Mandloň - perla okrasné zahrady

Mandloň - perla okrasné zahrady

Stromy a keře, vydáno 28. 05. 2010

Kouzelné keře a stromy, které zdobí krásné zvláštní růžové květy a kožnaté plody, můžete spatřit na slunných stráních jihu Evropy, odkud se k nám mandloň dostala. Mandloně pěstujte tam, kde se daří vinné révě a broskvím, tedy v teplých lokalitách a na chráněných místech. Rozhodně to nezkoušejte v podhorských oblastech, protože některé mandloně jsou náchylné k vymrzání.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Okrasná mandloň jako teplomilný strom nebo keř je hodně náročná na oblast pěstování, na teplé podnebí. Půdu má ráda sušší, lehčí, alkalickou; prospívat bude nejlépe na slunci. Jestliže na své zahradě už máte broskvoň (jsou ze stejného rodu Prunus), půjde vám pěstování mandloně snáze. S broskvoní má mandloň podobné nároky na půdu, mandloně se také obdobným způsobem řežou. Plodů se u okrasné mandloně (trojlaločné, nízké) nedočkáte, ta sice plody nasadí, ale nedozrají. Máte-li mandloň sladkoplodou a opravdu vhodné podmínky k pěstování, pak v teplém roce mandle sklidíte. Mandloně plodí v jižních státech - nejsou to však mandloně okrasné, ale plodící (Prunus amygdalus).

TIP
: Pokud sázíte mandloň na jaře, proveďte hned takzvaný výchovný řez, přičemž ponechte na větvičkách dvě očka. Stromek potom vydatně zalévejte. V dalších letech po odkvětu mandloň opět silněji seřízněte (radikální řez snáší dobře) a pohnojte, nabere pak zase sílu, obroste a bude dekorativní.

Kupte odrůdu mandloně své zahradě na míru
Stromky a keříky okrasných mandloní k výsadbě seženete v zahradnictví i u šlechtitelů. Mandloně nakoupíte v cenách v rozmezí zhruba od 80 do 200 korun, podle odrůdy a velikosti. Mandloň třílaločná (Prunus triloba) vyniká bohatě plnými kulatými květy. Pěstuje se jako nízký stromek (naroubovaná na slivoň) a uplatní se jako nádherný solitér v trávníku. Vybírejte na korner.cz nebo  hruska-skolky.cz. Mandloň třílaločná je také v nabídce goji-kustovnice.cz (zahradnictví Adavo).

Zahradnictví Tereza (zahradnictvi-tereza.cz) prodává kromě předešlého další odrůdu - je to mandloň sladkoplodá krajová (nejběžnější a první u nás povolená odrůda).

Nemáte-li na zahradě příliš místa a chcete-li mandloň jako menší dekorativní keřík, zaměřte se na zakrslou mandloň (Prunus triloba) - koupíte ji například na zahradniprodejce.cz. Naopak když máte v okrasné zahradě místa tolik, že nevíte co s ním, zkuste zasadit nízkou odrůdu: mandloň nízká (Prunus tenella) je krásná a nenáročná. A protože hojně odnožuje, pokryje vám po čase větší plochu, přičemž vyroste do 1- 1,5 metrové výšky.

Mandloň - perla okrasné zahrady

O dalších dekorativních stromech na zahradě čtěte v článku Sakura - krásný čas růžových stromů na zahradě.

Alena Jansová
Foto: filuna.cz, Zahradnictví Adavo, qscaping, Zahradnictví Tereza​, botany.cz, pictokon.net, ourredhouse.blogspot.com, everystockphoto.com, desertgardenpd.blogspot.com, flavordesigns.com, fineartamerica.com, islandsofpeace.blogspot.com, cowgirljules.com, iconibizahotels.com, eileenmariane.blogspot.com, marginthemotherland.blogspot.com, fruitsofgani.blogspot.com, voices-magazine.blogspot.com, allredmop.blogspot.com, allotment.org.uk, 500px.com, aspirinandboku-maru.blogspot.com, line4line.blogspot.com, line4line.blogspot.com, esplanadeassociation.org, mrlewissouthparade.edublogs.org, fineartamerica.com, bonniewilks.com, islandsofpeace.blogspot.com, pbase.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 04. 2016 Reagovat
eva: Dobrý den, mám mandloň trojlaločnou, asi 8 let. Čím je ale starší, tím méně kvete, asi tak už 3 roky. Jak hodně ji můžu po odkvětu sestřihnout? Píšete razantně. Nevím, jestli, když ji sestřihnu asi o 2 třetiny je dostačující, či můžu ještě více? Případně, co jiného podpoří větší kvetení. Dříve kvetla bohatě. Děkuji za radu. Eva.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha