Španělská zahrada je vzrušující podívaná

O Španělech se říká, že mají ďábla v těle a oheň v srdci. Jejich komunikace je plná emocí a gest a kuchyně zase afrodiziakálních receptů. Nejinak je tomu v hudbě, architektuře a designu zahrad. Vše hraje barvami a překypuje dramatičností. Nechte se inspirovat a proměňte vaši zahradu na vzrušující místo, kde své pocity necháte naplno rozehrát.
spanelska-zahrada-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ve španělské historii si zahrady ke svým haciendám mohli dovolit pouze movití Doni (aristokraté a bohatí měšťané). Dávali tak okázale najevo, že jsou tou lepší vrstvou společnosti, která si může dovolit jezírka, fontány a květinové mísy, zatímco nižší vrstva každou kapku vody opatrovala, kvůli jejímu nedostatku. Později se květiny staly součástí mnoha místních tradic a oslav a jejich obrazy začaly zdobit již tak pestré oblečení žen.
Většina španělských zahrad má čtvercový tvar a bývají před domem nebo uvnitř domu. Čtvercový tvar je vybírán proto, aby vyniklo rozmístění květin, keřů a květinových mís.
Španělé milují tradice a jsou jim věrni, proto se mnoho v designu zahrad za posledních 200 let nezměnilo. Stále zůstává doménou zahrady kašna. V posledních 50 letech k ní přibyl i bazén. Byť voda již není takových luxusem (ač se suneme do doby, kdy se jím opět stane), ve španělské zahradě prostě nesmí chybět.

Španělské zahrady se ve většině případů skrývají za vysokým živým plotem nebo zděnou zdí.
Uvnitř je však zeď ozdobena nebo osázena, případně jinak zahrnuta do celkového designu. Nemůže se tedy stát, že vás přepadne tísnivý pocit, protože čím vyšší zeď, tím zajímavější průřezy a ornamentální zdobení na okraji.

Zahrady uvnitř domu si nepotrpí na trávník. Vysoké trávy, keře a květinové mísy jsou rozmístěny v prostoru okolo kašny, kde jsou ohraničeny výraznou dlažbou a podobná dlažba je použita i na podlahu.
Zahrady před domem jsou barevně sladěny s květinami, které se pnou po kovových konstrukcích okolo domu a kvetou na balkonech a parapetech. Ve španělské zahradě střídmost neplatí. Čím více barev a druhů, tím lépe. Pestrobarevné květinové útvary najdete nejen v rozlehlé zahradě, ale i na velmi malém pozemku. Vždy je také vyhrazeno místo na zahradní sezení, protože španělské rodiny se velmi rády a často navštěvují.

Španělští designéři velmi rádi používají malý trik. Na zahradě menších rozměrů vytvoří minischodiště  o dvou až třech schodech. Na každý schod umístí květinové mísy nebo keře v ozdobných květináčích. Zahrada vypadá větší a prostornější.
Tip: Pokud se vám vaše zahrada zdá být nudná, oživte ji vzrušující hrou barev. V zahradnictví nakupte zajímavé mísy různých vzorů a barevné keře. Kupujte květiny, které tvoří mohutné trsy a mají mnoho květů. Květináče a nádoby pokládejte v různobarevných skupinkách. Vždy k sobě dejte více květináčů, když máte nečlenitý, rovný povrch. Kašny a fontány pořídíte na balustrády.cz a květiny např. na stránkách starkl.com.

Sabrina Harisová

29.6.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist