Sport a naše zahrada: sport na zahradě

Vlastní zahrada – pro někoho přirozené, ale pro jiného překvapivé místo k tělocviku, k protažení těla, místo kde se dá cvičit a provozovat sport.
shutterstock_60771256-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Stává se velmi často a snad každý z nás to zná, že pořád nemůžeme začít sportovat, protože paradoxně není vůbec nikdy čas dojít na sportoviště, do fitka, tělocvičny, do bazénu a tak dále. Odkládá se to tedy nejčastěji z časových důvodů. Je tady ale jedno řešení: naše vlastní zahrada je opravdu přímo pod nosem, takže proč nezkusit vybavit ji jako sportoviště? I když budeme vždycky možná něčím limitováni – rozlohou, financemi, technickými možnostmi, na zahradě se dá opravdu provozovat překvapivě mnoho druhů sportů.

Sport na zahradě: dnešní jiná zahrada

Už jsme překonali honosné jednofunkční zahrady minulého desetiletí, dnes je tady tendence návratu k přírodě, jednoduchosti sportování. Dnešní domy také už nevypadají jako ty z 90. let a jejich zahrady jsou daleko více funkční, praktické a racionálně rozdělené; vedle místa k odpočinku je tu místo i pro děti a ke sportování celé rodiny.Dnes ale na zahradě spíše odpočíváme, jíme a pijeme, grilujeme – pohyb se omezuje často jen na péči o zahradu.

Sport na zahradě: ze zahrady na sportoviště

A jakmile se rozhýbeme na vlastní zahradě, zvykneme si na pravidelný pohyb, nakoupíme nářadí a sportovní náčiní, vybavení a sportovní boty a dresy a všechno možné – už naše cesta na jiná sportoviště bude snadnější a více pootevřená.Dokonce se stane, že druh sportu, se kterým jsme začali doma na zahradě z nouze, kvůli nedostatku místa a podobně – nás tak zaujme, že se mu budeme nadále věnovat, propadneme mu a dosáhneme v něm i třeba nějakých výsledků, kromě svého dobrého pocitu na těle i na duši.
Sport na zahradě: člověk je tvor soutěživý… Vsadit se dá na to, že jsme skoro bezezbytku soutěživí nehledě na věk a váhovou kategorii. Takže když nás nějaké to sportování začne bavit, nevadí, že začátky byly na vlastní zahradě. Pokračovat klidně můžeme v nějakém sportovním oddílu. Na začátku tak může být vlastní zahrada a amatérské plácání s pálkami, na konci soutěžní badminton. Udělejme si tedy zahradu tak, abychom si tady po ránu mohli protáhnout tělo, odpoledne třeba zaplavat a večer s přáteli sehrát partičku petangue. A kde všude se dá na zahradě provozovat sport a jaké odvětví? O tom zase příště. O jednom neobvyklém sportování na zahradě si přečtěte v článku Dopřejte si parní lázeň nebo koupel na sněhu. Alena Jansová

2.5.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist