Břečťan - bylina z fasád našich domů

Břečťan - bylina z fasád našich domů

Stromy a keře, vydáno 31. 03. 2011

Ani zima ani teplo nezničí odrůdy břečťanu, které v posledních letech slaví návrat na stěny domů, ploty a mnoho dalších míst v našich okrasných zahradách. V průběhu let byl břečťan šlechtěn v mnoha formách, které se liší tvarem a velikostí listu a jeho zbarvením.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Břečťan (Hedera) je stálezelený popínavý keřík, který je jediným zástupcem čeledi aralkovitých (což jsou převážně tropické a subtropické dřeviny a byliny) u nás. Díky svým léčivým účinkům byl využíván v bylinkářství již v dávných dobách. Od pradávna byl symbolem nesmrtelnosti, věrné lásky a přátelství. Roste v stinných listnatých hájích i v teplomilných dubových suchých lesích. V Evropě je za původní považován břečťan popínavý, stálezelená popínavá liána s výraznými listy. Stálezelené listoví břečťanu nachází využití obzvláště v okrasném zahradnictví.

Kromě tří až pěticípých listů můžeme u břečťanu pozorovat i drobné květenství z něhož se po odkvětu pomalu tvoří namodralé bobulovité plody. Pravidelné květy se sdružují do koncových soukvětí. Křížením lze dosáhnout vypěstování i několika desítek pestrolistých, pokroucených kultivarů, z nichž většina kvete kolem září. Dřevnatá liána se drží svého opěrného bodu přísavnými kořínky (délka kořínků závisí na kvalitě podkladu). Rostlina může dosáhnout výšky až 30 metrů.

Břečťan - bylina z fasád našich domů

Proč ho pěstovat?
Tato zázračná popínavá rostlina se honosí titulem největší likvidátor benzenu v ovzduší - během 24 hodin je schopna ze vzduchu pohltit až 90% škodlivin. Čerstvé listy a plody břečťanu jsou toxické. Způsobují podráždění trávicí soustavy a v některých případech mohou způsobit i smrt. Extrakt z břečťanu se používá při terapii zánětlivých onemocnění dýchacích cest jako podpůrná léčba při astmatu a chronických bronchitidách. Vhodný je také při chřipce a nachlazení. Nejnovější výzkumy dokazují také antioxidační účinek extraktů břečťanu.

Břečťan - bylina z fasád našich domů

Na otoky i proti senné rýmě
Velmi účinný je obklad z rozdrcených, předem umytých břečťanových listů. Přiložíme jej (ne déle než 15 minut!) na oteklá místa. Působí protizánětlivě.  Po sejmutí obkladu se místa otírají mírně vlhkým kapesníkem, namočeným v lihu.

Trpíte-li sennou rýmou, pak vyzkoušejte sušený břečťan. Ten, rozdrcený na jemný prášek, užívejte každý večer po špetce.

Jako mast zklidňuje břečťan bolest svalů a popálení od slunce. A své uplatnění našel  i v kosmetickém průmyslu, kde se často používá do přípravků proti celulitidě nebo jako pleťové tonikum.

Břečťan - bylina z fasád našich domů

Jak jej pěstovat?
Břečťanu se daří spíše v polostínu nebo na světlých, ale chladnějších místech. Při výsadbě si vystačíte s běžným substrátem pro stálezelené rostliny. Zemina by se měla udržovat neustále vlhká, ale ne přemokřená. Zhruba od začátku dubna do září je dobré dopřát půdě a rostlině v ní zasazené trochu hnojiva, a to 1x do měsíce přípravkem pro stálezelené kultivary. Ale pozor, v případě, že máme rostliny čerstvě přesazené, prvních 6 až 8 týdnů hnojení úplně vynecháme.

Břečťan - bylina z fasád našich domů

Rozmnožování břečťanu provádíme pomocí řízků s několika listy. Doba kořenění a klíčení je zhruba 3-8 měsíců. Rozvětvení stonků dosáhneme zaštipováním.

Břečťan - bylina z fasád našich domů

Drobnější odrůdy břečťanu se mohou pěstovat i doma v květináči jako pokojové rostliny. V místnosti je možné pěstovat břečťan po celý rok. Daří se mu při pokojových teplotách, ale i v chladnějším prostředí (+ / - 5 ° C). Čím chladnější je místo, tím méně se rostlina zalévá. Nutno podotknout, že břečťan, určený pro interiérové pěstitelství je na rozdíl od svého \"divokého příbuzného\" nebezpečně jedovatý!

Text: Lucie Sýkorová
Foto:mayang.com,mlewallpapers.com,picasaweb.google.com,uni-graz.at


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 09. 2017 Reagovat
františek: jak se na trvalo břečťanu zbavit. děkuji
06. 06. 2016 Reagovat
Jaroslava Kaššayová: Dobrý den - snažím se východní stranu RD ozelenit břečťanem z odřezku. Uchytil se mi, ale je moc plazivý a málo je vidět šplhajících konců, ale snad se to zlepší. Ale jednou na večer jsem šla kolem břečťanu a objevila jsem vrchy straších jedinců byly obsypány jako mákem a listy byly drobné a zkroucené. Ostříhala jsem je. Nyní se to již neobjevilo. Nemám ho vytrhat a zasadit nové sazenice? Jsem plný laik. Děkuji za odpověď..
01. 12. 2014 Reagovat
Sandra Bakicova: Dobry den chcela by som jeden brectan najdete ma zajtra skole v 5.B na 3poschodi a mohla by som aj vam dat telefone cislo ked pridete do mojej tredi dakujem len naisto pricte sandra bakicova a mozem vam dat tisic pecto eur ja zajtra bude v skole.dakujem vam moc dovidenia.
01. 12. 2014 Reagovat
Laura Lauková: Dobry den chcela by som jeden brectan najdete ma zajtra skole v 5.B na 3poschodi a mohla by som aj vam dat telefone cislo ked pridete do mojej tridi dakujem len naisto pricteLaura Lauková

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha