Stěhujeme se do zimní zahrady

Do studené jsme už přestěhovali muškáty, do mírně temperované fuchsie nebo oleandry. Kdo má ale vytápěnou zimní zahradu, bude v ní teď trávit hodně času. Je tu totiž hodně světla, což v zimě potřebuje člověk i mnohé jeho pokojové květiny.

Stěhujeme se do zimní zahrady
Stěhujeme se do zimní zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Než definitivně opustíme zahradu, musíme si tu zimní pěkně připravit, aby nám až do jara sloužila ve všech směrech pro odpočinek a pohodové chvíle.

Kontrolní technický den

Předpokládáme, že máte zimní zahradu s izolačními dvojskly nebo trojskly, ve spodní části zateplenou – nechcete přece topit pánu bohu do oken. Přes léto byla okna nejspíš otevřená do kořán, teď je naopak na pár měsíců uzavřete a budete využívat jen mikroventilační systém nebo klimatizaci. Na místě je tedy zkontrolovat, zda okna dobře těsní a všechny otvírací kličky dobře fungují. Také žaluzie zaslouží pečlivou prohlídku, zejména u levnějších typů mohou být zpuchřelá lanka. Oprava takové žaluzie se skoro nevyplatí, lepší je poškozenou část vyměnit za novou. U sofistikovaných systémů otvírání oken a stahování žaluzií nebo předokenních rolet pomocí elektroniky musíte také prověřit její správné fungování. Kdo používá dálkové ovládání, doplní si do něj nové baterie. Pak přijde na řadu topení, ať už v zimní zahradě používáte jakékoliv. U radiátorů jsou nejčastějším kamenem úrazu regulační ventily. Termostatické patří dnes k normě, ale opět – ty levnější nemívají dlouhou životnost. Chce to tedy prověřit, zda v každé poloze dávají takové množství tepla, jaké mají, pokud prokluzují, nejde s nimi volně otáčet nebo při malém otevření cítíte, že radiátor je rozpálený, raději ventil vyměňte. Jsou i zimní zahrady, kde si přitápíme kamny. Ta samozřejmě před prvním topením potřebují důkladně vyčistit. Pokud jste to nestihli v létě, honem povolejte kominíka na kontrolu komína a vyčištění komínových dvířek. Tak – teď ještě rozsviťte všechna svítidla, prasklé žárovky vyměňte za nové (samozřejmě raději ty úsporné). Pak už zbývá jen generální úklid a můžete se do zimní zahrady stěhovat.

Vybavení pro pohodu

Jestli trávíte v zimní zahradě opravdu hodně času, máte zde určitě zavedenou i vodu do minikuchyně. Koutek, kde budete vařit kávu a čaj pro sebe, ale také pro návštěvy, si zaslouží vybavit sadou hezkých hrníčků, sklenic, talířků, příborů. Umístěte si sem varnou konvici, abyste nemuseli odbíhat do kuchyně. Kdo chce v zimní zahradě skutečně vařit nebo grilovat, musí pamatovat na dobré odvětrání. Stěhujete do zimní zahrady dřevěný nábytek z letní terasy? Bude zde mít úplně jiné tepelné podmínky, takže ho nezapomeňte před zimou nejen očistit, ale také – zejména u nábytku z exotických dřev nebo ratanu – napustit speciálním olejovým nátěrem, který ho ochrání před rozesycháním. Kovový nábytek je v tomto směru praktičtější, ten moderní z hliníkových potahovaných konstrukcí nepotřebuje údržbu téměř žádnou, takže pokud zrovna pořizujete do zimní zahrady nábytek nový a počítáte s tím, že ho v létě budete užívat venku, zvažte, zda kovový není praktičtější varianta. Polštáře a sedáky na sluníčku nejspíš značně vybledly, zaslouží si tedy nové potahy.

Rostliny jsou dekorace

V teplé zimní zahradě si můžete dopřát širokou škálu subtropických a tropických pokojovek, od vzrostlých banánovníků a monster až po drobnolisté liány, fíkusy nebo citrusy. Možná jste je přes léto trochu zanedbávali, teď od nich ovšem čekáte, že budou zimní zahradu zásobovat kyslíkem a hlavně zdobit. Všechny tedy dobře prohlédněte, pokud někde objevíte škůdce, rychle zasáhněte insekticidy. Dopřejte rostlinám novou zeminu, buď přesazením do nové větší nádoby nebo alespoň doplněním čerstvé půdy. Při přesazování odstraňte nevzhledné nebo zaschlé části rostlin a ponechte jen ty, které skutečně zdobí. Pamatujte na to, že zejména tropické rostliny potřebují k životu mnohem více hodin světla, než u nás v zimním období je. Do tropického koutku jim tedy umístěte osvětlení, co nejvíce imitující denní světlo a několik hodin denně jim přisvěcujte. V dobře izolované zimní zahradě, kde větráte jen minimálně, je dobré zajistit vám i rostlinám vyšší vlhkost vzduchu umístěním fontánky nebo malé nádržky – jezírka, ve kterém můžete mít i vodní rostliny a třeba i pár rybiček.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zimní zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Toužíte po zimní zahradě? Co využít prostor nad garáží a vybudovat ji na její střeše? Máme pro vás inspiraci.

Jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník

Rady a tipy, jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník a seznámení se škůdci, kteří se mohou v zimní zahradě vyskytnout.

Lapače škůdců v zimní zahradě

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem jak udržet zimní zahradu čistou od škůdců.

ZOO Hluboká

Pozvánka do Zoologické zahrady v Hluboké.

Originální nápady do interiéru

Úprava sklonu střechy zimní zahrady a originální akvárium se studenovodními rybami

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.