Střídavá plodnost u ovocných stromů je velmi častý jev

Máte pocit, že letos vaše jabloně nebo hrušně opět tolik nenesly, zatímco v loňském roce jste měli nadúrodu? Přemýšlíte, zda se tento jev dá nějakým způsobem ovlivnit? Víte, co stojí za tímto jevem? Na všechny vaše otázky najdete odpovědi v našem dnešním článku.
ovocny-sad-plny-jabloni-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Alternace plodnosti neboli střídavá plodnost je pojem či spíše jev známý většině ovocnářů a sadařů. Jedná se o to, že ovocné stromy jeden rok plodí velké množství ovoce, zatímco v roce následujícím odpočívají, a tak mají plodů mnohem méně, nebo dokonce žádné.

První rok bohaté sklizně je pro strom tak vyčerpávající, že v následujícím roce pak není ani schopen na květy nasadit. Další možností, při které dochází k alternaci plodnosti, a to u velkých stromů anebo stromů s takzvanou kotlovitou korunou, je jev, kdy v jednom roce plodí jedna půlka kmene a v roce následujícím pak druhá půlka.

Proč dochází ke střídavé plodnosti

Střídavá plodnost není pochopitelně záležitostí týkající se výhradně jabloní, i když u nich se vyskytuje nejčastěji. Postihnout může také hrušně, švestky, meruňky nebo broskve. Jedním z důvodů, proč ke střídavé plodnosti dochází, je genetická dispozice.

V případě jabloní je alternace plodnosti dána geneticky například u odrůdy Ontario. Naopak pravidelné, spolehlivé úrody se dočkáte u odrůdy James Grieve.

Dá se střídavá plodnost ovlivnit?

Dalším důvodem, proč alternace plodnosti vzniká, jsou konkrétní růstové podmínky, které má ovocný strom v daném místě. Střídavou plodnost může ovlivnit nedostatečná výživa stromu, přehoustlá koruna nebo špatně provedený řez, omrznutí květů při pozdních mrazících či výběr odrůdy nevhodné pro konkrétní půdní podmínky nebo zónu. Z výše uvedeného je tedy patrné, že střídavá plodnost se dá ovlivnit.

Jak ji ovlivnit řezem

Kromě závlahy a výživy ovocných stromů je dobré soustředit se i na řez stromů. Správným řezem lze nastavit rovnováhu mezi růstem stromu a jeho plodností. Počítejme s délkou přírůstku, která by měla ročně činit něco mezi 20–40 cm. Jarním hlubším řezem omezíme násadu plodů a zároveň podpoříme růst u stromů s krátkými přírůstky a bohatou násadou květních oček.

Potřebujeme-li u ovocných stromů ovlivnit silný růst a malou násadu plodů, řez omezíme a strom jen proklestíme. Letní řez a ohýbání větví uplatňujeme u bujně rostoucích stromů.

Probírka plůdků

Za velmi důležité opatření je považována probírka plodů. U malých stromů jednoduše nadpočetné ovoce otrhejte. Na jednom plodenství by se měly ponechat jen 2–3 plody. Takováto probírka se musí provést v červnu, aby byla účinná.

U jabloní se doporučuje v době 20–30 dnů po opadu květních plátků provést probírku na vzdálenost 10–25 cm. U některých odrůd ještě nezralá jablka vylučují do mízy stromu inhibitory, které mají jasné poslání: potlačit vznik květních pupenů na výhonech pro další rok. Jelikož se zárodky květních pupenů tvoří již v předchozím roce, a to na přelomu května a června, je třeba červnový termín pro probírku dodržet.

2.11.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist