4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý

4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý

Stromy a keře, vydáno 06. 05. 2016

Vizitkou dobrého zahrádkáře je hustý, dokonale zelený a jako podle pravítka zastřižený živý plot. Jen takový je zárukou naprostého soukromí a poskytuje tu nejlepší protihlukovou clonu. Dopracovat se k dokonalosti lze jen pravidelnou péči a zastřihováním.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Střih provádějte ve správnou dobu

Základ péče je v pravidelném zastřihování a tvarování, což zajistí jeho zdravý růst a hustotu. Kromě toho minimalizujete šanci, že v něm vystřihnete nevzhledná místa, kde bude prosvítat vnitřní síť větví, která jen špatně obroste. Zvlášť u jehličnanů.

Stříhání závisí na typu dřeviny. Obvykle je upravujeme až třikrát do roka. Výjimkou jsou jehličnany, kterým většinou stačí pouze jeden střih ročně. „Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu,“ radí Tomáš Nevečeřal specialista firmy Husqvarna.

Vhodné nástroje ulehčí práci

Máte-li živý plot kolem celého pozemku, je jeho údržba jistě náročná.  Ono i zastřihávání několika metrů z obou stran dá zabrat. Proto zvolte vhodnou mechanizaci, která odpovídá vašim potřebám odpovídajícím velikosti udržované plochy.

Na výběr máte z nůžek, které se používají na jemnou práci a dočištění zástřihu. Dále přes benzinové či elektrické plotostřihy, které střih podstatně zrychlí a zjednoduší. Vždy vycházejte z charakteru vašeho živého plotu a dbejte na pohodlí při práci. „Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, použijte ruční nůžky na živý plot pro jemnější práci, nůžky na živý plot se stříhací lištou na silnější větve a odvětvovací nůžky na ty nejsilnější větve,“ uvádí Nevečeřal.

Jak vybrat vhodný prostřih

Na domácí a hobby použití stačí akumulátorové plotostřihy, které jsou lehké a tiché. Ani ženy nemají problém s nimi manipulovat. Na velké plochy a tlustší větvičky volte benzinové plotostřihy. Jednotlivé stroje se liší výkonem a délkou střihací lišty.

„Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová,“ podotýká Neveřečal.

Nepodceňujte bezpečnost

Práce s plotostřihem vyžaduje větší dávku opatrnosti a je potřeba dodržovat několik základních pravidel, které ve finále vaši práci i usnadní:

  • Před stříháním zkontrolujte, zda jsou nástroje udržované, čisté a nabroušené. S tupými plotostřihy zanecháte po řezu roztřepené konečky větví, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci.
  • Vždy se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze, než začnete se strojem manipulovat. (Např. při přenášení či zvedání.)
  • Používejte osobní ochranné pomůcky. Nikdy nezapomínejte na ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba nebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukují riziko zranění.


Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Husqvarna


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha