Stavíme ohniště, kupujeme gril

Pomalu se blíží teplé letní dny i noci a dětem také prázdniny. Není tak nic lepšího, než si s dětmi a jinými přáteli opéct pár špekáčků nebo ogrilovat dobrý kus masa. Pakliže ještě nemáte na zahradě místo s ohništěm nebo grilem, měli byste to co nejdříve napravit.
pri-stavbe-ohniste-volte-vzdy-zaruvzdorne-materialy-jako-napriklad-samotove-cihly-a-samotovou-maltu-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Zdroje tepla

Pro dobrou úpravu masa nebo zeleniny či ovoce je zapotřebí také kvalitní topivo. Nikdo nechce opékat klobásy na starém shnilém dřevu namořeném syntetickými látkami. Na opékání nám postačí tvrdé i měkké dřevo, je pouze zapotřebí, aby bylo dobře proschlé, jinak je úplně jedno, jaké dřevo použijeme. U grilování můžeme kromě tvrdého dřeva použít také plyn nebo dřevěné brikety.

Kvalitní brikety jsou základ pro dobře upečené maso!

Při výběru grilovacích briket je vhodné řídit se hned několika aspekty. Jako první by vás měl zajímat obsah fixního uhlíku, který je napsán na balení briket. Optimální množství je kolem 80 %. Obecně platí, že čím více fixního uhlíku dřevo obsahuje, tím lépe bude hořet.

Dále se zaměřte přímo na obsah balení. Jeli obsah spíše sypký než tvrdý, toto balení rozhodně nechte dále ležet v regálu. Kupujte vždy brikety, které jsou vcelku a nejsou ani velké, ani malé, to znamená, že se musí dobře vejít i do malého grilu, ale zase nesmí být natolik veliké, že budou špatně hořet. Optimální velikost se může pohybovat kolem 5 cm. Tento parametr je určitě vhodné vyzkoušet.

Neholdujete briketám? Zkuste dřevo!

Není vždy nutné grilovat pouze na dřevěných briketách, grilovat lze s velkým úspěchem také na dřevě. Kvalitní dřevo by mělo být velmi dobře proschlé. Vždy se také musí jednat o listnaté stromy, například buk, dub, habr nebo jasan. Grilování na dřevě je sice trochu náročnější, protože je nutné více regulovat plameny, ale díky dobrému dřevu jste schopni také ovlivnit i chuť masa.

Další variantou je pak také dřevěné uhlí. I zde je podmínka mít pro jeho výrobu kvalitní vstupní materiál, tedy dobře proschlé tvrdé dřevo.

Stavíme ohniště

Kromě pěkného vzhledu, který si každý umí dobře vyřešit sám nebo sáhne po pomocné ruce architekta, je zapotřebí, aby bylo ohniště také účelné a vydrželo řadu let. Pro stavbu ohniště tak vybírejte vždy jenom žáruodolné materiály, jako jsou například šamotové cihly a jako pojivo žáruvzdorná malta nebo šamotové pojivo s vodním sklem.

Po stavbě ohniště je nezbytně nutné jej nechat několik týdnů schnout. Pokud by nebyl pojivý materiál dobře proschlý, hrozilo by jeho poškození vlivem rychlého odpaření vody. Ohniště dále umisťujte daleko od materiálů nebo budov, které by se mohly vznítit.

Pro ty, co nechtějí stavět…

Ne každý má čas nebo chuť si nejen ohniště, ale také celé okolí zbudovat sám. Pokud i vy patříte mezi tuto skupinu lidí, využijte nabídky specializovaných obchodů. V těch se můžete setkat jednak s mnoha typy grilů na plyn na dřevěné uhlí apod., ale také je možné sehnat ohniště, které je už svařené či složené, jen ho někam na zahradě umístit a použít.

Dobrá řešení existují také pro ty, kteří mají rádi svůj zelený trávník. Na trhu existuje nespočet variant mobilních ohnišť, která jsou většinou svařená z kovu a na krajích mají úchyty, které byť jsou horké, v rukavicích lze ohniště přemístit jinam na zahradě. Při koupi si všímejte kvality svárů, materiálů a také toho, jak je ohniště jako celek bytelné. Důležité tak je, aby mobilní ohniště bylo dostatečně těžké a nehrozilo jeho převrhnutí, když se o něj opřete.

18.6.2021 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist