Heptakodium – atraktivní mrazuvzdorná dřevina i do našeho pásma

Heptakodium – atraktivní mrazuvzdorná dřevina i do našeho pásma

Stromy a keře, vydáno 15. 04. 2015

Pro svou krásu květu v pozdním létě by si tento keř jistě zasloužil mnohem více pozornosti, než je mu věnována. Řadíme jej mezi keře exotické, opadavé, které snesou výsadbu i na místech, kde teploty v zimě dosáhnou až - 27°C, a to bez nutnosti speciální zimní ochrany. Další důvod, proč tento zajímavě vyhlížející keř pěstovat i u nás.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Původ názvu

Chcete-li mít na zahradě nějakou zvláštní a výjimečnou dřevinu, pak zvolte heptakodium. Heptacodium miconioides syn. Heptacodium jasminoides je nazýváno také jako podzimní šeřík anebo Sedmý syn. Poněkud zvláštní pojmenování získal díky nezvyklému způsobu kvetení: prvních šest kvítků, které jsou okolo poupěte a tedy sedmého květu (proto hepta = sedm) = čínský název je Sedmý syn. Z něho pak za normálních podmínek vyrůstá další kolo šesti květů se sedmým uprostřed a případně tak dále, až do zámrzu.

Země původu a doba objevu

Čína je zemí původu této atraktivní dřeviny. Keře dorůstají do 3 – 5 metrů, výjimečně mají věkovité keře, či spíše již stromy až 7 metrů. Jako jeden z mála keřů kvete od srpna do října. Kmen heptakodia má velmi zajímavou praskající a odlupující se borku. Z Číny se do dalších zemí světa poprvé heptakodium vydalo společně se známým botanikem, Ernestem H. Wilsonem, jenž jej objevil a popsal v roce 1907. Jako okrasná dřevina se však heptakodium začalo pěstovat až v osmdesátých letech dvacátého století.

Listy, květy a kůra

V sezóně nabídne tento keř své svěže zelené listy, které jsou vejčité a mají výraznou špičku. Podél listu vedou většinou 3 žilky, které fungují jako určité osy.  Díky nim se již prohnutý list heptakodií ještě jakoby plasticky zlomí v jiném směru. Listy u keře působí svěšeně, podobně, jako je tomu například u japonských dřínů. Borka na kmeni a větvích starších rostlin při odlupování odhaluje nahnědlý kmínek. To je u rostlin dobře patrné, tudíž poutající pozornost hlavně v zimním období.

Nejkrásnější na heptakodiích jsou však jejich zajímavé květy, sice drobné, ale voňavé, v krémově bílé barvě. Ty zaplní konce větví od srpna až do počátku října.  Ovšem z hlediska atraktivnosti jsou mnohem zajímavější květy druhého stádia, objevující se po opadu bílých květů. Tyto zanechají na rostlině hvězdicovité kalíšky. Těm posléze začnou dozrávat drobné plody a ty mění barvu na výrazně šarlatově růžovo červenou. A právě nyní je rostlina heptakodia maximálně atraktivní a přitažlivá. 

Pěstební podmínky

Velkou výhodou je poměrně rychlý růst rostlin tohoto druhu. Půdu snesou spíše vápnitou než kyselou. Jakmile zakoření, dobře snesou i přísušek. Nebezpečné je pro ně spíše přelití anebo trvale zamokřená půda. Ideální je pro ně pěstování v kypré půdě na polostinném až slunném místě. Ze zkušeností některých pěstitelů vyplývá, že je možno jej pěstovat i v jílovitých půdách, a to bez zahnívání kořenů.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: centredejardinbrossard.com, briggsnsy.com, phytoimages.siu.edu, blogs.scottarboretum.org, botanicalgarden.ubc.ca, ledgeandgardens.typepad.com, ericaglasener.com, sureaux.blogspirit.com, plantplaces.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha