Stálezelené rostliny dodají zahradě šťávu i v období vegetačního klidu

Není zahrada, ve které byste neocenili efekt stálezelených dřevin. Po celý rok zelené listy nebo jehlice zaplavují zahradu zelenou barvou, a to i v době, kdy většina rostlin sní svůj zimní sen. Ovšem i použití těchto neopadavých rostlin má svá pravidla. Ačkoliv se mnohdy jedná o velice dekorativní druhy, v zahradě by se rozhodně měly doplňovat s rostlinami opadavými, které jsou zase mnohem více proměnlivé a vnáší do konceptu dynamiku, která stálezeleným rostlinám spíše chybí.

Stálezelené rostliny dodají zahradě šťávu i v období vegetačního klidu
Stálezelené rostliny dodají zahradě šťávu i v období vegetačního klidu (Zdroj: Shutterstock)

Stálezelené rostliny často najdete pod označení neopadavé, ale nenechte se tímto pojmem zcela zmást. I tyto rostliny musí během několika let postupně obměnit jehlice i listy, takže se rozhodně nezalekněte, pokud rostlina své „zelené plíce“ začne během roku postupně ztrácet. Nejedná se o nic zvláštního nebo atypického.

Jehličnany na svých větvích mnohdy drží maximálně dvou až tří leté jehlice. To znamená, že jehlice vzniklé dříve postupně začnou opadávat. Děje se tak na starších částech větví, kam nedopadá tolik světla, takže vnitřní struktura bývá časem zcela holá.

Zpozorněte pouze v případě, že rostlina začne shazovat jehlice z koncových letorostů. Může tak reagovat na nepříznivé podmínky stanoviště nebo přítomnost některého škůdce či choroby, které se začnou podepisovat na jejím zdravotním stavu. Podobně se chovají i listnáče, které podobně jako jehličnany shazují nejstarší listy, rostlina je víceméně zelená spíše po obvodu koruny a jen částečně ve vnitřní struktuře.

Stálezelené ano, ale nesmí převažovat

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že stálezelené dřeviny disponují jen samými výhodami, protože jsou efektní i v době, kdy jsou všechny rostliny opadané, musíte brát v úvahu jejich minimální proměnlivost během roku. Neopadavé dřeviny se ve většině případů opravdu během roku nezmění.

Pouze některé vykvetou a zaplodí nebo změní své podzimní nebo zimní zbarvení. Týká se to například borovice kleče (Pinus mugo) v kultivaru Winter Gold, která přebarvuje jehlice v období poklesu teplot na svítivě zlatou. Podobný efekt vytváří mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata), která v zimě získá bronzové odstíny.

Jinak je většina sortimentu stabilně zelená po celý rok, což může někdy ve větším zastoupení této rostlinné skladby působit nevhodně strnule.

Při návrhu zahrady se proto snažte najít správný kompromis a kombinujte rostliny s různými efekty, stálezelené dřeviny by rozhodně neměly převažovat, protože jsou v našich podmínkách kromě pár výjimek s převahou jehličnanů nepůvodní, takže mohou na zahradě působit mnohdy nepřirozeně, ale zde samozřejmě záleží také na zahradním stylu.

Péče o stálezelené rostliny

Skupina těchto rostlin je opravdu značně druhově bohatá, proto není možné se řídit univerzálními postupy při péči, kterými bychom se řídili ve všech případech. Některé druhy jsou k nám dováženy z oblastí, které mají mnohem mírnější klima.

Většina nesnáší dlouhodobé holomrazy, ledový průvan nebo úpal v zimě. Naopak jim vyhovují chráněné podmínky s vyšší vzdušnou vlhkostí. Stejně tak si libují v živné půdě dobře zásobené vodou, proto je nutné počítat již při výsadbě s úpravou stávajících podmínek a s určitou péčí během roku.

V posledních letech se značně rozmohl na českých zahradách poměrně obtížný lalokonosec rýhovaný. Přítomnost jeho larev poznáte podle typických požerů listů. Častou obětí se při tom stávají právě stálezelené druhy s kožovitými listy. V minulosti se v boji proti tomuto škůdci často využívaly poměrně toxické přípravky, které jsou ovšem již zakázané a nelze je sehnat.

Pokud se na listech objeví požery, můžete použít přípravky biologické ochrany. Proti lalokonosci pomohou například parazitické hlístice, díky nimž se zcela obejdete bez škodlivé chemie.

Kam se hodí

Použití stálezelených rostlin záleží na zahradním stylu, kompozici, ale také na vlastnosti dané dřeviny. Zatímco některé budou skvěle zakrývat nevzhledná zákoutí a pohledově oddělovat sousední pozemky, jiné poslouží jako zajímavý detail nebo solitéra v trávníku.

Pokud hledáte šikovné řešení pro nádoby na terase, určitě neprohloupíte stálezelenými dřevinami s kompaktním růstem. Borovice kleče jsou dostupné v mnoha barevných kultivarech a navíc snesou přímé slunce i krátkodobý přísušek.

 

Publikováno: 09.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Keře - atlas, Stromy a keře

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Poradna Václava Větvičky

Botanik Václav Větvička odpovídá na dopisy diváků.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Pomalu rostoucí dlouhověké rostliny na balkón nebo terasu

Pomalu rostoucí dlouhověké rostliny na balkón nebo terasu

Architektura terasy

Architektura terasy

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!