Srdcovky – hajní rostliny plné něžné krásy

S jarem je pevně spojeno jen málo květin tak, jako srdcovka. V minulosti tato okouzlující a křehká kráska chyběla jen v málokteré zahrádce. S úspěchem ji však můžeme pěstovat i v dnešních zahradách, chce to jen vybrat pro ni správné místo.
srdcovka-nadherna-dicentra-spectabilis-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

 

Dicentra spectabilis – srdcovka nádherná

Každý milovník přírody a něžné krásy květin musí doslova užasnout a pozorovat tiše květy srdcovek jednoznačně vytvářejících charakteristické tvary. Na celé květině nás lákají pochopitelně květy ve tvaru srdce, podle nichž získala tato rostlina své jméno.  Velice zajímavým způsobem působí i jemná kombinace klasické růžové barvy s bílým visícím středem. Celá řada těchto nádherných květů vyrůstá na jednom obloukovitém stvolu, který jako by se měl každou chvíli rozeznít v tónu hudby.

Původní místa výskytu

Srdcovky řadíme k hajním rostlinám, což znamená, že vytvářejí jarní podrost ve smíšených nebo světlých listnatých lesích. Zazelenají-li se dřeviny v těchto lesích, zastíní půdu pod sebou, hajní rostliny se zatáhnou zpět pod zem a jejich ukryté části opět čerpají energii pro další vegetační období. Hajní rostliny tedy dávají jednoznačně přednost kvetení v brzké jarní sezóně. Srdcovky zahradní pocházejí původně z lesů Severní Ameriky.

Vhodné místo pro pěstování

Pokud srdcovkám vyberete vhodné místo na své zahradě, budou to pro vás jistě oblíbené a velmi spolehlivé rostliny. Řadu let spokojeného růstu jim mohou zajistit místa pod listnatými stromy nebo keři, kde je v zimě a předjaří bude chránit vrstva napadaného listí. Stejná místa jim zajistí v průběhu léta přívětivý stín a zabezpečí je před vyschnutím. Zároveň ale vybírejte takové místo, kde budete na tyto půvabné květiny dobře vidět, abyste se mohli těšit z jejich květů. Rašící výhony srdcovek poznáte podle krásně červenavé barvy.

Barevné a druhové varianty

Kromě již zmíněné srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis) a srdcovky zahradní existuje také srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia) kvetoucí od května až do září růžovofialovými nebo načervenalými, případně bílými květy – varieta ‚Alba‘.  Je to rovněž druh rostoucí dobře v polostínu a v lehčí vlhké půdě. Srdcovka zdobná (Dicentra formosa) je nižší druh dorůstající do výšky maximálně 30cm. Druhová varianta ‚Bacchanal‘ se pyšní tmavě vínovými květy a dělá ozdobu hlavně mírně zastíněným místům.  Naopak bělokvětý kultivar je Dicentra formosa ’Langtrees‘. Skalničkovou variantou srdcovek je Dicentra formosa ‚King of Hearts‘.

Pozor při okopávání

Okouzlující srdcovky vypadají vždy velmi dobře ve společnosti dokvétající h pozdně jarních rostlin. Pro bezpečnost rostlin po odkvětu a jako prevence jejich nechtěného vykopnutí vám dobře poslouží jmenovky. Srdcovka totiž koření velmi mělce a mohli byste ji při neopatrném okopávání nechtíc vykopnout.

Text: Zuzana Bohdalová

13.3.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist