Kouzlo i nebezpečí jménem oleandr

Kouzlo i nebezpečí jménem oleandr

Stromy a keře, vydáno 04. 06. 2010

Kdyby u nás bylo o pár stupňů více, lemovaly by nám krásné oleandry zahradní cesty a stínily okna domů. Bohužel tomu tak není a tak se začátkem každé zimy oleandry v květináčích stěhují do nezamrzajících prostor - chat, suterénů domů nebo chodeb. A na jaře je znovu vynášíme.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Stěhování mohutných oleandrů v těžkých nádobách dovnitř a jejich jarní vynášení ven představuje náročnou akci i pro několik lidí. Kdo se tomu chce vyhnout, zaměří se na malé keříky nebo si možná troufne vypěstovat oleandrové bonsaje, které udivují něžnými miniaturními kvítky.

Oleandr miluje slunce

Oleandr
má rád sluníčko, ale také potřebuje vodu. Vyhovuje mu proto místo na plném slunci, jen když ho budete pravidelně a dostatečně zalévat. Pokud nebudete v létě delší dobu doma, přesuňte květináče s oleandry do polostínu. Jestliže to velikost rostliny dovolí, zvolte samozavlažovací květináč (mají je například na mall.cz). Oleandr se musí dobře zalévat, i když panuje názor, že má rád sucho. Neprospívá v plastových květináčích, které se neúměrně rozpalují a zemina v nich vysychá.
Kouzlo i nebezpečí jménem oleandr
TIP: Plastové květináče ale kvůli tomu nemusíte vyhazovat, stačí když je zchladíte. Vložte je do ohrádky z bambusu nebo do dřevěného truhlíku, které zadrží sluneční paprsky.

Tvarování oleandrů

Oleandr
je nejvhodnější stříhat a tvarovat od března do začátku září. Na podzim se koncové  květenství i s nerozkvetlými posledními poupaty (která už nevykvetou) nestříhá, ale ponechá na keři do jara, kdy se seschlé celé odlomí. Zjara se naopak vyhněte při stříhání větvičkám s maličkými poupaty. Leckdo tvrdí, že oleandr je plevel, který snese všechno - a ostříhá ho skoro až na kmínek. To se však nemusí povést. Rostlina bude další léto nebo dvě vegetovat, obrůstat, ale nevykvete. Chcete-li, aby oleandr bohatě kvetl, nestříhejte jej razantně, ale s citem. A pozor - celá rostlina je silně jedovatá, obsahuje srdeční glykosidy. Štáva oleandru je příčinou kožních zánětů a pozření rostliny může končit smrtí. Máte-li malé děti, raději oleandr rozdejte! Větší děti je potřeba poučit a hlídat, pokud by žvýkaly květ nebo listy, je nutno vyvolat zvracení a ihned volat lékaře.
​TIP: Když se vám podaří vypěstovat trpělivým tvarováním po pár letech oleandr na kmínku, můžete si gratulovat. Jeho efekt na zahradě umocněte kombinací kmínkových oleandrů a stromkových růží. Použijte stejných barev u obou rostlin - bílou, lososovou, žlutou. Sazenice oleandrů si můžete vybrat například na palmycycasy.cz. A příště vám poradíme, jak po celou sezónu udržet oleandry v té nejlepší kondici, jak se vypořádat s jejich chorobami a jak je množit.

O dalších kouzelných keřích na zahradě si přečtěte v článku Stromkové růže - královny  zahrady.

Alena Jansová
Foto: Bonsaj-centrum.cz, Ionsclub, Ecoterralandscape, myglobalgarden, homeand garden, Outsideimpact


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

20. 06. 2016 Reagovat
Václav: Jsem po infarktu, který jsem prodělal v r.2009, v roce 2012 a 2015 jsem prodělal dlouhodobou arytmii srdce. Problémy nemám, až dnes, když jsem chtěl vstoupit do obchodu, kde před vchodem měli vystavený velký květináč a v něm byl kvetoucí oleandr. Pojednou se mi začala motat hlava a měl jsem pocit, že upadnu. Opřel jsem se o zeď a koukal, abych byl co nejdříve v autě. Po ujití několika kroků jsem byl fit, jako by se ani nic nestalo a mohl jsem bez obav jet domu. Doma mi změřila žena tlak i tep a vše bylo v normálu. Prosím poraďte, mohla mít tato moje příhoda něco společného s touto krásnou květinou?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha