Jarní řízkování jehličnanů - zvládnete to také

Jarní řízkování jehličnanů - zvládnete to také

Stromy a keře, vydáno 18. 04. 2013

Pokud si sami chceme vypěstovat nějaký zajímavý druh či kultivar, je řízkování dřevin tím ideálním způsobem. Mají-li sousedé či přátelé zajímavý cypřišek v jednom jediném exempláři, nebo jsme si dovezli z dovolené pouhý jeden jehličnan, který bychom si přáli mít na své vlastní zahradě vícekrát, využijeme právě tento způsob množení.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Řízkují se obvykle takové druhy, které dávají při množení semenem nevyrovnané potomstvo anebo stromy, které v našich pěstebních podmínkách neposkytnou klíčivá semena. Březen až duben je ideálním obdobím pro řízkování zakrslých jedlí (Abies), jalovců (Juniperus), mikrobiot (Microbiota) a cypřišků (Chamaecyparis).

Při řízkování jako způsobu množení se získávají naprosto identické rostliny shodující se ve všech vlastnostech s mateční rostlinou. Tento způsob množení je tedy jednodušší než pracné roubování. K řízkování postačí jednoduché pařeniště nebo skleník. Roubovaným rostlinám bychom museli zajistit přes zimu umístění ve vytápěném skleníku.
U konifer požíváme vyzrálé koncové větvičky, které nemusí být nutně zcela zatvrdlé. Řízky se odřezávají obvykle z vrcholových větviček. U takových druhů jehličnanů, které rostlou plazivě nebo kulovitě získáváme větvičky na řízkování i z bočních částí rostlin. Vybrané větvičky nejčastěji odtrháváme i s patkou staršího dřeva. Na spodní třetině větvičky odstraníme jehličí.

Připravené řízky opereme ve vhodném fungicidu, postačí i roztok hypermanganu, který bude dorůžova zbarven. Poté řezné plochy omočíme ve stimulátoru a napícháme do lehkého substrátu. Můžeme použít například rašelinu s pískem v poměru 1:1. Řízky zapichujeme těsně vedle sebe, maximálně do hloubky 2 cm. Poté je zavlažíme a překryjeme fólií. V případě, že řízků máme pouze několik kusů, zapícháme je do květináče nebo misky a zavážeme je igelitovým sáčkem a umístíme je doma někde v bytě, například na okno.

Větší množství řízků musíme umístit do pařeniště. Pokud je do něj budeme zapichovat přímo, je důležité zajistit jim spodní teplo. Běžně se to provádí takovým způsobem, že na dno pařeniště rozprostřeme alespoň 15 cm silnou vrstvu organického materiálu, například listí nebo hnoje, který bude tlením potřebné teplo produkovat a pařeniště tak zahřívat. Stále častěji se však k vyhřívání pařeniště využívají elektrické topné kabely, které se umístí pod nádoby s řízky.  

Řízky jehličnanů obvykle zakořeňují po dobu několika týdnů až po několik měsíců. Základní podmínky pro jejich zakořeňování jsou teplo, dostatek světla a vlhká půda. V bezmrazém období je zapotřebí skleník vyvětrat a řízky občas překontrolovat.

Závěrem vám popřejeme mnoho pěstitelských úspěchů a hodně radosti z toho, jak vaše nové rostliny prospívají.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mooseyscountrygarden.com, ohioplants.org, 3.bp.blogspot.com, 4.bp.blogspot.com, fs.fed.us, yourleaf.org, homeguides.sfgate.com, eastsidepatch.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha