Meruzalky do živých plotů i jako solitéry

Meruzalky do živých plotů i jako solitéry

Stromy a keře, vydáno 06. 08. 2015

Meruzalky stejně jako mnoho jiných květin, keřů či stromů mají mnohem více druhů, než které jsou využívány pro sadovnické účely. V tomto případě je jich na 150, ale při výsadbě v zahradách uplatníme nejvíce pouze 3 druhy.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...


Seznámení s meruzalkami

Hlavní tři druhy meruzalek, které nacházejí v zahradách největší uplatnění, jsou meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), meruzalka horská (Ribes alpinum) a meruzalka zlatá (Ribes aureum). Rod Ribes zahrnuje i velké množství užitkových druhů a některé jejich kultivary se běžně pěstují jako ovocné rostliny.

Pěstební podmínky

Meruzalky mají nejvíce v oblibě slunečná místa, ale druhy vysazované v zahradách snesou i lehký polostín. Jejich výhodou je poměrně nízká náročnost na půdu, porostou dobře i v těžších hlinitopísčitých půdách. Pochopitelně meruzalka horská dává přednost dokonce až štěrkovitým neutrálním až vápenitým půdám. Výsadbu prostokořenných meruzalek provádíme jak na jaře, tak na podzim. Po výsadbě v jarním období provedeme řez slabých nežádoucích anebo poškozených výhonů a výhony, které zbyly, zakrátíme klidně i na polovinu, postačí však i zkrácení pouze o třetinu.

Meruzalka krvavá

Meruzalka krvavá je velmi působivý keř hlavně díky svým, tmavě červeně kvetoucím květům v hroznovitém seskupení. Tyto keře vysazujeme nejčastěji v rozvolněné skupině anebo jako solitéry, aby jejich krása náležitě vynikla. U keřů meruzalky krvavé provádíme zakrácení přečnívajících výhonů po odkvětu. Obnovíme tím schopnost keřů regenerovat a nasazovat ve velkém množství na nové květní pupeny. Provedeme-li řez citlivě, neporušíme tím tvar keřů. Proto stejně ohleduplně postupujeme při prosvětlovacím řezu.

Meruzalka horská

Tento druh je vhodný pro nižší živé ploty, které vždy brzy na jaře anebo ještě v předjaří zkracujeme na 30 cm výšky. Meruzalka horská má velmi dobrou přizpůsobivost k řezu, to je důvod, proč se skvěle hodí pro tvarované a stříhané živé ploty. Živé ploty tvořené rostlinami meruzalek horských stříháme nejlépe koncem zimy a opakovaně ještě v průběhu června.

Meruzalka zlatá

Meruzalka zlatá je vynikající keř vhodný jako podrost pod vyšší listnaté stromy. Ve skupině ji využijeme nejlépe jako výplň prostoru.

Pamatujeme na to, že živé ploty vysazené z meruzalek potřebují pravidelný každoroční řez, neboť bez něj keře rychle stárnou a vyholují. Pokud nebyl delší dobu na keřích meruzalky prováděn dostatečný řez, můžeme na nich uplatnit radikální zmlazující řez až těsně u země. Počítejte však s tím, že přestárlé rostliny v případě meruzalky krvavé neobrostou již dostatečně a do běžné výšky mladých keřů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: farmingtongardens.com, haagplanten.net, the-plant-directory.co.uk, nancystrahle.com, sodinukai.lt, ribanjou.com, 4.bp.blogspot.com, classes.hortla.wsu.edu, mesarbustes.fr, oceanbeachbulletin.com, media.growsonyou.com, vertigrow.co.uk, aberdeengardening.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 08. 2015 Reagovat
Isabela: No tak to je nádhera. Hodila by se mi do živého plotu. Tady: http://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/368103-zivy-plot-doda-domu-i-jeho-okoli-jedinecny-vzhled.html jsem objevila článek ohledně živých plotů. Zajímalo by mě, jak je to s údržbou. Poté stačí vše udržovat pomocí těchto nůžek: http://www.maister.cz/Vyprodej/BAHCO-NUZKY-NA-ZIVE-PLOTY-320mm.html?listtype=search&searchparam=%C5%BEiv%C3%BD%20plot, že mám pravdu? :)

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha