice sama i ve skupině

Kolik přesně existuje druhů a kultivarů slunečnic nemá smysl počítat, stále totiž přibývají nové a nové. Většinou se jedná o jednoleté rostliny, ale najdou se i druhy vytrvalé. Slunečnice je na zahradě krásná jako solitér, ale sluší jí to i ve spojení s dalšími květinami, třeba s vysokými druhy floxů, zápleváky a chryzantémami. Velmi pěkně vypadají slunečnice i před skupinami listnatých i jehličnatých stromů.

Se slunečnicí na zahrádce neuděláte chybu a dávno už si nemusíte vybírat jen ty žluté, protože jsou vyšlechtěny odrůdy ve smetanové, hnědé („Autumn Beauty“) nebo červené barvě („Chianti“). Stejně tak neklesejte na mysli, pokud máte malou zahrádku nebo jen terasu či balkon a toužíte po slunečnicích. I když většina odrůd patří k těm vyšším, které dorůstají do výšky 1 až 3 metrů, trpasličí druhy („Bambino“) jsou rovněž velmi pěkné.

Vejdou se i na malý balkon, protože se jejich výška pohybuje kolem 30 cm. Když tyto minislunečnice vysadíte volně do zahrady, počítejte s tím, že budou o 10 až 20 cm vyšší. A ten, kdo potřebuje slunečnicové obry, kteří se hodí hlavně k vysokým plotům, pak si rovněž vybere. Mimochodem jedna z nejvyšších odrůd se jmenuje zcela příznačně King Kong, jenž dorůstá až téměř ke 4 metrům.

Slunečnice nejsou nijak náročné

Hlavní květová sezóna slunečnic připadá na červenec až srpen, rozvětvené odrůdy vás potěší svými krásnými květy někdy až do října. Stačí u nich průběžně odstřihávat květy těsně, než začnou zrát semena. Slunečnice nejsou jinak příliš náročné na pěstování, potřebují jen dostatek slunce a stanoviště chráněné proti větru, aby se nepolámaly. Protože mělce zakořeňují, ty vyšší se neobejdou bez opory, proto se také často vysazují k plotům a zídkám. Ale postačí jim i dřevěná laťka.

Vyžadují vzdušnou a propustnou zeminu a dostatečnou zálivku, na což je nutné myslet ve chvíli, kdy nastanou letní vedra. Pak je vhodné zalít je každý den. Když je vysadíte do půdy bohaté na živiny, není potřeba je hnojit.

Můžou je i alergici

Sluneční krásky na zahradě nepřehlédnete a pěkně vypadají rovněž ve váze. K řezu i do aranžmá používejte jen čerstvě otevřené květy, ty pak vydrží až dva týdny. Vázu s květinami nedávejte na přímé slunce a denně jim vyměňujte vodu. Čerstvé květy se hodí také k sušení jako součást aranžmá ze sušených rostlin.

Slunečnice bývají plné pylu, který ulpívá všude kolem a vadí pochopitelně i alergikům. Ale mnohé nové hybridní odrůdy jsou tzv. sterilní, takže neprodukují pyl. Alergici se jich tedy nemusí bát, podobně jako vzorné hospodyňky, které dobře vědí, jak se slunečnicový pyl špatně odstraňuje z bílého plátěného ubrusu.

28.4.2023 12:04| autor: Romana Slaninová | zdroj: www.abecedazahrady.cz, www.ceskyrozhlas.cz, www.zesemen.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist