Stínicí systémy překvapují mnohotvárností

Moderní stínící zahradní systémy jsou dnes tak různorodé, že už nikdo nemusí být odkázaný jen na obyčejnou markýzu nebo slunečník. Na trhu jsou třeba baldachýny, sluneční plachty, stínicí pergoly, designové slunečníky, markýzy s uchycením v jednom bodě a tak dále. Stačí si jen vybrat.
markyza_shutterstock_761631865-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

​Markýzy

Tyto velkorozměrové stínicí systémy se dnes vyrábějí v tolika variantách, že nejméně jedna padne přesně na míru vaší terase. Existují markýzy pevné, výsuvné, sklopné, kazetové, kloubové. Markýzy s uchycením v jednom bodě (viz foto) vypadají jakoby se vznášely v prostoru mezi domem a prostorem zahrady.

Sluneční plachty

Trojcípá sluneční UV plachta může být ukotvena dvěma body na fasádě domu a třetí cíp bývá uchycen na představeném stožáru. Jiné řešení představují tři stožáry; pevná a lehká polyetylenová plachta pak může krýt bazén nebo místo v zahradě určené ke stolování. Cena činí něco kolem 1000 korun, prodává italka26.cz; větší čtyřcípou plachtu můžete mít od lokki.cz za 5000 korun.

Baldachýny

Baldachýny jsou zatahovací stínicí systémy, dají se často koupit samostatně a namontovat na libovolnou konstrukci na domě nebo v zahradě. Pojíždějí například po konstrukci, která nasedá na fasádu a dají se tak vytáhnout v libovolně širokou verandovou stříšku (viz foto). Baldachýny nabízí plastic-al.cz.

​Pergoly s textilní stříškou

Firma slunce-stin.cz  má ve své nabídce markýzy a také stínicí pergoly (viz první obrázek). Stínicí pergola Corradi je například důkazem, že tento zahradní stínicí systém nemusí být jednotvárný a nutně vždycky jenom ze dřeva, jak v našich zahradách vidíme nejčastěji. Její konstrukci sice mohou tvořit dřevěné trámy, ale vyrábí se i ve variantě kovové: použitím sloupů z hliníkových profilů ve spojení s lehkou impregnovanou stříškou už se dosahuje hodně moderního výrazu a pergola se dokonale hodí k novostavbám. Plastic – al.cz má na skladě také velké stahovací pergoly, které zakryjí před sluncem i deštěm kompletně celý balkon. Dále stínicí techniku prodává rolrols.cz, rollo.cz, flexoncz.cz .

O stínu na zahradě čtěte také v článku Jak vybírat zahradní slunečník?

Alena Jansová

7.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist