Než se pustíme do výsadby okrasných dřevin

Než se pustíme do výsadby okrasných dřevin

Stromy a keře, vydáno 16. 10. 2015

Podzim je obdobím vhodným pro výsadbu dřevin všeho druhu. Vysazují se jak ovocné, tak i okrasné stromy, keře ale i trvalky s dřevnatými stonky. Vždy je před jejich výsadbou nutné zvážit podmínky pro jejich výsadbu. Ty se týkají klimatických podmínek, ale také půdních struktur a jejich zásobování živinami.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Polohové a klimatické podmínky

Klimatické a polohové podmínky, do kterých zahrada spadá, zná dobře každý pěstitel. A pokud ne, obrátí se na zkušeného zahrádkáře z okolí. Jsou to právě její chemické, fyzické a biologické vlastnosti, které do budoucna nejvíce ovlivní růst vysazených dřevin.

Zásobení živinami a půdní struktura

Půdní struktura se podílí na zásobení dřevin vodou a živinami. Je tedy třeba, aby půda na zahradě co nejvíce odpovídala potřebám rostlin. Pokud takovou půdu nemáme, můžeme ji vylepšit. Na to je nejlepší přídavek organické hmoty – hnoje, kompostu, rostlinných zbytků. Ta zlepší jak vzdušnost půdy, tak její vodní poměry. Strukturu zahradní země lze vylepšit také přídavkem vápenatých a fosforečných hnojiv. Zároveň je důležité půdu dobře zpracovat, a to v závislosti na jejím typu.

Hlídejte si kyselost

Pro správnou výsadbu dřevin je třeba znát půdní pH. Tím máme na mysli obsah solí, kyselin a koloidů v půdě. Jelikož dřeviny reagují na dané pH různě, je dobré vědět, které typy dřevin snesou spíše kyselou a které naopak vápenatou půdu. Obecně platí: Pokud mají dřeviny k dispozici opravdu kvalitní půdu, snesou obvykle dobře i větší odchylky půdního pH. 

Další nároky dřevin

K dalším kritériím výběru dřevin pro výsadbu do zahrady nebo k domu patří nároky rostlin na světlo, vlhkost, teplo a případně i schopnost snášet prach a zamořené ovzduší. V tomto směru se více o konkrétních dřevinách dozvíte ve specializovaných příručkách, knihách a časopisech. Pokud máme zahradu poněkud vzdálenou od domova a pouze na ni dojíždíme, nezapomeneme ke dřevinám po vysazení přidat mulč, abychom snížili odpar vody. Pochopitelně bude stav vysazených dřevin záviset i na vaší péči v průběhu dalších let.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: newleaflandscapesuk.co.uk, carolynshadegardens.com, our-garden.co.uk, business-services.upenn.edu, imgick.pennlive.com, southeast.conifersociety.org, rhs.org.uk., Profimedia


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha