Srdcovky – hajní rostliny plné něžné krásy

S jarem je pevně spojeno jen málo květin tak, jako srdcovka. V minulosti tato okouzlující a křehká kráska chyběla jen v málokteré zahrádce. S úspěchem ji však můžeme pěstovat i v dnešních zahradách, chce to jen vybrat pro ni správné místo.
srdcovka-nadherna-dicentra-spectabilis-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) okouzlí každého  milovníka přírody a něžné krásy květin. Na celé květině nás lákají pochopitelně květy ve tvaru srdce, podle nichž získala tato rostlina své jméno.  Velice zajímavým způsobem působí i jemná kombinace klasické růžové barvy s bílým visícím středem. Celá řada těchto nádherných květů vyrůstá na jednom obloukovitém stvolu, který jako by se měl každou chvíli rozeznít v tónu hudby.

Srdcovky pochází z  lesů Severní Ameriky a i u nás se jim nejlépe daří v rozptýleném stínu listnatých stromů.  Když stromy obrostou listy a zastíní půdu pod sebou, tyto hajní rostliny se zatáhnou zpět pod zem, kde jejich ukryté části čerpají energii pro další vegetační období. Proto srdcovky dávají jednoznačně přednost kvetení v brzké jarní sezóně.

Okouzlující srdcovky vypadají vždy velmi dobře ve společnosti dokvétající h pozdně jarních rostlin. Pro bezpečnost rostlin po odkvětu a jako prevence jejich nechtěného vykopnutí vám dobře poslouží jmenovky. Srdcovka totiž koření velmi mělce a mohli byste ji při neopatrném okopávání nechtíc vykopnout.

Srdcovky na zahradě

Pokud srdcovkám vyberete vhodné místo na své zahradě, budou to pro vás jistě oblíbené a velmi spolehlivé rostliny. Řadu let spokojeného růstu jim mohou zajistit místa pod listnatými stromy nebo keři, kde je v zimě a předjaří bude chránit vrstva napadaného listí. Stejná místa jim  v průběhu léta poskytnou přívětivý stín a zabezpečí je před vyschnutím.

Zároveň ale vybírejte takové místo, kde budete na tyto půvabné květiny dobře vidět, abyste se mohli těšit z jejich květů. Rašící výhony srdcovek poznáte podle krásně červenavé barvy.

Nejen růžové

Kromě již zmíněné srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis) a srdcovky zahradní existuje také srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia) kvetoucí od května až do září růžovofialovými nebo načervenalými, případně bílými květy – varieta ‚Alba‘.  Je to rovněž druh rostoucí dobře v polostínu a v lehčí vlhké půdě. Srdcovka zdobná (Dicentra formosa) je nižší druh dorůstající do výšky maximálně 30cm. Druhová varianta ‚Bacchanal‘ se pyšní tmavě vínovými květy a dělá ozdobu hlavně mírně zastíněným místům.  Naopak bělokvětý kultivar je Dicentra formosa ’Langtrees‘. Skalničkovou variantou srdcovek je Dicentra formosa ‚King of Hearts‘.

21.2.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist