Sortiment třapatkovek je velmi široký

V současnosti může sortiment třapatkovek (Echinacea) nabídnout přes 100 různých kultivarů. Jednotlivé druhy se odlišují nejen barvou květů, ale i svým tvarem. Zlomovým rokem pro šlechtění třapatkovek se stal rok 2003.

Dříve hit, nyní sběratelská zajímavost

Tehdy v Chicagu vyšlechtěný druh byla první čistě oranžová odrůda, která měla jazykovité plátky. Dnes už se tento druh vyskytuje jen sporadicky. Stal se spíše sběratelskou zajímavostí, neboť jej v mnoha směrech předčily již mnohé další odrůdy. Tento kultivar dostal jméno Art‘s Pride.

Šlechtění změnilo barvu i tvar květů

Dnešní moderní kultivary zahrnují škálu barev od jasně žlutých přes výrazně oranžové, malinově červené až po zářivě purpurové odstíny. Výjimkou nejsou ani nazelenalé nebo béžové květy. Změnám nepodlehla jen barva květů, ale i tvar květenství třapatkovek. Původní jednoduché kultivary získaly postupným šlechtěním poloplné, pomponkovité nebo plnokvěté květy.

Na počátku dalšího šlechtění stál kultivar třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) nazývaný Razzmatazz. Na trh se dostal v roce 2003.

Současné barvy a odrůdy

Nabídka současných možností je bohatá. Jsou v ní plnokvěté i poloplné kultivary, mangové, nachové, růžové i červené nebo žluté barvy. Pomponkovitá poloplná odrůda Merinque má bílé jazykovité kvítky s nazelenalými kvítky terče. Atraktivní plnokvětý kultivar Hot Papaya je plnokvětý a barva jeho květů je zářivě oranžová. Coconut Lime je plnokvětá odrůda s nazelenale zbarvenými kvítky terče a bílými jazykovitými kvítky. Zatímco plnokvětá odrůda Pink Poodle má květy jasně růžové.

Červeně oranžovou barvu květů má plnokvětá odrůda  Guava Ice. Odrůda Marmalade je vitální a kvete jasně žlutooranžově. Pink Double Delight nakvétá postupně od června až do konce léta. Patří k těm nejvyhledávanějším odrůdám poloplných třapatkovek. S nazelenalými kvítky terčů si můžeme pořídit odrůdu Milkshake, která je poloplná. Na výběr je ještě celá řada dalších oblíbených kultivarů.

Krátkověkost odrůd

Nově vyšlechtěné odrůdy mají ve většině případů jeden zásadní problém, a tím je poměrně problematická vitalita a vytrvalost. Většinu z nich bychom označili spíše za krátkověké, neboť se dožívají pouze 3 – 4 let. Relativně vitálnějšími kultivary se zdají být odrůdy Marmalade, Pink Double Delight a Hot Papaya.

Ideální stanoviště pro nový sortiment třapatkovek

Místo na plném slunci s propustnou, spíše sušší půdou se zdá být jako optimální stanoviště nových odrůd třapatkovek. Vyšší podíl hrubého písku či štěrku není rozhodně na závadu.  Kultivary vysazené v těžkých půdách v průběhu vlhké zimy často vyhnívají.

Je třeba upozornit ještě na jednu nevýhodu, kterou je u těchto druhů obtížné množení. Ty druhy, které mají kulovitý kořen, vytvářejí málo vegetačních vrcholů, a tak se v domácích podmínkách obtížně množí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Profimedia.cz

5.10.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist