Kvetoucí stromy, které vás okouzlí

Kvetoucí stromy, které vás okouzlí

Stromy a keře, vydáno 18. 02. 2013

Ve většině případů se jedná o stromy exotické. Přesto však většina z nás již měla možnost vidět je v plné kráse i u nás. Tyto exotické krásky doslova překypují záplavou květů, z jejich barev a množství až přechází zrak. Říše květin nemá hranic, a pokud by přece jen nemohly být některé druhy pěstovány vzhledem k našim tuhým zimám ve venkovním prostředí, stále jsou tu skleníky s exotickými rostlinami, kam se můžeme zajít pokochat jejich krásou.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Modrou barvou květů, vyskytující se u stromů pouze výjimečně, se může pochlubit paulovnie plstnatá (Pawlownia tomentosa). Tento strom potřebuje pro svůj mohutný růst poměrně velký prostor, ve stáří mívají i více než 10 metrů. V teplých polohách dosahuje délka jejich květů až 30 cm.

Katalpa trubkovitá (Catalpa bignonioides) je nádherná i pokud zrovna nekvete, její listy mají totiž nepřehlédnutelný srdcovitý tvar a stromy ze svých větví vytvářejí malebné široké koruny. V červnu a červenci poskytují kouzelný pohled na své květy v dlouhých bíložlutých latách.

Původem z USA jsou liliovníky tulipánokvěté (Liriodendron tulipifera) dorůstající výšky až 20 metrů. Patří k šácholanovitým a tvoří květy podobné tulipánům ve velmi elegantní oranžovo-zelené barvě.

Škumpu nebo arálii mohou připomínat modroplody (Decaisnea fargesii) díky svým dlouhým lichozpeřeným listům. Z okouzlujících převislých hroznů zelenavých květů se do podzimu vytvoří  dlouhé luskovité plody.
Své české jméno dosud neobdržela chitalpa tashkentensis. Již od mládí je nesmírně zajímavá díky atraktivnímu růžovému kvetení keříčků s neobvyklým pruhováním.

Davidie (Davidia involucrata) v mládí vyžaduje ochranu proti mrazům, později získává na odolnosti a chránit ji před mrazy již není nutné. Její listy velmi připomínají olistění habru. Drobné květy má obklopené dvěma nápadnými podlouhlými žlutobílými okvětními listeny. Rostliny dosahují celkové výšky mezi 5 až 8 metry a kvetou v průběhu měsíců května a června.

Apartní okrasou malých stromů jsou květy podobné narcisům.  Pyšnit se jimi mohou klokoče (Staphylea pinnata).

Možná málokdo slyšel o malých stromech či keřích s opadavými listy s názvem pukol indický (Lagerstroemia indica). Patří ke stromům, které jsou s oblibou vysazovány do alejí.  Různé odrůdy mají květy v bílé, růžové, červené nebo nafialovělé barvě. Vyžadují plně osluněná stanoviště a dobře propustnou půdu. Na zimu je u nich doporučována ochrana kmene i kořenů.

Šácholany velkokvěté známe častěji pod označením magnólie.  Jsou to stálezelené stromy dosahující  výšky okolo 4-6 m. Nepotřebují řez ani ochranu proti chladu. Základní druh Magnolia grandiflora se pyšní přibližně od 10. roku věku velkými smetanově zbarvenými vonnými květy.

Blahokeř (Clerodendrum trichotomum)mívá obvykle deštníkovitě rozprostřenou korunu. Jeho květy jsou ve tvar okolíku, voní a rozkvétají na konci léta a začátkem podzimu. Stejně atraktivní jako květy jsou i jeho plody. Patří mezi opadavé stromy bez větších nároků na pěstování.

Nádherně kvete spousta dalších stromů jako například zmarlika, albície, franklinie nebo sturač i keřů, ze kterých jmenujme alespoň chojsie, vonokvětky, halézie, ocasnatce či  zmarličníky. Stačí si jen vybrat a případně si opatřit informace o jejich pěstování, které přece jen není v našich zeměpisných šířkách až tak obvyklé.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: 1. bp.blogspot.com, 2.bp.blogspot.com, lh6.googleusercontent.com, log.blithewold.org, treetyme.co.uk, goldenhillplants.com, lh6.ggpht.com, cod.edu, whatafy.com, 2bp.blogspot.com, ayearinseattlegardens.com, rekshitiz.com, creesdirect.co.uk, missouribotanicalgarden.or, onlineplantguide.com, botanicalgarden.ubc.ca, dancingoaks.com, online-utility.org, botanicplanet.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 07. 2014 Reagovat
Zuzana: Dobrý den, jak se jmenuj strom, co máte na titulní straně? Vysoký, růžové květy, lichozpeřené listy? Viděla jsem ho v Řecku a nemůžu najít jeho název. Děkuji Pavelková
11. 12. 2014 Reagovat
Milan Kuchař: Jedná se o Albizii julibrissin, u nás se pěstuje v chráněných zahradách v nejteplejších místech, například na jižní Moravě. Dobře se množí semeny, u nás na jihu Moravy semena dozrávají.
22. 05. 2013 Reagovat
ewa: Dobrý den,prosím o název stromu:,je asi 5m vysoký,teď kvete velkými bílými květy,listy velké,podlouhlé,jednotlivé a z květů vyrostou tmavo růžové asi 10cm šiškovité plody. Po vyschnutí se z nich uvolní semínka,které jsou na vlákénku.Nemůžu najít co je to za strom.Děkuji předem ewa
25. 09. 2013 Reagovat
Z. Bohdalová : Dobrý den, mohlo by se jednat o šácholan neboli česky magnolii ( rod Magnolia). Kvete v dubnu až květnu, květy jsou velké i přes 10 cm, plodem je souplodí měchýřků, které později uvolňuje semena. Listy jsou pevné kožovité podlouhlého tvaru.
21. 02. 2013 Reagovat
Alena: Prosím, když to má být inspirace, u fotogalerie schází názvy. Bez nich to není ono !
19. 02. 2013 Reagovat
Jan SULA: Prosím viete mi povedať názov stromu uvedeného na fotografii - titulke "Kvetoucí stromy, které vás okouzlí, Stromy a keře, vydáno včera v 04:00". Už dlhšiu dobu sa ho pokúšam zohnať avšak nijako sa mi nedarí identifikovať jeho názov. Vopred veľmi pekne ďakujem Jano
21. 02. 2013 Reagovat
Redakce Magazínu Zahrada.cz: Dobrý večer, děkujeme za otázku. Strom, na který se ptáte, je mimosa a sice odrůda Albizia julibrissin. Přejeme hezký večer. Redakce

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha