Stínomilné rostliny na zahradu aneb i stín může být barevný

Části zahrady ponořené do stínu nemusejí být nudné a jednobarevné! Naopak - stínomilné rostliny často kvetou zářivě, i když jsou obsypány většinou jen drobnými kvítky. Co zasadit do stínu, do vlhkého zastíněného koutu zahrady? O bohyškách, břečťanu, bergénii jsme už hovořili, nyní se podíváme na další výběr stínomilných rostlin. A není jich málo.
asarum_shutterstock_1209994660-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

S letničkami bychom na stinných místem moc neuspěli, vsadit se musí na trvalky, ať už kvetoucí nebo nekvetoucí. Přinášíme tipy na některé stínomilné rostliny vhodné jako podsadba pod stromy a keře nebo k pokrývání půdy ve stínu, kde už trávník neprospívá.

Kopytník (Asarum)

Elegantní okrouhlé a lesklé listy kopytníku pokryjí nevzhledná stinná místa. Kopytník má jen asi 10 cm, křoviny, rokliny, stanoviště stinné, na půdách humózních, hlubokých, vlhčích a převážně zásaditých.

Mochnička (Waldsteinia)

Je zajímavé, že mnoho stínomilných rostlin kvete žlutě. Takže ze zastíněných míst zahrady často svítí žlutá signální barva, viditelná v šeru. Právě mochnička vytváří pod stromy dokonalé žluté koberce utkané z drobných květů. Je nenáročná, roste dobře i v hlubším stínu, bude vděčná za propustnou zeminu.

Konvalinka (Convallaria)

Po žluté barvě je druhou z nejčastějších barev květů stínomilných rostlin sněhobílá. A to je barva konvalinek. Těmto voňavým květinám najděte na stinném stanovišti viditelné místo, aby dokonale vynikla. Daří se jí pod korunami stromů, snese vlhčí i sušší půdu.

Barvínek větší (Vinca major)

Barvínek neboli brčál je keřík asi 30 cm vysoký. Jeho předností je, že vytvoří v hlubokém stínu dokonalý \“trávník\“, kryje půdu. Potřebuje vlhkou zeminu a dostatek živin. Barvínek menší (Vinca minor) je ještě nižší stálezelený pokryvný a poléhavý keřík (10-15 cm) s tmavozelenými lesklými listy. Má podobné nároky jako jeho větší příbuzný.

Lomikámen (Saxifraga)

Nízký polštářovitý a mechovitý lomikámen se nachází ve volné přírodě poblíž vody na stinných místech, v mokrých štěrbinách skal nebo v mechu poblíž lesních pramenů. Na zahradě se mu bude dařit v polostínu; má rád vlhčí, vápnitou a propustnou půdu. Vysaďte jej například podél stinného břehu potůčku.

Škornice (Epimedium)

Krásné drobné srdčité růžové, nažloutlé nebo fialové kvítky dokonale prozáří stíny na zahradě. Stálezelená trvalka škornice prospívá ve stínu nebo polostínu v humózní vlhčí půdě.

Stínomilné rostliny prodávají například zahradnictvifous.cz, zahradnictvikrulichovi.cz, garden-centrum.cz.

O dalších stínomilných rostlinách si přečtěte v článku Rostliny do stínu aneb jak prozářit temná místa zahrady.

Alena Jansová

17.6.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist