Bonsaje - Rostliny, které vydrží dlouhou řadu let!

Bonsaje - Rostliny, které vydrží dlouhou řadu let!

Stromy a keře, vydáno 21. 07. 2015

Nesměle pokoukáváte po majestátných bonsajích, které vám naprosto učarovaly? Nedivíme se vám, protože opravdu vypadají nádherně, nevšedně a exoticky. V případě, že si chcete do svého obydlí přizvat kousek Asie a mít v misce miniaturní stromek, nyní máte tu možnost.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Trochu historie a zajímavých postřehů ze světa bonsají!

Tyto rostliny pocházejí až z daleké Asie, a to přesněji z Číny, odkud se tento kult přenesl do Japonska, a po té do sousedních zemí. Vzhledem k tomu, že tento trend obeplul celý svět, my v Evropě jsme mu také naprosto propadli.

A není se čemu divit, protože pěstování okrasných bonsají, není pouze činností ryze zahradnickou, ta se dokonce navíc mísí s uměním. V překladu bonsaj znamená strom v misce, což je opravdu výstižné označení, nemyslíte?! Doma tak můžete mít váš vlastní fíkovník, olivovník, zakrslou borovici, jalovec nebo javor.

Jaká je vaše povaha? O té prozradí leccos i vaše bonsaj

Pokud by k vám do bytu přišel odborník, co bonsajím rozumí, byl by schopen podle tvaru vaší bonsaje, do kterého jste ji zaštipovali a zastříhávali, říct o tom, co o vás vypovídá. Možná vám to zní trochu jako šamanství, ale opravdu je to tak. Je tedy jenom na vás, zda vaše rostlina bude značit radost, harmonii, optimismus, lásku, vztek, nebo snad smutek. Bonsaj je jakýmsi barometrem vaší povahy. Pokud tedy jdete na návštěvu a všimnete si, že daný dotyčný, má doma bonsaj, podívejte se, jak na vás její tvar působí.

 

Venkovní versus ty pokojové

V případě, že uvažujete o tom, že si bonsaj pořídíte, můžete si vybrat ze dvou základních druhů podle stanoviště. Existují druhy, co milují spíše pokojové prostředí, ale pokud chcete trochu odolnější rostlinu, řekněte „ano“ té venkovní. Náročnější na zálivku a péči jsou tzv. malolisté bonsaje, které musíte častěji zalívat, kdežto ty silnolisté skvěle prospívají v sušším substrátu. Tak pokud nechcete bojovat s věčně opadajícími lístky, nebo jste v této sféře začátečníkem, vyzkoušejte prvně bonsaje se silnějšími lístky, kam spadá mimo jiné například fikus.

Jdete na svatbu, nebo slaví někdo v rodině výročí? Darujte mu bonsaj!
Právě tyto rostliny se hodí jako dar při velkolepější události, bonsaj vám vydrží opravdu dlouho a při dobré péči si troufáme říct, že už napořád.

 

Lenka Zelnitiusová
Foto: pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha