Slunečník jako nezbytná výbava každé zahrady

Na trhu je nepřeberné množství slunečníků ve velkém cenovém rozpětí i rozdílech kvality. Od těch malých s kovovou kostrou až po těžké a obří slunečníky plátěné. Připravili jsme seriál o slunečnících, kde se podíváme na kritéria výběru, na co dát při koupi pozor, na výběr tvarů a materiálů, srovnání slunečníků i na detaily, které hrají při provozu roli.
slunecnik-4-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Slunečník představuje nejrychlejší, levnou a jednoduchou možnost, jak rychle zastínit jakékoliv místo na zahradě. Proto je nezbytným letním vybavením každé zahrady, zejména v případě nově založené zahrady bez bez stínících vzrostlých stromů či zastřešené pergoly.

Materiály a barvy

Hlavní potahovou látkou na slunečníky je polyester, tenký a rychleschnoucí. Těžší materiály zastupuje bavlněné plátno, někdy potažené slabou vodoodpudivou vrstvou. Případně může slunečník pokrývat přírodní bavlna, někdy v takzvané nešpinivé úpravě. Pokud jde o barvy, těžko říci, co na zahradě svědčí o horším vkusu: zda pestrý slunečník v barvách dětského nafukovací míče – anebo slunečník potištěný logy a jmény piva nebo limonád. Ten první patří na pláž, ten druhý nechte zahradní restaurací. Sáhněte nejlépe po barvách přírodních, které zapadnou do zahrady a vnesou do ní eleganci. Na trhu se dají bez problémů najít vkusné slunečníky v režných barvách od pískových přes béžové po hnědé. Jako je třeba slunečník Gardenline, který má v nabídce zahradnicentrumvrkoc.cz za 2800 korun. Z přírodních barev je dobré vynechat jen tmavou vojensky zelenou, která opět příliš evokuje restaurační zařízení.

Na materiálu záleží

Konstrukce slunečníků může být kovová, dřevěná nebo bambusová (bambusový slunečník prodává kínga.cz, cena asi 2000 korun). Od kvality konstrukce se odvíjí životnost a bezproblémové používání slunečníku celé léto za zahradě. Tyče slunečníků musejí být z pevného materiálu – nejlepší je tvrdé tropické dřevo, které je odolné vůči vzdušné vlhkosti. Levné slunečníky mívají tyče z plastu. Tyč bývá jednodílná nebo dvoudílná, uprostřed šroubovací.

Pozor: některé dvoudílné tyče levnějších slunečníků mohou mít nedokonalý závit a tyč se může brzy začít ve spoji ohýbat, což snižuje stabilitu celého slunečníku. Tyč proto vždy při nákupu složte, díly sešroubujte k sobě a vyzkoušejte dokonalost spoje.

Kapsičky žeber slunečníku

Při vybírání slunečníku je potřeba si také dát pozor na citlivé místo, kterým jsou látkové kapsičky, do kterých zapadají konce žeber (což vlastně drží slunečník v otevřeném stavu napnutý). Zkontrolujte, z jakého jsou kapsičky materiálu a jak kvalitně jsou ušité. Musí být pevné, aby se pak na zahradě netrhaly nebo z nich žebra slunečníku volně nevyklouzávala. Ideální jsou kapsičky kožené nebo z pevného hustého plátna. Kožené kapsičky má třeba slunečník Lugano, prodává eva.cz. za necelých 800 korun.

Náklon slunečníku – důležitá a příjemná funkce

Tyče zejména dražších slunečníků lze v půlce \“zlomit\“ a stříška se tak dá natočit vždy proti slunci. Naklápěcí kloub je pomůcka velmi ulehčující manipulaci se slunečníkem, protože bez ní jste vlastně odsouzeni při delším pobytu na zahradě pořád slunečník posunovat a přenášet v závislosti na pohybu slunce po obloze. Hledejte proto slunečník s nejlépe oboustranně naklápěcí stříškou, s tou budete mít nejméně práce.

O jiném zastínění zahrady čtěte v článku Pergola – atypická řešení.

Alena Jansová

16.6.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist