Slunečnice

slunecnice-rocni-helianthus-annuus-slunecnice-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Slunečnice je jednoletá i vytrvalá bylina. Existuje až na 70 druhů. Slunečnice mohou být vysoké 30 – 250 cm. Pěstuje se v mnoha barevných odrůdách jako je hnědá, červená, oranžová, avšak základní barvou je barva slunce – žlutá. Květ se skládá z tmavého nebo žlutého terče, z kterého později dozrávají semena – nažky. Květy slunečnic jsou zdrojem nektaru, který milují včely. Kvete od července do října.

Botanický název Helianthus
Kategorie Bylinky a léčivé rostliny
Čeleď Složnokvěté (hvězdnicovité)
Pěstování Jako typická letnička nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Po mrazech stačí semínko zapravit nepříliš hluboko do země a takřka s jistotou se za pár dnů dočkáte klíčku a za pár týdnů vzrostlé rostliny s poupětem. Vytáhne se až do třímetrové výšky a když má vzdušnou a mírně přihnojenou půdu, rozevře koláč okvětí se jasně žlutými až oranžovými okrajovými kvítky do obrovského koláče. Miluje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu bohatou na humus. Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, jinak vadne. Množí se výsevem vždy na jaře.
Zajímavosti Původem ze Severní Ameriky. Dnes je slunečnicový olej používán nejen jako kvalitní potravinářský produkt, ale také pro výrobu bionafty.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/slunecnice-u-plotu-i-na-skalce.html
4.4.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist