Krásné hortenzie vnesou do zahrady nostalgii

Krásné hortenzie vnesou do zahrady nostalgii

Stromy a keře, vydáno 28. 06. 2018

Léto na zahradě představuje krásné období, ve kterém rozkvétá celá řada krásných trvalek a také okrasných keřů. Mezi ty, které určitě stojí za pozornost, jednoznačně patří hortenzie. Ráda je ve svých zahradách používala již zahradní designérka Gertrude Jekyll a my se jimi při tvorbě zahrad také rádi inspirujeme. Pokud hledáte rostlinu na přistíněné stanoviště, je hortenzie tou správnou volbou.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Jen málokterý okrasný keř kvetoucí v letním období se těší takové oblibě, jako je tomu u hortenzií. Ty zažívají zlaté časy zvláště posledních pět let, kdy dokážeme ocenit neskutečně bohatou nabídku atraktivních kultivarů.

Pokud jste si také zamilovali jejich velké květy v zajímavých barvách, určitě si pro ně připravte záhon v polostínu nebo ve stínu. Ostré slunce není jejich nejlepší přítel. Pokud je dáte na slunné místo, kde ovšem nehrozí přímý úpal a budete je pravidelně zalévat, bude se jim dařit i na tomto stanovišti.

Kam se hodí

Mezi různými druhy hortenzií jsou poměrně propastné rozdíly jak v jejich působnosti, tak i v jejich velikosti. Zatímco hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) v našich podmínkách roste poměrně pomalu a je tedy vhodná i pro výsadbu do nádob, hortenzie stromkovitá (H. arborescens) už roste mnohem bujněji a vyžaduje proto dostatek místa.

Druhy s velkými kulovitými květy jako jsou již zmíněné hortenzie velkolisté a stromkovité působí opravdu monumentálně a výborně se hodí do tematických květinových zahrad. Skvěle si sednou v kombinaci se stínomilnými trvalkami v podrostu stromů nebo ve stinné partii vstupní části zahrady, kde chcete vytvořit reprezentativní kompozici atraktivní hlavně během léta.

Zcela jiné efekty zase poskytují hortenzie s hroznovitým či plochým květenstvím. Řeč je o méně známé hortenzii drsné (H. aspera) a trošku známější hortenzii latnaté (H. paniculata). Tyto rostliny se hodí pro keřové partie, ale stejně tak jim vyhovuje sousedství stálezelených jehličnanů a listnatých keřů či trvalek.

Popínavá hortenzie?

V rodu hortenzií najdete skvost, který neroste jako keř, ale potřebuje ke svému růstu pevnou oporu. Hortenzie řapíkatá (H. petiolaris) je méně známá popínavka, které opět vyhovuje chráněné přistíněné stanoviště.

Pochází z východní Asie a k pevné opoře se přichytává přilnavými vzdušnými kořínky. Skvěle se popne například po fasádě nebo po treláži.

Vyznačuje se poměrně pomalým růstem, proto si na konečný efekt budete muset nějakou chvíli počkat. Není to ovšem žádný drobeček, její výhony dorůstají délky okolo deseti metrů. Bílé květy vykvétají v červnu a červenci.

Do čeho hortenzie sázíme

Těmto letním dřevinám všeobecně nejlépe sedne mírně kyselá půda, kterou můžete obohatit dobře zetleným kompostem. Použitá půda by měla být bohatá na obsah humusu, hortenzie totiž špatně prosperují v půdě chudé na živiny.

Stejně tak potřebují dostatek vody. Častý přísušek se značně podepisuje na jejich vitalitě. Stejně tak jim nemusí zrovna nejlépe vyhovovat silná kořenová konkurence, ve které musí bojovat o vodu a živiny.

Vysazujte je vždy pokud možno na chráněné stanoviště mimo přímý sluneční úpal. U hortenzie velkolisté se můžete setkat s namrzáním. Zvláště pozdní jarní mrazíky jsou nebezpečné pro čerstvě vyrašené výhony i listy.

Druhy hortenzií, které určitě stojí za pozornost

  • Hydrangea macrophylla – hortenzie velkolistá
  • H. aspera – hortenzie drsná
  • H. arborescens – hortenzie stromkovitá
  • H. paniculata – hortenzie latnatá
  • H. petiolaris – hortenzie řapíkatá

 Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha