Srpen, cibuloviny a barevná zahrada

Cibuloviny tvoří mezi okrasnými trvalkami poněkud zvláštní skupinu, neboť vykvétají jen v určitém období. Velkou výhodou je pro nás zahrádkáře, že jejich cibule můžeme kdykoli kromě vegetačního období vyjmout, přenést a vysadit na jiné místo. Vzhled cibulovin v době jejich květu je okouzlující, rozmanitý a jedinečný. Navíc máme tu možnost, že si velkou většinu cibulovin můžeme narychlit, aby nám, jejich květy dělaly společnost na svátečním vánočním stole.
shutterstock_1226700817-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Pokud jsme na jaře kvetoucí cibuloviny vyjmuli z půdy poté, co jim uvadly listy, následně je uložili na suchém a chladném, naprosto temném místě, nejlépe v papírových sáčcích anebo zasypané pískem, aby na ně nemohlo denní světlo a zároveň je uhlídali před hlodavci, můžeme přistoupit nyní k jejich výsadbě.

Ocúny sázíme do těžší půdy, asi  15-20 cm hluboko. Hlízy bramboříku pak na 3-5 cm a nejlépe vždy ve skupince po 5 až 6 kusech na vzdálenost 10 x 10 cm. Začátkem srpna je třeba vysadit do půdy krokusy, které pokvetou ještě v říjnu. V druhé polovině srpna pak sázíme na 5 – 10 cm hluboko cibule a hlízy sněženek, česneků, narcisů, krokusů aj.

Cibule mnoha rostlin například tulipánů a narcisů běžně vytvářejí v půdě skupinku zásobních orgánů podobající se paličce česneku. My můžeme jednotlivé malé cibulky od té hlavní oddělit a každou z nich vysadit samostatně. Jiné rostliny jsou naopak utvářeny jako soubor zvětšených a přes sebe uložených listů, příkladem je Agapanthus. To nám pěstitelům množení zrovna neulehčuje, a tak musíme vyčkat, dokud rostliny neodkvetou, vytvoří pak semena a těmi je teprve můžeme množit.

V srpnu čistíme a moříme vybrané cibule a hlízy. Musíme je také dostatečně chránit před myšmi a krysami, a to zvláště tulipánové cibule, které jim velice chutnají.

Při řezu mečíků pak co nejvíce dbáme na to, abychom šetřili listy. Pokud bychom jim při řezu do vázy odebraly většinu listů, nestihnou načerpat jejich hlízy dostatek živin ještě přes jejich vyjmutím z půdy.

Dále sbíráme bruty na liliích a poté je vysazujeme na záhon do řad 12 -15 cm x 5 cm. Bruty poté překryjeme rašelinou nebo kompostem.

V první polovině srpna přicházejí na řadu cibule bílých lilií, které vyjmeme ze země a opět vysadíme, ale na nové místo, a to vždy do hloubky 15 cm a ve sponu 15 x 15 cm. Vysazujeme také oddělky  liliochvostce (Eremurus), které sázíme stejně hluboko. Postaráme se jim o písčitou půdu s dobrou drenáží.

Pro zapomnětlivé připomínáme: pokud jste si chtěli letos už konečně připravit na jaro ten okouzlující trávník plný sněženek a bledulí, který jste viděli někde při jarních toulkách přírodou, nyní je ten správný čas!

Text: Zuzana Bohdalová

20.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist