Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.
shutterstock_1311355268-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Před nákupem si odpovězte…

Ještě než vyrazíte do obchodu, ujasněte si hned několik zásadních otázek, které se týkají nejen velikosti plochy, kterou chceme odklízet, ale také jak daleko potřebujeme sníh odhodit či jak často a jaké množství sněhu budeme potřebovat odklízet. V neposlední řadě nás bude také zajímat, zda se jedná o zpevněnou plochu či nikoliv.

Sněhové frézy existují ve dvou základních kategoriích. První kategorie se bude týkat hlavně lidí, kteří mají na odklízení sněhu malé nároky. Jsou majiteli malých pozemků s malou zpevněnou plochou. Jedná se o kategorii jednostupňových fréz.

Na výběr máte ze dvou kategorií

U jednostupňové frézy zpracovává sníh rotující šnek, který je vyroben z tvrdé pryže a slouží také jako pohon samotné frézy. Sníh zvládnete s tímto typem frézy odhodit až do vzdálenosti kolem 8 metrů. Jednostupňová sněhová fréza je vhodná pro úklid sněhu na malých zpevněných plochách. Je lepší vždy odklízet sníh hned po napadnutí, dokud nezmrzne. Mokrý sníh je lepší odklízet v menších vrstvách tak, aby ho stroj mohl bez problému nabrat a odhodit do dané vzdálenosti.

Druhá kategorie je vhodná především pro náročné uživatele či pro majitele domů a zahrad, kde je nezbytné odklidit sníh na velikých plochách, ať už se jedná o zpevněné, či nezpevněné povrchy. Zde se jedná o kategorii dvoustupňových fréz. Fréza má ocelového šneka, který v prvním kroku sníh odřízne a přepraví sníh do vysokootáčkového ventilátoru, který v druhém kroku sníh naseká na menší části, ty následně odhodí přes komín do vzdálenosti pohybující se kolem 15 metrů.

Elektrickou, nebo benzinovou?

U první kategorie můžete vybírat mezi elektrickým a benzinovým pohonem frézy. U druhé kategorie se setkáte zpravidla s benzinovým motorem, který je pro tento typ fréz i mnohem lepší, a to hlavně díky svému výkonu a možnosti pracovat bez závislosti na elektrickém přívodu.

U malých zpevněných ploch si tak dobře vystačíte i s elektrickou jednostupňovou frézou. U nezpevněných malých ploch zvažte i koupi dvoustupňové frézy. Záleží na míře zpevnění dané plochy. Obecně si s nezpevněnými povrchy dobře poradí spíše dvoustupňová fréza, u které je rozdíl v práci rotujícího šneka.

Rozdělení sněhových fréz dle motoru:

•    s elektromotorem
+ lehká váha a snadná manipulovatelnost
+ cena
– vhodné pouze na zpevněný povrch
– neporadí si s namrzlým a mokrým sněhem

•    s benzinovým motorem
+ zvládnou práci i na nezpevněném nerovném terénu
+ dobře si poradí s namrzlým a mokrým sněhem
– cena
– údržba a větší váha

4-shutterstock-513285547.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pro náročné podmínky

Do extrémních podmínek nebo na nerovný povrch již vybírejte frézy na míru vaším podmínkám. Na odklízení sněhu u horské chaty, kde se výška sněhu na nezpevněném povrchu pohybuje kolem jednoho a více metrů sáhněte po pásovém provedení pohonu namísto kol. Pásy oceníte zvláště na nerovném povrchu nebo také pří veliké sněhové nadílce, kdy díky pásům do sněhu jen tak nezapadnete.

Pokud ovšem z nějakého jiného důvodu plánujte zakoupit frézu s pohonem kol, dbejte na to, aby měla kola automatickou uzávěrku diferenciálu či možnost vypnout pohon jednoho kola, to vám ulehčí hlavně otáčení stroje ve vysokém sněhu. Kola kupujte s hlubokým vzorkem do tvaru písmene V.

Do extrémních podmínek oceníte například také světlomety či vyhřívané rukojeti nebo systém jednoduchého startování. Zeptejte se proto obsluhy i na další vychytávky stroje, které vám mohou ulehčit práci.

3-shutterstock-346661141.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co si ohlídat

Před zakoupením si frézu vyzkoušejte. Myslete na to, že veškeré ovládání frézy budete muset zvládat v mnohdy velikých rukavicích. Ovládání by proto mělo být jednoduché a dostupné. Nikdy byste se neměli pří práci s frézou někam ohýbat či natahovat. Frézu s takovým ovládáním rozhodně nekupujte.

Zkontrolujte také kvalitu materiálu, jeho pevnost a lícování. Lopatky kovového šneku by se neměly při stisku rukama pohybovat a kovový bunkr frézy by se neměl při stlačení prohýbat. Záruka na frézu by měla být minimálně pětiletá. Všímejte si také dostupnosti servisu, náhradních dílů a také jejich ceny.

Foto: Shutterstock.com

30.12.2020 4:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist