Cycas revoluta – dinosaurus mezi rostlinami

Cycas revoluta – dinosaurus mezi rostlinami

Stromy a keře, vydáno 13. 11. 2012

Cykasy jsou velmi často považovány za palmy, ale s těmi nemají nic společného. Jsou to možná dávní nepřímí příbuzní palem, kteří nějakým zázrakem přežili až do dnešních dob. Jejich exotický vzhled láká návštěvníky zahradních center k jejich koupi. Cena však spíše odrazuje.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Mezi cykasy a palmami nenajdeme bližší příbuzenský vztah. Skupina cykasotvarých rostlin, a to celá, je velmi starobylá. Na Zemi se vyskytuje už od triasu a jury a řadíme je tudíž k takzvaným živým zkamenělinám. Ačkoli je to téměř neuvěřitelné, předci dnes známých a v současnosti pěstovaných cykasů kdysi obývali svět společně s dinosaury. Ačkoli urazily cykasy historicky předlouhou cestu, od dob původu se téměř nezměnily, a to ani vzhledem ani způsobem života. Před 200 miliony let byly na zeměkouli rozšířeny tyto rostliny mnohem více, než je tomu nyní.
 
Dnes žijí cykasotvaré rostliny většinou pouze v malých ostrůvkovitých populacích v tropech a subtropech celého světa. Vyjma Evropy mají tyto rostliny na každém kontinentu své určité charakteristické rody a druhy.

Nejvýznamnější a zároveň nejpopulárnější ze zahradnického hlediska jsou takzvané pravé cykasy čili celý rod Cycas. Domovem jsou jim Asie a Austrálie. Z Japonska pochází velmi oblíbený a v našich obchodech nejčastěji prodávaný Cycas revoluta. Méně často lze sehnat Cycas circinalis, jeho velmi blízce příbuzný. Ostatní méně známé druhy obvykle běžně v obchodech k zakoupení nejsou. Jedná se spíše o ceněné kousky soukromých sbírek anebo je spatříme pouze v některých botanických zahradách.   Cykasy mají masivní kulaté nevětvené kmeny, ozdobené nahoře symetricky kruhovitými chocholy dlouhých zpeřených listů. A právě ty jsou na rostlině její nejdekorativnější částí. Floristé s oblibou využívají sušené cykasové listy k tvorbě suchých aranží. Listy těchto rostlin jsou velmi odolné vůči suchu a pevné. Je to způsobeno tím, že většina těchto rostlinných dinosaurů žije v sušších oblastech s nadměrným slunečním svitem.

Hmota těchto rostlin narůstá velmi pomalu. Jako všechny sukulentní rostliny, i cykasy si ukládají své zásobní látky na případnou nepříznivou část roku do dužiny kmenů. Ty se stávají rezervoáry velkého množství škrobnatých látek nazývaných ságo. U některých druhů těchto rostlin dobývání sága pro přípravu pokrmů domorodci znamenalo téměř jejich vyhubení.Vzhledem ke své odolnosti jsou vhodnými rostlinami do suchých městských bytů. V létě je možné je letnit. Snesou vyšší pokojovou teplotu, ale neublíží jim ani pokles teplot pod 15°C v zimním období. Nutností je zachování dobré drenáže, jelikož rostliny nesnášejí přemokření. Přebytečná zálivková voda musí ihned pryč. Pokud by se stalo a rostlina doma pěstovaná by vám v zimě začala ztrácet listy anebo ji zachvátila hniloba kmínku, je to příznak nedostatku světla, stejně jako v případě vytažených řídkých listů.

Pokud budete opravdu trpěliví pěstitelé, můžete se dočkat i kvetení. Cykasotvaré rostliny kvetou prvně až ve stáří několik desítek let. Samčí rostliny u nás prodávané Zamia furfuracea tvoří deseticentimetrové šištice již ve věku 8-10 let, avšak Cycas revoluta se jimi může pochlubit až někdy ve věku přes 40 let. V našich podmínkách rozmnožování těchto druhů není téměř možné.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: travel-last.blogspot.com, eurecaplants.com, palmfascinationsnursery.com, colorfulnature.com, hear.org, isolebrissago.ch, snwa.com, wallpaperup.com, easternnurseries.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha