Staré druhy trvalek pro novou dobu

Ztrácíte se při návštěvě zahradnictví ve výběru atraktivních kultivarů rostlin? Často ani odborný personál vám neumí poradit, za se vybraná trvalka hodí právě pro vás? Co se vrátit ke starým osvědčeným druhům trvalek našich prababiček, které měly na rostliny podobné požadavky jako my – aby byly odolné vůči škůdcům i nepřízni počasí a dobře se rozmnožovaly.
paeonia-sp.-pivonka-1100x618.jpgCelá galerie 21 Zdroj: shutterstock.com

Trvalkové záhony opět zažívají zlatý věk. Rádi s nimi pracuje odborná i laická veřejnost. Uplatní se téměř na všech stanovištích, od těch slunných a vysýchavých až po stinné mokřady.

Proč máme trvalky tak rádi? Protože mají obrovský estetický potenciál, zahradu naplní záplavou barev, ale najdeme mezi nimi i takové, které jsou užitečné pro drobné živočichy i pro použití v kuchyni. Tyto nedřevnatějící rostliny jsou prostě univerzální. I do těch nejnepříznivějších podmínek naleznete vhodný druh.

Současná poptávka po trvalkách si vynucuje neustálé šlechtění nových odrůd a kultivarů, které budou i nadále přibývat, přesto se mnozí zahrádkáři raději ohlíží za dávnou historií, ještě do dob našich babiček, které pěstovaly květiny v drobných předzahrádkách.

Kromě bylinek pěstovaly také druhy vhodné na výzdobu domu i kostela nebo ty, které se hodily jako dar třeba k narozeninám. Tento sortiment květin byl odolný, musel se obejít bez automatických závlahových systémů, bez hnojiv slibujících vyrovnaný poměr živin a navíc odolávaly útokům chorob a škůdců. Proč se tedy při tvorbě trvalkových záhonů neinspirovat těmito pestrými kráskami, které jsou ozkoušeny dlouhými roky?

Inspirace starými druhy trvalek

Mezi druhy trvalek, které označujeme jako „staré“ často patří rostliny domácího původu. Tyto rostliny dostaly do vínku vysokou odolnost vůči nepřízni počasí, poměrně snadno se rozmnožují a navíc skvěle vyhovují hmyzím opylovačům.

Sice tyto druhy nedisponují pestrou škálou barev listů, plnými květy nebo jinými závratnými vzhledovými vlastnostmi, na druhou stranu dokáží okouzlit svou jednoduchostí a přírodním charakterem.

V sortimentu starých osvědčených druhů trvalek se ovšem vyskytuje také celá řada introdukovaných druhů dovezených již před mnoha staletími na naše území.

Kam se hodí

Tyto osvědčené druhy peren nabízejí široké uplatnění při tvorbě trvalkových záhonů. Skvěle se doplňují také s novým sortimentem, s nímž mnohdy tvoří zajímavý kontrast. Nostalgické kouzlo dodávají také venkovským zahradám a předzahrádkám u zrekonstruovaných venkovských domů a venkovských usedlostí.

Vyšší druhy se také uplatňují ve výsadbách s hlavním zaměřením na floristickou tvorbu, stejně jako je dnes oblíbený návrat k původním trvalkám, tak tyto trvalky rádi používají také floristé při tvorbě designových kytic zaměřených na venkovský styl.

orl-ky-pat-mezi-druhy-kter-se-snadno-k-a-p-es-vaj-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Příklady vhodných druhů

Staré druhy trvalek často pěstujeme na svých zahradách a mnohdy ani netušíme, že tento druh není v českých zahradách žádnou novinkou. Mezi tyto květiny patří pivoňky (Paeonia sp.), plamenky latnaté (Phlox paniculata), žlutě kvetoucí kamzičník (Doronicum orientale) nebo třeba léčivý oman pravý (Inula helenium), který vyhledávají také čmeláci a motýli. Níže uvádíme krátký soupis starých druhů trvalek, které můžete vyzkoušet také na své zahradě.

Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá
Papaver orientale – mák východní
Iris sp. – kosatce
Aquilegia vulgaris – orlíček obecný
Campanula glomerata – zvonek klubkatý
Gypsophylla paniculata – šater latnatý
Lupinus polyphyllus – lupina mnoholistá
Malva sylvestris – sléz lesní
Leucanthemum vulgare – kopretina bílá
Tanacetum coccineum  – kopretina šarlatová

Foto: Lucie Peukertová a Shutterstock.com

2.6.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist