Javory a zahrada: listy nemusejí být jen zelené

Javory a zahrada: listy nemusejí být jen zelené

Stromy a keře, vydáno 24. 04. 2010

Jste-li zatíženi na elegantní tmavou barvu listí, která kontrastuje s pozadím třeba bílé cihlové zdi nebo stěny z popínavek, podívejme se dnes třeba na javory: uvažovat se dá o různých druzích podle výšky kmene. Listy mají různé kultivary javorů nejen zelené, ale i tmavé, červenofialové v různých odstínech a různé sytosti barev. Některé navíc jsou barevné celou sezónu do podzimu a opadání, jiné zase jenom na podzim, kdy zelená listí přejde v červenou.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

​Pokud máte velkou zahradu...

Na velkém pozemku se do pěstování například javoru s karmínovými listy (Acer Platanoides CrimsonCentry), který bude zahradu navíc zdobit atypickou vejčitou vysokou korunou; ta doroste až do 6 až 8 metrů. Jeho barva vynikne na bílém pozadí domu nebo zdi a také v sousedství zelených stromů nebo keřů. Javor červený (Acer rubrum) jeden z nejhezčích vysokých javorů, potřebuje opravdu prostor  -  dorůstá až 40 metrů, vynikne na velké zahradě hlavně na podzim, kdy se listí zbarví šarlatově červeně. 

TIP: Chcete-li na zahradě strom na výrazném kmínku s kulatou korunou a většími zdobnými listy, zvolte nižší javor (Acer platanoides Globosum) s hustou kulovitou korunkou, který dorůstá výšky 3-6 metrů. Zatímco kmen stromku bude sílit, koruna bude stále udržovat přísně kulatý tvar, aniž bychom ji museli stříhat.
Javory a zahrada: listy nemusejí být jen zelené
Výjimečně oblíbený japonský javor

Do malé, ale i větší  zahrady se hodí javor dlanitolistý (Acer palmatum) známý jako japonský javor. Tady si můžeme vybrat přímo na míru, protože má na 80 variet a kultivarů. Na skalkách, v okolí jezírek nebo v trávníku, třeba na pozadí bílých kamenů, se pěstuje dlanitolistý javor v zeleném i červeném \"provedení\". 

Nedá se říci, že zelená vede, je to možná tak napůl. \"Základní druh javoru dlanitolistého (japonského javoru) má zelené listy a i když jsou v zahradnickém světě velmi populární jeho červené varianty, mám za to, že je to jeden z nejelegantnějších stromů vůbec. Díky přirozené barvě olistění „si na nic nehraje“ a nabízí skvostnou podívanou...\" říká o něm majitel zahradnictví  Safro specializovaného na prodej středně vzrostlých a dospělých stromů Milan Havlis. 

O jiných zajímavě vybarvených stromech na zahradě čtěte v článku Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu.

Alena Jansová
Foto: Gardenerstip, Therampantgardener, Courier-Journal, Dannaherlandscaping, Bassin-nature ​


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha