Jochovec olšolistý – půvabný keř s nádhernými květy

Jochovec olšolistý – půvabný keř s nádhernými květy

Stromy a keře, vydáno 06. 09. 2018

Jochovec olšolistý (Clethra alnifolia) u nás méně známý keř si zatím velkou oblibu vysloužil spíše na Slovensku. V létě, v průběhu července až srpna tyto keře potěší záplavou krásných vonných květů. Jedná se o opadavé listnáče střední velikosti, které se skvěle hodí i do našich zahrad.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Nízké keře původem z Ameriky

Jochovce jsou původem ze Severní Ameriky, konkrétně z pobřeží na západě Ameriky. Rostou poměrně pomalu. Jochovce si získávají stále větší oblibu díky snadnému pěstování, příjemně vonícím květům a také díky vysokému stupni mrazuvzdornosti. 

Jejich vanilková vůně láká opylující hmyz a drobné ptactvo. V Americe je často navštěvují kolibříci. Možná si tento keř oblíbíte i vy a brzy se pak objeví i ve vaší zahradě. Podle jednotlivých odrůd můžete vybírat keře s odlišným zbarvením květů.  

Pěstební podmínky

Vzhledem k podobným půdním nárokům je možné jochovce vysazovat společně s kyselomilnými rostlinami, jako jsou rododendrony, vřesy a vřesovce nebo borůvky. Snáší dobře slunce, ale je možné pěstovat jej i v polostínu. Bohatému olistění těchto keřů velmi svědčí, když nejsou v jejich blízkosti vysazeny žádné další keře, které by jim stínily. Jochovce mohou být vysazeny i jako solitéry, například v nízkých vřesovištích.  

Nádherně kvetoucí druh Clethra alnifolia ‚Ruby Spice‘

Některá naše zahradnictví nabízejí varietu Clethra alnifolia ‚Ruby Spice‘ se světle zeleně zbarvenými lesklými listy a velmi nápadnými růžovo bílými květy. Květy nese rostlina na vzpřímených hroznech. Poupata jsou tmavě růžová. Odstín Ruby Spice má nejsytější růžovou barvu, která se u  jochovce zatím podařila vyšlechtit. Navíc velmi příjemně sladce voní. Odtud vzniklo její anglické pojmenování summer-sweet. Této odrůdě vyhovuje spíše polostín. Keře jsou plně mrazuvzdorné až do –34 °C. Výsadba je ideální pod stromy s vysokou korunou, která dostatečně propouští rozptýlené sluneční světlo. Půda jim vyhovuje dobře odvodněná, humózní, vlhká, živná a kyselá. 

Nižší vzrůstem je Clethra alnifolia ‚Pink Spire‘

Podobně nápadné květy nabídne i druh Clethra alnifolia ‚Pink Spire‘. U této odrůdy jsou květy smetanově bílé, poupata mají lehce narůžovělý odstín stejně jako stonky květenství. Dorůstá výšky pouhých 0,5–1,5 metru.   

Řez se doporučuje na jaře 

Řez  jochovců není nutný. Keře běžně dosahují výšky od 0,5 do 2 metrů. Pokud ale potřebujete keř zmladit nebo prostříhat či vytvarovat, doporučuje se řez provést na jaře. Jochovce kvetou na nových výhonech, a tak snesou řez z jara, ještě před rašením. Řezem je možné docílit pěstování jochovce ve tvaru stromku. 

Text: Zuzana Bohdalová 
Foto: Shutterstock.com 

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha