Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří

Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří

Stromy a keře, vydáno 22. 01. 2013

Jak se říká, každý správný zahrádkář má na zahradě pokaždé něco kvetoucího, ať už je léto nebo zima, červen nebo únor. A proto si dnes přiblížíme některé z dřevin, které kvetou ještě v zimním období. Těch, které v tomto období vykvétají, není zrovna mnoho, ale přesto si z nich může vybrat každý zahrádkář.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Mezi nejznámější v zimě kvetoucí keře patří hamamelisy čili vilíny. Ty kvetou v lednu a únoru. Na jejich větvích se nejprve objeví květy a až delší dobu poté listy. Květy jsou nejobvyklejší ve žluté sytě oranžové až purpurově červené barvě, vypadají jako nepravidelné chomáčky střapečků. V době silných mrazů se stočí do klubíčka, a když mrazy povolí, květy se opět plně rozvinou.

Jedná se o keř, který dorůstá výšky mezi 2 a 8 metry, výjimečně strom, který vyroste až do 12m. Nejčastěji se setkáváme s kultivarem vilínu prostředního. Vilíny jsou mrazuvzdorné a jsou vděčné za dobře propustnou mírně kyselou půdu. Jsou vhodné jako předsadba pod velké stromy. Dosud je známo 6 druhů vilínů. Svou stavbou jsou velmi podobné lískám.

Díky pomalému růstu lze pěstovat vilíny i v nádobách. Je potřeba mít na paměti, že v nádobách je můžem pěstovat pouze po omezenou dobu.

Květy vilínů jsou velmi odolné, stejně jako celé jejich rostliny. Tyto odolné dřeviny tedy nepotřebují zimní ochranu.

Měli byste u nich dbát na dostatečnou vlhkost. Pokud zjistíte, že je půda suchá (stačí pohmatem), za dne, kdy nemrzne, rostliny vydatně zalijte.

Ani řez vilíny nepotřebují. Tvoří typickou nálevkovitou korunu a rostou navíc pomalu. Sílu pro kvetení, které trvá od prosince do března, čerpají rostliny ze zásob, které si vytvořily v průběhu roku. My jim dodáváme hnojivo od března. Od této doby přihnojujeme alespoň ty vilíny, které pěstujeme v nádobách.

Listy vilínů se na podzim zabarvují žlutě, oranžově až do červena a připomínají listy lísky. Květy vilínu líbezně voní a v závislosti na odrůdě jsou také v oranžové červené nebo žluté barvě.

Z dalších rostlin kvetoucích v zimním období jsou to: slivoň chloupkatá (leden), zimnokvět časný (březen), jasmín nahokvětý (prosinec-duben), kalina vonná (březen), masoplod změněný (leden), zlatice Giraldova (březen), lýkovec obecný (březen), lískovníček (od března).

Také zimolez nejvonnější kvete v zimě a předjaří, konkrétně od prosince do března. Jeho květy v béžové až bílé barvě tak silně voní, že jej nelze přejít bez povšimnutí. Stále nové květy se u něj objevují od ledna až do dubna. Jeho zelenošedé listy postupně v zimě opadají. Na jaře se opět zazelení. Vyžaduje spíše vlhčí, ale jinak běžnou zahradní zeminu bohatší na živiny. Místo má raději slunnější a v závětří.

Již od prosince rozkvétá vřesovec pleťový. Lze si vybrat mezi nejrůznějšími barevnými kultivary od bílých přes růžovou až po tmavě červené. Všechny tyto vřesovce jsou vhodné jak do skalek, tak na záhony, do vřesovišť případně i do nádob. Při nákupu se však vždy ptejte, jedná-li se o mrazuvzdorné druhy, aby nedošlo k záměně s nemrazuvzdornými cizokrajnými vřesovci. Potřebují kyselou půdu s přídavkem rašeliny. Hlinitá půda pro vřesovce není vhodná. Vydrží dokonce i ve vlhčí půdě než vřesy.Ať už si vyberete kteroukoli z rostlin kvetoucích v zimě a předjaří, jistě přinese do vaší zahrady příjemné oživení v chladných zimních dnech.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: imagejuicy.com, plantsystematics.org, terrain.net.nz, kalissimo.com, treeflower.la.coocan.jp, caffegardenextra.blogspot.com, public-domain-image.com, botanicalgarden.ubc.ca, tuinkrant.com, eneljardin.com, araby.kr, verdiincontri.com, users.skynet.be, plantsystematics.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha