Elegantní exotické palmy

Elegantní exotické palmy

Stromy a keře, vydáno 13. 01. 2012

Aby tyto krásné exempláře u vás v bytě vynikly, je třeba pro ně mít dostatek místa. Žádná jiná exotická rostlina zatím nedokázala překonat velkolepý dojem a podmanivé kouzlo dálek, jako právě palmy. Když vejdeme do interiéru, který tyto rostliny zdobí, doslova na nás dýchne středomořské klima. Palmy jsou krásné, elegantní, ale také náročné.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

První informací pro potenciálního kupce těchto exotických rostlin by mělo být zjištění, jakých rozměrů ten který druh palem dorůstá.  Opravdu statným velikánem se může stát Caryota mitis, která v dospělosti dosahuje výšky kolem 2 metrů. Howea forsteriana nebo datlovník Phoenix canariensis je dosti náročný i na dostatek světla. Chamadorea metallica je ztělesněný půvab, navíc rozumně drobných rozměrů. Phoenix canariensis se však jako pokojová rostlina hodí jen v mládí, než patřičně naroste.

Díky podobnému vzhledu bývá za palmu považován i Cykas revoluta. Stejně jako palmy potřebuje hodně místa a dá se pěstovat i v bytě. Jeho listy jsou však plné velmi tuhých řapíků, které mohou jemné pleti ublížit. Neměl by tedy být pěstován tam, kde jsou malé děti.

Co se týče zálivky, tu vyžaduje  Howea forsteriana zvaná též kentia nebo rajská palma pravidelnou. Je krásná a šíří kolem sebe nostalgickou atmosféru viktoriánské Anglie. Caryota mitis bude vděčná i za rosení.  Při nižší vlhkosti je totiž náchylná k napadení sviluškami.  Dalším problémem, k němuž suchý vzduch vede, může být hnědnutí špiček listů. Je to proces bohužel nevratný a pro lepší estetický dojem rostliny je jediná možnost jak jí pomoci, a to odstřihnout zhnědlé vršky.  

Pro majitele menších bytů, kteří přes nedostatek místa touží po palmě, máme také typ.  Zkuste si pořídit třeba drobnější variantu datlovníku - Phoenix robelini. Taktéž může být dobrým typem trpaslík mezi palmami, nepříliš známá Ravanea glauca. Kdo si však nechce dělat příliš mnoho starostí se sháněním vhodného exempláře, může si pořídit palmu horskou Chamaedorea elegant nebo ještě subtilnější Chamaedorea metallica.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hciglobal.com, plantsystematics.org, tropical seeds.com,  Commons. wikimedia.org, slovenske-tropy.sk. junglemusic.net,  lewisginter.org, abiggerpot.com, biosci.ohio-state.edu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha