Dřeviny s nápadně velkými listy

Dřeviny s nápadně velkými listy

Stromy a keře, vydáno 18. 08. 2014

Právě pro dekorativní účinek velkých listů se využívají jako solitéry, i jako druhy do skupinových výsadeb dřeviny s nápadně velkými listy. Hodí se skvěle k vytvoření závětří, ale i stinné pohody na zahradě. Skvěle nám poslouží zvláště v období letních veder. Některé se hodí spíše do menších zahrádek, jiné naopak do velkých zahrad či sadů, nebo ke krajinářským úpravám.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...


Katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides

Tento pozdně rašící velmi dekorativní strom je zajímavý nejen velkými listy, ale i pěkně široce okrouhlou korunou na krátkém kmeni. Dorůstá výšky mezi 10 až 15 metry a jeho velké srdčité listy jsou 100 – 200 mm dlouhé a na podzim se jejich barva mění do žluta.

Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa

Jedná se o strom 10 až 15 metrů vysoký s korunou dosahující až 5 metrů šíře. Její listy jsou široce vejčité svěže zelené a dosahují maximální délky až 300 mm. Na spodní straně jsou šedě plstnaté. Pavlovnie navíc nádherně květe, má doslova hrozny fialových květů obalujících strom, podobně jako květy na vistáriích.

Dub velkokvětý – Quercus macranthera

Je to strom s okrouhle polokulovitou rozložitou korunou. Dorůstá do výšky 15 metrů a jeho koruna může měřit až 10 m. Velmi pěknou ozdobou jsou na něm dlouhé tmavě zelené na rubu měkce plstnaté listy dlouhé až 180 mm.

Topol chlupatý – Populus lasiocarpa

Tento strom v dospělosti dosáhne výšky okolo 15 až 20 metrů. Je vysoký s okrouhlou korunou asi 10 metrů širokou. Jeho listy jsou vejčitě srdčité, šedavě zelené, na rubu světlejší a plstnaté. Jejich délka se pohybuje v rozmezí 150 až 300 mm.

Javor pensylvánský – Acer pensyvanicum

Jedná se o menší strom či keř, spíše slabě rostoucí, v dospělosti vysoký 9 m. Dosahuje šíře okolo 4 m. Má mělce laločné listy světle zelené barvy 120 – 180 mm dlouhé, které se na podzim vybarvují do sytě žluté barvy.

Bříza maximovičova - Betula maximowicziana

Tento druh břízy má největší listy ze všech bříz. Jedná se o středně vysoký rychle rostoucí strom dorůstající maximálně 15 metrů výýšky. Jeho velké srdčité 80 – 120 mm dlouhé listy jsou sytě zelené, lesklé a podzim je proměňuje do zlatožluta.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: botanicallyinclined.org, jimbotany.com, arbolesornamentales.es, ducoeuraujardin.fr, phytoimages.siu.edu, bomengids.nl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha