Aby byl oleandr celé léto v kondici

Aby byl oleandr celé léto v kondici

Stromy a keře, vydáno 07. 06. 2010

Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily zahradu, musíme jim věnovat trochu pozornosti. Správné zalévání, hnojení a tvarování je důležité stejně jako znalost chorob, škůdců a jejich likvidace.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Naše babičky zalévaly oleandry dešťovou vodou - a měly pravdu. Oleandr nemá rád tvrdou vodu. Nechte proto vodu odstát v konvi a zalévejte až po hodině. Někdy, když se oleandr zapomene zalít, začne ztrácet listy. Rychle zakročte - seřízněte holé větve, dejte oleandr do stínu aby se vzpamatoval a nějaký čas jej opatrně zalévejte.

Množení oleandrů
Nejjednodušší způsob je řízkování: na jaře a v létě, když oleandr tvarujete, nechte odříznuté větvičky zakořenit ve vodě; také je lze zapíchat na zahradě do vlhkého písku. Oleandry množí také semeny, což je o něco zdlouhavější postup.
 
Hnojení
Od května do půlky srpna každých čtrnáct dní oleandr přihnojte, nejlépe speciálním kombinovaným hnojivem na pokojové rostliny nebo hnojivem organickým. Osvědčuje se Kristalon plod a květ. Koupit je můžete například na eshop.bobr.cz. A jak je to s chorobami oleandru?

Malé nádorky a kroucení koncových listů s pupeny
Pomáhá zastřižení zasažených částí rostliny. Vyhoďte je! Odstarňte je ze zahrady, nepěstujte z nich řízky k zakořenění! Oleandr potom postříkejte insekticidem Sumition super.

Svilušky
Když listy hnědnou a zespodu jsou potažené pavučinkami, rostlinu napadly svilušky, které při bližším pohledu spatříme jako maličké pohybující se tečky. Jak začít? První pomoc spočívá v postřiku Neudosalem nebo Bioolem. Jak název druhé přípravku napovídá, jedná se o zdraví neškodné postřiky na bázi oleje - znemožní sviluškám dýchání tím, že jim zalepí dýchací cesty. Při postřiku se musí postupovat důsledně a poctivě postříkat větvě a každý lístek z obou stran. Současně listy hojně roste rozprašovačem, protože svilušky nesnášejí vlhko.

Puklice
Oleandr
napadají často puklice vypadající jako malé vypouklé hrbolky. Nejdříve je seškrábejte tupým nožem nebo špejlí, listy pak omyjte roztokem složeným z 1/2 litru vody, lžíce jaru a pár kapek ironu. Postříkejte insekticidem Sumition super nebo přípravkem Biooil (nabízí zahradou.cz), případně Zolone (kupujte u kraus-teplice.cz). Oleandr nechte na zahradě v polostínu. 

Aby byl oleandr celé léto v kondici

Žloutnutí listů
To je často zapříčiněno změnou místa a náhlým slunečním úpalem, na který nebyl oleandr zvyklý. Aby byl oleandr zase krásný, dejte jej do polostínu, sestřihněte a a nepřehánějte to se zálivkou. Stejné příznaky ale může mít i nedostatek železa; zkuste oleandr přihnojit hnojivem Agrakapka na oleandry a ibišky (má je hruska-skolky.cz, zahradkar-ola.cz nebo agro-market.cz).

Listová skvrnitost
Z nedostatku světla někdy začnou listy pokrývat skvrny. Projevuje se to nejvíce během zimy. Oleandr přeneste na jiné, světlejší stanoviště.

O oleandrech také čtěte v článku Kouzlo a nebezpečí  jménem oleandr.

Alena Jansová
Foto: Admiral, Skudci.com, Bugsforbugs, Infa, Davesgarden, cepolina.com, homeopathyandmore.com, botanikus.de, bilka.info, msucares.com, griechische-pflanzen-und-samen.de, voyagertrips.com, fineartamerica.com, suncontrollandscapes.com, onlineplantguide.com, sendmyflower.com, keywordpicture.com, web.gccaz.edu, onlineplantguide.com, whatafy.com, inartliesmyheart.blogspot.com, onlineplantguide.com, hardyandhealthy.com.au, cambridge2000.com, caucasusgeography.blogspot.com, onlineplantguide.com, florum.fr, plantant.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

02. 12. 2018 Reagovat
Petra : Na větvičkách oleandru který jsem zazimovala se začali objevovat pavučiny , které se stále rozšiřujou. Prý to spůsobujou svilušky a je potřebný chemický postřik . Prosím o radu, jaký chemický postřik si mám pořídit ? Jedná se o mladou rostlinu zasazenou v květináči druh Nerium Oleander.
20. 05. 2017 Reagovat
Nadezda : Chtel.abych se.zeptat jak.ostrihat oleandr kdyz ma dlouho vetvicky a jsou hole a nakoncich.ma.listy dekuji
02. 07. 2016 Reagovat
Marie Rosenbergrová: Prosím o radu.Oleandr jsem přes zimu dobře umístila i zalila.na jaře našedlé listy - zazelenaly.Dokonce na oleandru byly,což jsem viděla po prvé,-semena obal jako fazolové lusky.Vše jsem odstranila a zalévám dešťovou vodou.Nyní oleandr hezky kvete,ale začal shazovat žluté listy a ty které ještě slabě drží,odstraňuji.Na doporučení jsem dala tekuté železo a listy žloutnou dál.Také tyčinky proti škůdcům a nic nepomáhá.Prosím,kde je ta chyba?Děkuji za radu Marie R.
05. 05. 2015 Reagovat
jana: kdo má žlutý oleandr a dal by přírůstek nebo tip kde sehnat
28. 03. 2014 Reagovat
daniela slanska: Dobry den ošetřila jsem Oleandr postřikem mužu ho nechat na balkoně je tam přes den slunicko a ješte se chci zepta minulej rok mě chtěl kvect a nevykvetl a jsou tam male poupata vykvete tento rok dekuji
31. 10. 2013 Reagovat
Václav Charvát: Prosím Vás o radu.Jak nejlépe pěstovat oleandr?Co, jak a kdy na něm nejlépe ostřihat,aby v následujícím roce hodně kvetl?Moc vám předem děkuji za radu.Pošlete mi jí prosím co nejdříve protože se ho chystám zazimovat. S pozdravem V.Charvát.
10. 04. 2013 Reagovat
Eva: Myslí se tím odstátá dešťová. Žádné rostliny nezalévám studenou vodou.
06. 05. 2012 Reagovat
Jarka z Písku: Prosím o radu. Několik let staré oleandry vysoké asi 2 m byly celou zimu skoro bez zálivky na chladné a světlé chodbě. Listy se jim zkroutily a úplně uschly, ale neopadaly. Před týdnem jsem je přesadila, stojí na slunečném dvorku chráněné před průvanem. Dost je zalévám. Nové listy nenasazují a staré uschlé drží jako přibité. Mám všechny větve seříznout až na holé klacky nebo čekat, že se samy vzpamatují? A když je ořežu, vyraší a nasadí na květ ještě letos? Děkuji za odpověď.
08. 05. 2012 Reagovat
Magazín Zahrada: ZA MAGAZÍN ZAHRADA ODPOVÍDÁ REDAKTORKA ZUZANA BOHDALOVÁ: Týden po přesazení je těžké usuzovat, jak rostlina zareaguje. Starší rostliny se přesazují již jen jednou za dva až tři roky. Možná stačilo pouze vyměnit vrchná vrstvu zeminy. Rostlina potřebuje zálivku i přes zimu, s ohledem na teplotu místa, kde přebývá. Ale ponechat ji zcela bez zálivky byla chyba. Seřezání oleandru se mělo provést již v předjaří. Nyní bych vyzkoušela pouze zjišťovací řez, zda rostlina zcela neuhynula. V misce pod květináčem může stát dokonce voda, takže zalijte vydatně a vyčkejte týden až dva, snad se objeví první náznaky života. Pozor na jarní silné slunce, aby rostlinu po zimě nespálilo. Umístěte ji raději alespoň nyní do polostínu. Staré listy odstraňte. Do větvoví zatím nezasahujte. Věřím, že se rostlina vzpamatuje a budete se z ní těšit i nadále.
19. 06. 2010 Reagovat
: \"Oleandr nemá rád tvrdou vodu. Nechte proto vodu odstát v konvi a zalévejte až po hodině.\" Bože co to je za kravinu, voda odstátím změkne?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha