Mandloň - perla okrasné zahrady

Mandloň - perla okrasné zahrady

Stromy a keře, vydáno 28. 05. 2010

Kouzelné keře a stromy, které zdobí krásné zvláštní růžové květy a kožnaté plody, můžete spatřit na slunných stráních jihu Evropy, odkud se k nám mandloň dostala. Mandloně pěstujte tam, kde se daří vinné révě a broskvím, tedy v teplých lokalitách a na chráněných místech. Rozhodně to nezkoušejte v podhorských oblastech, protože některé mandloně jsou náchylné k vymrzání.

Rostlina dne

Mečík (Gladiol)

Mečík (Gladiol)

Rostlina je oblíbená pro své nálevkovité květy, které sladce voní. Nesou nejrůznější barvy - bílá, krémová, oranžová,...

Okrasná mandloň jako teplomilný strom nebo keř je hodně náročná na oblast pěstování, na teplé podnebí. Půdu má ráda sušší, lehčí, alkalickou; prospívat bude nejlépe na slunci. Jestliže na své zahradě už máte broskvoň (jsou ze stejného rodu Prunus), půjde vám pěstování mandloně snáze. S broskvoní má mandloň podobné nároky na půdu, mandloně se také obdobným způsobem řežou. Plodů se u okrasné mandloně (trojlaločné, nízké) nedočkáte, ta sice plody nasadí, ale nedozrají. Máte-li mandloň sladkoplodou a opravdu vhodné podmínky k pěstování, pak v teplém roce mandle sklidíte. Mandloně plodí v jižních státech - nejsou to však mandloně okrasné, ale plodící (Prunus amygdalus).

TIP
: Pokud sázíte mandloň na jaře, proveďte hned takzvaný výchovný řez, přičemž ponechte na větvičkách dvě očka. Stromek potom vydatně zalévejte. V dalších letech po odkvětu mandloň opět silněji seřízněte (radikální řez snáší dobře) a pohnojte, nabere pak zase sílu, obroste a bude dekorativní.

Kupte odrůdu mandloně své zahradě na míru
Stromky a keříky okrasných mandloní k výsadbě seženete v zahradnictví i u šlechtitelů. Mandloně nakoupíte v cenách v rozmezí zhruba od 80 do 200 korun, podle odrůdy a velikosti. Mandloň třílaločná (Prunus triloba) vyniká bohatě plnými kulatými květy. Pěstuje se jako nízký stromek (naroubovaná na slivoň) a uplatní se jako nádherný solitér v trávníku. Vybírejte na korner.cz nebo  hruska-skolky.cz. Mandloň třílaločná je také v nabídce goji-kustovnice.cz (zahradnictví Adavo).

Zahradnictví Tereza (zahradnictvi-tereza.cz) prodává kromě předešlého další odrůdu - je to mandloň sladkoplodá krajová (nejběžnější a první u nás povolená odrůda).

Nemáte-li na zahradě příliš místa a chcete-li mandloň jako menší dekorativní keřík, zaměřte se na zakrslou mandloň (Prunus triloba) - koupíte ji například na zahradniprodejce.cz. Naopak když máte v okrasné zahradě místa tolik, že nevíte co s ním, zkuste zasadit nízkou odrůdu: mandloň nízká (Prunus tenella) je krásná a nenáročná. A protože hojně odnožuje, pokryje vám po čase větší plochu, přičemž vyroste do 1- 1,5 metrové výšky.

Mandloň - perla okrasné zahrady

O dalších dekorativních stromech na zahradě čtěte v článku Sakura - krásný čas růžových stromů na zahradě.

Alena Jansová
Foto: filuna.cz, Zahradnictví Adavo, qscaping, Zahradnictví Tereza​, botany.cz, pictokon.net, ourredhouse.blogspot.com, everystockphoto.com, desertgardenpd.blogspot.com, flavordesigns.com, fineartamerica.com, islandsofpeace.blogspot.com, cowgirljules.com, iconibizahotels.com, eileenmariane.blogspot.com, marginthemotherland.blogspot.com, fruitsofgani.blogspot.com, voices-magazine.blogspot.com, allredmop.blogspot.com, allotment.org.uk, 500px.com, aspirinandboku-maru.blogspot.com, line4line.blogspot.com, line4line.blogspot.com, esplanadeassociation.org, mrlewissouthparade.edublogs.org, fineartamerica.com, bonniewilks.com, islandsofpeace.blogspot.com, pbase.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 04. 2016 Reagovat
eva: Dobrý den, mám mandloň trojlaločnou, asi 8 let. Čím je ale starší, tím méně kvete, asi tak už 3 roky. Jak hodně ji můžu po odkvětu sestřihnout? Píšete razantně. Nevím, jestli, když ji sestřihnu asi o 2 třetiny je dostačující, či můžu ještě více? Případně, co jiného podpoří větší kvetení. Dříve kvetla bohatě. Děkuji za radu. Eva.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha