Slunečník. Který z nich je nejlepší?

Líbí se vám slunečník barevný a co největší, nebo raději lehký a skladný? Vybrat si můžete libovolný tvar i velikost, ale hlavně - slunečník má být funkční, stabilní a jednoduše ovladatelný nejen co se týče nastavení výšky, ale samozřejmostí by mělo být i snadné polohování sklonu samotného stínidla.

Není slunečník jako slunečník

Než se pro nějaký slunečník rozhodnete, měli byste vědět, že plážový model se od zahradního významně liší nejen cenou, ale především po konstrukční stránce.

Kostra slunečníku může být kovová, zpravidla hliníková, dřevěná nebo sklolaminátová. Z domácích dřevin se využívá dub, z exotických je nejvíce využíván teak, případně irocco nebo palisandr. Tvar klobouku bývá tradičně kulatý, ale můžete mít i čtvercový, obdélníkový nebo osmiúhelník. (Jen tak mimochodem  – kulaté slunečníky letos nějak vyšly z módy). Jiné netypické tvary slunečníku lze získat pouze na zakázku, ale to se spíše týká slunečníků plážových.

Potahy v barvách léta

Látky pro potahy jsou vyrobeny z voděodpudivého materiálu, ale přesto není vhodné slunečník nechávat delší dobu na dešti. Je sice možné si takový typ koupit, ale jde o nadstandard, což se samozřejmě projeví i na ceně. Některé látky z příměsí teflonu brání zašpinění a plesnivění potahu. Vždy však výrobce doporučuje slunečník za deště složit a před uložením na zimu jej vyčistit a nechat vyschnout. Podle provedení a modelu slunečníku lze potah sejmout a vyprat, což údržbu o potah velmi usnadní.

Nabídka barevnosti potahů je velmi široká, od jednobarevného provedení až po kombinace barev či potisk. Dřevěné slunečníky jsou ideální pro  sladění se zahradním nábytkem z teaku, modřinu nebo borovice, kovové  se hodí pro kombinaci s moderním zahradním nábytkem z hliníku a síťoviny.

Slunečník na zahradu

Na zahradu můžete mít buď klasický slunečník se středovou nohou, který je vhodný i pro umístění do otvoru uprostřed stolu nebo oblíbený hit loňského i letošního léta – slunečník s boční nohou, který je velmi variabilní. Lze jej otáčet jak kolem své osy, tak i vertikálně, takže stín můžete nasměrovat přesně podle potřeby. Jeho „srdcem“ je geniálně vymyšlená „noha“, která leží mimo rádius otevřeného slunečníku, je teleskopická a ovládá se pomocí plynového pístu. Kromě, již zmíněného libovolného polohování, se slunečník umístí kamkoli na zahradu, k bazénu nebo stolu, kde poskytne velkou zastíněnou plochu a přitom žádná tyč uprostřed nepřekáží. Ovládání se neliší od skládání běžného skládacího deštníku. Jednoduše a rychle se otevře i složí.

Bohaté příslušenství

K příslušenství slunečníků patří stojany, které se prodávají zvlášť a můžete si vybrat buď kovový kolík na zašlápnutí do země, který je vhodný pro ukotvení slunečníků do průměru či délky hrany 240 cm, plastový podstavec plnitelný vodou či pískem nebo velmi stabilní kovový či granitový. Kolík nebo kovový trn využijete pro upevnění slunečníku pouze na travnaté ploše, ale na terase nebo zámkové dlažbě sáhněte po stojanu udržujícím vyšší stabilitu. Plastový podstavec má většinou objem 15 litrů, což sice není žádná velká hmotnost, ale pro menší slunečník úplně stačí, zvlášť máte-li při náhlé změně počasí možnost slunečník rychle uklidit. Největší stabilitou vynikají podstavce kovové s betonovými dlaždicemi nebo již zmíněné granitové. Pro průměr slunečníku do 200 cm se doporučuje stojan o hmotnosti minimálně 25 kg, u větších průměrů klobouku až 40 kg. Ke slunečníku si můžete pořídit i praktický obal z nepromokavé tkaniny nebo přenosnou tašku. A co říci k ovládání slunečníků? Levnější modely se skládají jako obyčejný deštník přes pružinový píst, jiné se ovládají pomocí lanka přes kladku. U dražších modelů se setkáte s pohodlným ovládáním na plynový píst. Klasikou u všech modelů je kloub umožňující slunečník naklopit. Úplně nejlepší je pořídit si slunečník s dálkovým ovládáním, s nímž naplno a luxusně vychutnáte chvíle odpočinku, ale počítejte s tím, že pohodlí bude stát nějakou tu stovku navíc.

Další inspirace ve článku Kytky do dětského pokoje? Jaké?

Autor: Irena Forejtová

31.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist