Slyšeli jste už o aquaponii? Jak se liší od hydroponie?

Aquaponie je unikátní technologický systém, který spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Je zcela nezávislá na počasí a podnebí, navíc je celoroční. Produkty jsou velmi zdravé, nutričně hodnotné a výnosy jsou nesrovnatelné s komerčním zemědělstvím.
depositphotos_43538295_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Pěstování ledových salátů systémem aquaponie

Co je to aquaponie?

Aquaponie (akvaponie) je snahou o vytvoření ekosystému podobného tomu přírodnímu. Spojuje v sobě chov ryb a pěstování rostlin tak, aby jeden systém fungoval v závislosti na tom druhém a naopak. Je to metoda produkce potravin, která využívá chovu ryb s hydroponickým pěstováním rostlin bez půdy.

Hlavním přínosem je využití odpadní vody z chovu ryb jako hnojiva pro hydroponické pěstování rostlin. Kromě toho se dosahuje pěstování zdravotně nezávadných rostlin, vhodných ke konzumaci bez použití hnojiv a pesticidů, eliminují se škůdci, vázaní na půdu a pěstování rostlin není omezeno špatným počasím nebo ročním obdobím.

Jak funguje v aquaponii symbióza ryb a rostlin?

Ryby svými výměšky dodávají zdroj živin, jako jsou bakterie a další mikroorganismy. Chemickými procesy zde dochází ke koloběhu dusíku z vylučovaného amoniaku a jeho oxidaci na dusitan (NO2−) a následně na dusičnan (NO3−). Rostliny tyto látky absorbují kořenovým systémem a zároveň vodu s živinami přefiltrují, a tuto vodu navrací zpět do nádrží s rybami. Tím se celý koloběh uzavírá.

Zatímco v zámoří (USA, nebo Austrálie) nebo Thajsku je již celkem běžné, že se zde produkují aquaponické produkty, v Evropě je tato pokroková technologie ještě v začátcích.

Aquaponicky pěstovaná zelenina

V aquaponii lze vypěstovat dokonce až 80 druhů nejrůznější listové, plodové a kořenové zeleniny. Nejčastěji se tímto způsobem pěstují saláty, listová zelenina a bylinky. Dále se dá takto produkovat některá z mořských řas, například spirulina nebo chlorella.

Právě saláty, díky svému krátkému vegetačnímu cyklu je možné sklízet až 12x do roka. To běžným způsobem na záhonech nebo ve sklenících není možné.

Zmínili jsme již výhody, plynoucí z aquaponického pěstování. Pro koncového zákazníka znamená tento pokrok ještě další výhody – především vitamíny nabitou zeleninu, kterou není nutné omývat ani čistit. Aquaponické pěstování totiž zaručuje téměř dokonalou čistotu všech produktů.

Při nákupu bylinek (ale i další zeleniny) dostane zákazník celou rostlinu i s kořeny a může si tak bylinky dále doma vysadit a pěstovat je klasickým způsobem.

Na farmách, které se aquaponickým pěstováním zabývají (a nalezneme je i v České republice), může zákazník zakoupit nejen výše uvedené plodiny, ale i tzv. microgreens – malé rostlinky, které sotva vyrostly, mají teprve první lístky a jsou asi 5 cm vysoké. Nejsou to klíčky, jsou to už rostlinky, doslova nabité vitamíny a minerály. Používají se nejen pro konzumaci v domácnostech, ale především v pokrokově zaměřených kulinářských podnicích jako součásti pokrmů, kde ozvláštňují a doplňují vybrané pokrmy. Pokud si chcete takové plodiny zakoupit, hledejte označení AP – aquaponické plodiny. V řetězcích ale takové plodiny nenajdete, musíte vyhledat lokální pěstitele.

Aquaponicky pěstované rostliny jsou dodávány i do farmaceutických závodů, kde se z nich extrahuje ta nejkvalitnější kyselina listová.

V důsledku symbiózy rostlin a ryb není v žádném případě vhodné používat jakékoliv pesticidy, herbicidy a průmyslově vyráběná hnojiva. Všechny tyto přípravky by měly za následek zhoršení kvality života pro ryby a mohly by vést i k jejich úhynu.

Ryby v aquaponii

Na aquaponicky zaměřených farmách se ryby chovají v přísně střeženém a uzavřeném systému, aby nedošlo k narušení jejich života vnějšími vlivy. Ryby žijí v obrovských kádích, které věrně simulují jejich život ve volné přírodě včetně vlnění říčního toku, pokud se jedná o říční ryby.

Voda je zde filtrována pomocí tzv. recirkulačního systému. To je dvojí filtrační systém, kdy se v jednom z filtrů zachytávají hrubé nečistoty a ve druhém jsou zachycovány jemné částice. Zde také působí rozkladné bakterie, které štěpí kal a odpadní látky z těl ryb na jednodušší prvky, a ty uvolňují zpět do vody. Rybám tak nehrozí, že by se začaly dusit vlastními výkaly. Krmivo je pro tyto ryby připravováno ve specializovaných výrobnách, kde je dbáno na čistě organickou výrobu bez chemie.

Ryby chované v aquaponii jsou samozřejmě určeny ke konzumaci, nejsou zde na okrasu. Koupí takové ryby získáte hodnotnou potravinu, která zaručuje bezvadnou svalovou strukturu, plnou živin, vitamínů nebo stopových látek.

Mezi nejčastěji chovanými sladkovodními rybami nalezneme:

  • jesetery
  • tilápie
  • africké sumečky
  • koi kapry
  • pstruhy duhové

Tyto ryby odebírají třeba přední české restaurace, farmářské prodejny, ale i domácnosti. Aquaponický způsob chovu ryb je velmi šetrný k přírodě. Při neustále zvyšujícímu se počtu lidí na planetě dochází v některých oblastech k bezohlednému drancování vodních toků i moří, což samozřejmě narušuje přírodní rovnováhu. Aquaponický způsob toto všechno vylučuje. Ryby jsou zde kontrolovány, a jejich produkce je zárukou kvalitního masa pro koncové zákazníky.

Aquaponie je velmi sofistikovaný a moderní způsob pěstování rostlin a zároveň chovu ryb. Sjednocuje v sobě dvě složky koloběhu přírody za udržitelných podmínek s minimálními náklady na veškeré procesy. Výsledkem jsou dokonale zdravé a chutné potraviny, které přinášejí konzumentům dostatek výživových látek s totální absencí chemických a průmyslově vyráběných přípravků.

19.8.2023 3:42 | zdroj: aquaponia.cz, aquaponickafarma.cz, futurefarming. cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist