Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Mluvíme-li na tomto místě o stěhování, nemáme tím na mysli stěhování bytu ani osob, ale stěhování přenosných rostlin, které by zimu venku na zahradě, terase či balkoně nepřežily, a proto je musíme umístit na mrazu prostém místě, abychom se z jejich krásy mohli opět těšit v příští vegetační sezóně.
bananovnik-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Kdy začít se stěhováním

Každoročně si klademe tu stejnou otázku, kdy máme rostliny přestěhovat, aby neutrpěly chladem, případně prvními mrazíky. S úklidem rostlin však není třeba spěchat, venku je jim lépe než někde v tmavém sklepě. Pozvolné ochlazování posiluje obranyschopnost těchto rostlin, jejich odolnost, a tak jim dává dostatek příležitosti k tomu, aby si postupně přivykly na krátké dny a nízké teploty. V oblastech, kde je mírnější klima, mohou rostliny na balkonech, terasách zůstat déle než ve vyšších nadmořských výškách. Správné datum přemístění nádobových rostlin nenajdete v žádném kalendáři, a tak i v tomto směru je třeba řídit se, jak se správně říká, selským rozumem.

O zimovišti rozhoduje původ rostlin

O typu zimoviště u jednotlivých druhů rostlin rozhoduje jejich původ. Neboť ty rostliny, které pocházejí z tropů, jako jsou například ibišky, mračňáky, banánovníky, by měly putovat na zimoviště jako první, a to už tou dobou, kdy teploty venku poklesnou na 10°C. U rostlin pocházejících ze středomoří přistupujeme k zimování o poznání později. Olivovníky, marhaník granátový, oleandr, fíkovník smokvoň by měly zůstat venku, co nejdéle to půjde, jelikož první mrazíky překonají obvykle bez jakýchkoli potíží. Právě u nich platí, že pozvolné ochlazování je posiluje. Časné mrazíky v říjnu mívají obvykle jen krátké trvání. Jakmile přijdou, můžete rostliny přenést dovnitř a když se zase oteplí, přeneste je zpět ven.

Jak je to s množstvím světla

Správná intenzita světla má významný vliv na úspěšné přezimování rostlin. Světlo i přes zimu potřebují bezpodmínečně všechny stálezelené rostliny jako například citrusy, rozmarýna, vavřín. Zatímco opadavé rostliny jako jsou olověnce, fíkovníky nebo brugmansie přezimují i ve tmě, a to bez problémů. Ideální je situace, kdy se jim naskytne možnost alespoň minima denního světla třeba někde u sklepního okénka.

Různé druhy potřebují různé podmínky

Brugmansiím (andělským trumpetám) postačí slabě osvětlený prostor, neboť na podzim shazují listy. Co se teplot týče, spokojí se s 5 – 15°C. Mračňák nás může překvapit tím, že vykvete i během zimy, podaří se mu to však jen na světlém stanovišti. Na místo pro přezimování jsou velmi skromné buganvileje. Nezapomeňte také na to, že mnohé rostliny vytvoří v průběhu své vegetační sezóny nejen množství květů, ale i nových výhonů, a tak budou před zazimováním potřebovat sestříhat.

Text: Zuzana Bohdalová

29.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist