Spuštění automatického závlahového systému po zimě

S jarním obdobím nám začínají i mnohé povinnosti na zahradě nebo kolem domu či chaty. Se začátkem jarní sezony přichází pomalu také čas na opětovné spuštění závlahového systému. U těch z vás, kteří jste si nechali nainstalovat závlahový systém minulý rok, je první zima vždy zkouška kvality celé instalace. První zima ukáže nejen to, jak správně byl váš systém zazimován, ale také jak dobře byl instalační firmou namontován a nastaven.

S čím začít…

Vždy začínáme s vizuální kontrolou jak trubního vedení a hlavní sestavy, tak i s kontrolou šachtic a případně jímky. U trubního vedení a hlavní sestavy kontrolujeme samozřejmě jen části, které jsou viditelné. Zjišťujeme, zda neprasklo mosazné potrubí nebo jestli nedošlo k povolení závitu či jiného spoje, u šachtic dále zkontrolujte neporušenost elektromagnetických ventilů a u jímky její čistotu.

Po zimě bývají jímky mnohdy znečistěné vlivem tání sněhu ze střech a zpevněných ploch a nedostatečností filtrů, které propustí i větší části nečistot. V takovém případě vám nezbývá nic jiného než jímku vyčerpat kalovým čerpadlem a nechat ji znovu napustit. Všechny vadné součásti vyměňte a nedotažené spoje dotáhněte. Nezapomeňte také na filtr, u kterého kontrolujeme hlavně neporušenost filtrační vložky.

Ještě než pustíte vodu do trubního vedení

Pokud výše popsaná kontrola dopadla dobře nebo jste případné závady odstranili, můžete se pomalu pouštět do spuštění závlahy. Začněte ovládací jednotkou, zkontrolujte její nastavení, případně ho obnovte z neprchavé paměti jednotky, také vyměňte baterie, pokud je to potřeba.

Nezapomeňte  odzimovat různá čidla, které máte na jednotku napojena a také u nich zkontrolujte jejich funkčnost. Dále pozapínejte postupně všechny jističe. Začněte různými ochranami systému, jako je například hladinové hlídání či kontrola proti běhu čerpadla na sucho a podobně, nakonec nahoďte jistič čerpadla.

Tlakujeme systém vodou

Jestli je vše v pořádku, můžeme pustit vodu do vodovodního potrubí. U systémů napojených na vodovodní řad je natlakování systému a případné odstranění závad vždy jednodušší než je tomu u systému s čerpadly.

V obou případech je dobré pouštět vodu do systému postupně, nikdy ne najednou. Mnoho instalačních firem dává na hlavní sestavu manometr, ten využijte na kontrolu těsnosti vedení. Nejprve natlakujte vodou hlavní sestavu a chvíli počkejte, jestli nezačne někde nějaký spoj kapat či téct, během této doby kontrolujte tlak, jestli nedochází k jeho klesání. Pokud je vše v pořádku, pusťte vodu do další části, a to k šachticím.

Ještě než pustíte vodu do postřikovačů, měli byste vědět, jak který typ postřikovačů můžete proplachovat. V trubním vedení může být po zimě mnoho nečistot, jedná se o zaschlý šlem, který se pod tlakem vody bude pravděpodobně odtrhávat ze stěn a hrozí tak ucpání filtru postřikovače. Lze tomu zabránit instalací slepých ramen, která poslouží nejen při spuštění jako zachycovače nečistot. Jejich nevýhoda ovšem spočívá v jejich většinou nemožném čistění, které je za nějakou dobu také nezbytné. Určitě mějte u sebe i náhradní filtry do postřikovačů. Pokud vše dopadlo dobře a systém běží, i tak jej radši několik dní kontrolujte, zda se neprojeví nějaká skrytá vada či nedojde k ucpání filtrů vlivem odlupování nečistot.

Jak řešit problémy?

Pokud nemáte složitý systém, problémy vás mnohdy nepotkají, a když nějaký problém nastane, jedná se většinou o nějakou netěsnost, kterou zdatný uživatel zvládne vyřešit sám. U složitého systému je mnohdy lokalizování problému těžké. Jedná se hlavně o systémy s elektronikou na hlídání hladin nebo čerpadla proti běhu na sucho, různé spínací prvky pro možnost kombinace vodních zdrojů a podobně.

Profesionální instalační firma by vám měla ke všemu poskytnout náležitou dokumentaci a měla by vám umožnit nákup i běžných náhradních dílů či vás zaučit pro práci a obsluhu systému. V případě jakéhokoliv problému tak zkontrolujte vše, co můžete vizuálně zhodnotit a překontrolujte nastavení ovládací jednotky, různých čidel a správné zapnutí jističů či jiných prvků, které mají být zapnuty pro správný běh systému.

Nikdy se bez znalostí elektřiny nesnažte o opravu elektroinstalace nebo čerpadla. Nezapomeňte ani na to, že můžete mít celý systém v záruce, která vám zakazuje jakoukoliv nedovolenou manipulaci v případě jejího uplatnění.

Text a foto: Jan Vrbata

28.4.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist