Modřín je strom pozitivní energie

Modřín je strom pozitivní energie

Stromy a keře, vydáno 20. 10. 2011

V žádné zahradě by tento opadavý jehličnan neměl chybět. Ať už jako vzrostlý strom nebo v menších vyšlechtěných podobách. Je to nejen krásný solitér, ale umí pozitivně působit na náš organizmus i duši.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Domovinou modřínu jsou Karpaty a Alpy,  ale po staletí se pěstuje po celé Evropě, například do Anglie byl přivezen před rokem 1629. Modřín patří mezi jedny z mála opadavých jehličnatých dřevin. To znamená, že na zimu jehlice shazuje a je zcela holý. Na jaře se na bulkovitých větvích začínají objevovat svazečky měkkých jehlic světle zelené barvy. Na špičkách větví rostou jednotlivé jehlice. Na podzim modříny pomalu žloutnou a opadávají. Rostlina kvete samčími květy růžovočervené barvy, které se po opylení mění v hnědé šišky. Jsou vejčité a zůstávají na stromě několik let. Rostlina roste poměrně rychle, tak se příliš nehodí do malé zahrady. Za 10 let vyroste zhruba o 4 - 5 metrů. Do malých zahrad vybíráme raději převislé nebo zakrslé druhy.

Vynikne v prostoru
Tento nádherný solitér nabízí velkou proměnlivost v průběhu roku, od svěží světlé jarní zeleně až po teplé žluté podzimní tóny. Kromě jehlic jsou ozdobné i drobnější šišky. Tato dřevina si říká o světlé a vzdušné místo. Na půdu je velmi nenáročná, nicméně ideální je hlinitá propustná vápnitá půda. Charakteristický půvab modřínu vynikne při dostatku prostoru, bývá totiž zavětvený až k zemi.

Nejznámější druh
Modřín opadavý (Larix decidua) je typickou středoevropskou dřevinou, u nás jej potkáváme v přírodě i ve stromořadích. Původní druh dosahuje  35 m i více. Koruna stromu je štíhle kuželovitá. Větve vodorovně odstávají a koncové tenké větvičky jsou převislé. Kmen pokrývá šedo nebo červenohnědá borka, ve stáří výrazně rozpraskaná. Jehlice vyrůstají ve svazečcích, raší v březnu až dubnu, hezky voní. Zjara jsou svěže zelené, na podzim zlátnou do teplé žluti. Ozdobné drobné šišky zůstávají na stromě dva až tři roky. Dekorativně působí zejména v zimě po opadu jehlic.  Kromě využití jako solitér se osvědčil na živé ploty, které zajisté působí netradičně – za vegetace tvoří jemné jehlice příjemnou clonu a v zimě zůstávají větévky ozdobené sněhem. Vyplatí se také v místech, kde potřebujeme v zimě více světla. Dá se dobře tvarovat.  Opadané jehličí se rychle rozkládá, nemusí se na podzim vyhrabávat. Kompaktní nízká odrůda Repens dosahuje 4 m, Compacta má úzký plný kuželovitý tvar kolem 6 m. Velmi bizardně působí Virgata, nízká odrůda s hadovitě pokroucenými řídkými větvemi.

Modřínové variace po japonsku
Modřín japonský (Larix kaempferi) pochází z vulkanických pohoří japonského ostrova Honšú. Oranžové až načervenalé větévky nesou až 3,5cm dlouhé nápadně modrosivě zelené jehlice. Kuželovitá koruna je ve stáří vodorovně větvená. Pro kvalitní dřevo, rychlý růst a odolnost k nízkým teplotám se modřín japonský vysazoval nejen do parků, ale i do evropských lesů jako dřevina. Převislá forma modřínu japonského je velmi vyhledávanou dřevinou do zahrad snad všech velikostí. Jmenuje se Stiff Weeping a je roubován na kmen různých výšek. Jeho větve jsou od místa roubu převislé jako dlouhé vlasy. Netvoří horizontální větve, ale hustou kštici. Modřín japonský je také dřevinou pro pěstování v miskách ve tvaru bonsají. Mezi nejoblíbenější patří převislá odrůda L. kaempferi Pendula dorůstající kolem 10 m.  Nízký, plazivý růst a světle zelené jehlice charakterizují odrůdu Prostrata.  Stříbřitě modré jModřín japonskýehlice má odrůda Pyramidalis Argantea nebo Blue Rabbit. Žlutopestré zase  Aureovariegata. Temně zelené jehlice a vysokou toleranci k chladu má modřín sibiřský (Larix russica), nehodí se do nížin. Řídký habitus, modrozelené jehlice a pomalý růst je typický pro modřín Lyalův (L. lyalii).

Efektní doplněk zahrad
Modříny jsou ceněné v zahradní architektuře i jako významné hospodářské dřeviny. Zahrnují statné solitéry, tvarují se do živých plotů, ale nabízí také zakrslé stromy, pyramidální i převislé typy. Na malé zahrádce se dobře kombinují s tmavými tisy, poléhavými jalovci, trvalkami. Rostou i ve skalkách a nádobách. Skvěle doplní také chaty a chalupy v podhůří. Modřín si můžete vypěstovat sami ze šiškových semínek, ale doporučuje se raději koupit sazenice modřínu s ošetřeným kořenovým systémem.

Modřín jako léčivka
Výtažky z modřínu opadavého skýtají účinné látky pro náš organismus. Patří mezi ně některé enzymy, hormony a stopové prvky, které zlepšují činnost centrální nervové soustavy, podporují obranyschopnost a posilují organismus. Výtažky z pryskyřic se zase používají k léčení kožních nemocí. Výtažek z pupenů zlepšuje stav při zánětech horních cest dýchacích a nosních dutin, při bolestech v krku a chrapotu.

Pozitivní energie
Ve „stromomluvě“ modřín říká: Pokud tě vše opustí, přijď ke mně. Jeho energie omlazuje fyzicky i psychicky, zbavuje nedostatku sebedůvěry, a prý pomáhá v řešení komplikovaných životních situací, povzbudí trpělivost a vytrvalost. Je symbolem obnovy a lepšího života.  Dříve se úspěšně používal na vykuřování v obdobích moru. V magii používali vykuřování dřevem nebo pálení jehličí k tomu, aby odvrátili nepříznivé vlivy. Není divu, že se pro svou pozitivní energii modřín odedávna používá ve stavebnictví, k výrobě nábytku a k obkladům stěn.


Text: Gabriela Koulová
Foto: lve-baumschule.de, davesgaden.com, hasselman.com, sodinukai.lt, newplants.tripod.com, jcbakker.com, cepolina.com, stephabegg.com, crimsoncanopy.com, wildaboutbritain.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha