Štěstí v novém roce přinesou čtyřlístky

Symbolem štěstí je odpradávna čtyřlístek. Málokomu se podaří nalézt, a pokud ano, je už jeho nález samotný považován za štěstí. Většinou si jej každý nálezce uschová, vylisuje, založí do knihy anebo věnuje někomu, na kom mu záleží. Dříve jej chlapci vkládali do nových střevíců dívkám, které si je pak dozajista zamilovaly. Oblíbený jetelový čtyřlístek se tedy stal symbolem štěstí a trvalé lásky.

Zahradníci již také vynaložili nemalé úsilí při hledání a šlechtění rostlin jetelů, které by měly čtyřlístků co nejvíce. To se jim také podařilo a počátkem minulého století uvedli na trh několik ozdobných zahradních odrůd jetele plazivého.

Obliba čtyřlístků byla opravdu veliká, ale měla jednu zásadní nevýhodu, jetel se nedal pěstovat doma. Zlomovým se stal rok 1903, kdy byl prvně uveden na trh šťavel Deppeův – Oxalis deppei. Ten se sice pěstoval mnohem dřív  v botanických nebo zámeckých zahradách, ale na předvánoční trh jako kytička štěstí byl uveden v roce 1903 v Berlíně.
Oxalis deppei – šťavel jedlý má spoustu krásných českých lidových pojmenování jako například: domácí štěstí, zaječí jetel, čtverolístek, miláček dam, jetelinka pro štěstí nebo jetýlek.

Šťavel Deppeův planě roste v Mexiku a Peru a tam patří k oblíbené zelenině. Na tamních trzích se prodává dodnes. Jemu velmi tvpodobný je Oxalis tetraphylla, který nemá výraznou listovou kresbu.

V našich podmínkách je vhodné rostliny tohoto typu letnit. Vysazují se na záhony a po příchodu prvních mrazíků se sklízejí. Hlízky se nechají oschnout a pro rychlení k Novému roku se sázejí začátkem listopadu.  Rychlí se na světlém, dobře větraném místě.

Jinou rostlinou, neméně zajímavou, je vodní čtyřlístková kapradina marsilka – Marsilea quadrifolia, která planě roste v subtropických bažinách Evropy a Asie. Dlouze řapíkaté lístky mají tvar čtyřlístku. Pěstuje se na světlém stanovišti, má ráda vlhko, a proto jí v misce necháváme stále vodu, podobně jako to vyžaduje šáchor. Marsilka bude vděčná za letnění v polostínu a za časté přihnojování.

V roce 2013 přejeme všem co nejvíce pěstitelských a zahradnických úspěchů a nechť vám vaše zahrady přinášejí co nejvíce radosti do každodenního života.

Text: Zuzana Bohdalová

31.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist