Soukromí na zahradě, aneb když máte sousedy blízko

Dosažení pocitu soukromí v zahradě může být někdy poměrně složité, ale existuje mnoho možností, jak takového řešení docílit. Je pochopitelné, že jinak budeme přistupovat k řešení tohoto problému v malé zahradě, jinak tam, kde máme dostatek prostoru, a kde se nabízí bezpočet možností.
shutterstock_470481764-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

V prostorné zahradě není optické oddělení prostoru nijak složitou záležitostí. Naopak, práce s prostornou zahradou je vždy obohacující. Můžete zde odpočívat a stejně tak i dobře bavit hosty, kteří k vám v létě přijdou na zahradu. Samozřejmě stejně tak jako vy, tak i vaši sousedé toužíte každý po svém soukromí. Každý chce mít v takovém případě jistou bariéru, která opticky a pokud možno i zvukově oddělí váš prostor od dalšího okolního prostředí. Vytvoření jistého soukromého prostoru je pro nás všechny velmi důležité, abychom se mohli cítit dobře a uvolněně. Chceme se cítit pohodlně a být bez obav, že nás někdo uvidí anebo nás bude dokonce pozorovat.

Jednou z variant jak docílit soukromí v zahradě, je postavit plot. Plot však nemá být hradba. Takže otázku plotu vždy raději konzultujte se sousedem, berte ohled nejen na své požadavky, ale i na ty sousedovy. Asi by se vám také nelíbilo, kdyby soused svůj a váš pozemek od sebe oddělil nějakou betonovou zdí anebo jinou nevhodnou bariérou.

Vybudujte třeba klenuté mřížoví, po kterém necháte pnout růže. Oddělit se můžete třeba jen nízkou zídkou a shora spustit závěsy či dřevěné nebo bambusové rolety. Skvělým řešením může být přírodně vypadající dělící stěna. Ideální je skrýt své soukromí za poloprůhlednou zeď, která vám stále ještě umožňuje obdivovat krásu okolí. Velmi krásná a hlavně velice přirozená je živá dělící zeď obrostlá popínavými a pnoucími dřevinami nebo trvalkami. Mnohdy i letničky udělají v tomto směru dosti velkou práci. Pro jemnější a elegantnější vzhled lze použít závěsy anebo lehké záclony, se kterými si bude pohrávat každý závan letního větru.

Dostatečné soukromí, ale až po několika letech vám na vaší zahradě pomohou vytvořit některé druhy dřevin, které vytvoří vzdušnou, ale opticky neprůhlednou hranici mezi vaším a sousedovým pozemkem. Jakmile zelené ozdobné keře překročí v růstu určitou hranici, pusťte se do jejich zástřihu a proveďte ho netradičně, vytvořte si z živého plotu například kostky nebo kvádry. Anebo přeměňte zcela obyčejný plot doslova v umělecké dílo. Vytvořte si vertikální zahradu na své dělící stěně. Zdem můžete přidat na výšce i tím, že nad ně vysadíte například vysoké traviny, nebo umístíte trvalky vyššího růstu pěstované v nádobách. Využijte zkrátka kolem rostoucí vegetaci ve svůj prospěch. Zakryjte plot popínavkami, vzrostlejšími stromy, dovolte zkrátka vegetaci, aby kus práce udělala za vás a pomohla vám tak získat na vaší zahradě více soukromí.

Text: Zuzana Bohdalová

26.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist