Nejkrásnější okrasné keře pro vaši zahradu

Nejkrásnější okrasné keře pro vaši zahradu

Stromy a keře, vydáno 08. 06. 2010

Pokud stále nevíte, čím dodat své zahradě šmrnc, máme pro vás pár tipů. Ty nejkrásnější okrasné keře totiž vůbec není složité pěstovat, navíc sazeničky některých z nich pořídíte i za padesátikorunu. Stačí jen zajet do specializované prodejny květin a vybrat si.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Okrasné keře se jistě brzy stanou vděčnými osadníky vaší zahrady. Nevyžadují příliš péče, přitom se vám každé jaro či léto odmění bohatými květy, navíc rok od roku sílí a nabývají na kráse.

Okrasné keře plné barev rozveselí vaši zahradu

Mezi oblíbené okrasné keře bezesporu patří helianthemum neboli devaterník. Malý, stále zelený zakrslý keřík vysoký kolem 30 centimetrů můžete pořídit s květy snad ve všech barvách, od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až po fialovou.

 

 

Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřůokrasné keře inspirace fotogalerie


Denně se otevírají nové a nové, takže keřík je obsypaný malými kvítky od května téměř až do září. Devaterník potřebuje nejlépe teplé místo, na které svítí slunce, a propustnou půdu, je proto výborný pro skalky nebo na zídky. Jednu rostlinku pořídíte i za 30 korun (například na vanovi.cz).​


​Kalina nebo čilimník patří mezi oblíbené okrasné keře

Mezi mnohem vyšší okrasné keře, které dorůstají až výšky jednoho, ale někdy dokonce i čtyř metrů, patří kalina obecná. Její nezaměnitelné květenství jí dalo výstižnou přezdívku Sněhová koule. Květy, kterými vaši zahradu ozdobí v průběhu června, bývají zpočátku světle zelené, postupně bělají, nakonec jsou dokonce mírně narůžovělé. Kalina není náročná, pouze v době květu potřebuje dostatek vláhy.

Čilimník je oblíbený pro svou obrovskou záplavu květů, které najdete v květinářstvích v mnoha barvách, od žluté přes oranžovou až po červenou. Kvete sice jen na přelomu jara a léta, ale zato ho nemáte šanci přehlédnout. Zhruba metr a půl vysoký keřík vysaďte na plné slunce do dobře vyživené a propustné půdy. Nezapomeňte rostlinku po odkvětu výrazně sestřihnout.


​Vejgélie jako kvetoucí živý plot


Nejkrásnější okrasné keře pro vaši zahradu


Vejgélie je vděčným keřem, který bohatě kvete i dvakrát za léto. Nenáročná rostlina, která má ráda výživnou a propustnou půdu na slunném místě, se vám za péči odvděčí i funkcí originálního živého plotu. Nebojte se keřík po odkvětu ostříhat a vyříznout, je potom hustší a pevnější. Většina okrasných keřů je navíc odolná proti mrazu, proto si s nimi nemusíte dělat starosti přes zimu.

Martina Tlachová
Foto: lukon-glads.cz, biolib.cz, pendernursery.com, mooseyscountrygarden.com, australianinsects.com, victoriainthecountry.com.au


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

11. 11. 2018 Reagovat
němcová: Fotogalerie opravdu pestrá, ale bez názvů rostlin pod každým snímkem. V podstatě k ničemu. Hezký den.
19. 09. 2012 Reagovat
Eva Dlabačová: Na dovolené v severní Itálii jsem viděla v zahradách asi 3 metrový keř až skoro stromek,který měl květy podobné karafiátu barvy oranžové s červeným okrajem nebo růžové .Poupata byla jako plod tisu.Děkuji za zjištění názvu.
04. 11. 2011 Reagovat
Jarmila Sedlmayerová: Scháním keř,kerý se lidově jmenuje "PINĎOURNÍK"mám i foto,ale nevím jak se jmenuje botanicky.Poradíte?
10. 06. 2014 Reagovat
jancarik: magnolie
06. 09. 2011 Reagovat
Juchelková Ludmila: Clánek o krásné zahradě s keříky je velmi hezky připraven...postrádám radu. u své rodné chaloupky v Pošumaví, jmá volnou širokou mez, ale větší sklon, nic moc se tam neudrží, jen keříky, nějaké jsem tam vysadila a ni,čemu se tam, moc moc nedaří,nebot půda je většinou jílovitá,což není dobré..děkuji za radu, co do jílové meze osázet...děkuji Ludmila

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha