Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků

Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků

Stromy a keře, vydáno 10. 03. 2014

Jakmile se vzduchem začne šířit sladká vůně šeříků, je jasné, že tady už máme začátek května. Jen výjimečně šeříky vykvetou už ve druhé polovině dubna. Vzhledem k jejich kráse, vůni a snadnému pěstování původních druhů je rozhodně škoda nemít je také na své zahradě.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Šeříky patří k jedněm z nejkrásnějších keřů v zahradách. Jen v nemnoha případech dosáhnou velikosti stromů. Nevyžadují tedy ani příliš mnoho prostoru. Daří se jim na slunci i v polostínu. Ty umístěné v polostínu však méně pokvetou. Pokud už šeřík (Syringa) na své zahradě máte, na jaře jej přihnojte hnojivem se zvýšeným obsahem vápníku a fosforu. Podruhé je vhodné přihnojení po odkvětu, kdy se na keřích šeříku zakládají květní pupeny na příští rok.

Šeříků existuje na třicet druhů, takže je rozhodně z čeho vybírat. Největším zástupcem tohoto druhu je šeřík obecný (Syringa vulgaris). Kvete v široké škále barev od temně modrofialové, přes růžovou až po sněhově bílou. Po odkvětu odstraňte zasychající květní laty, což je dobré pro bohaté kvetení v příštím roce. Jinak keř řežte, jen když potřebujete prosvětlit starší rostliny.

Nádherné květní laty šeříků lákají většinu z nás k utržení do vázy, abychom si jejich omamnou vůni užili nejen na procházce, ale také v interiéru svých domovů. Tady však mnozí z nás spatřují jisté úskalí, šeřík ve váze brzy uvadá a často nepomáhá ani výměna vody za čerstvou. My vám ale poradíme, jak zachovat svěžest větviček kvetoucích šeříků ve váze co nejdéle. Ještě dříve, než větvičky vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich ve spodní části listy a sloupněte z nich také asi 10 cm kůry. Dřevo podélně nařízněte. Šeříkům prospěje také vařící voda, věděli jste to? Ponořte do ní konce čerstvě nařezaných větviček a okamžitě po vytažení je zchlaďte studenou vodou. Vodu ve váze pro šeříky udržujte spíše vlažnou, než studenou a přidejte do ní výživu pro řezané květiny.

Z šeříků si můžete vytvořit domů nebo na zahradní posezení překrásná aranžmá. Postačí trošku fantazie anebo inspirace z naší fotogalerie u článku. Ať už šeřík naaranžujete do jednoduché konvičky nebo do průhledné sklenice od mléka, vyzdobíte jím skleněnou nebo porcelánovou mísu po babičce anebo skupinku miniaturních váziček, které jste si přivezli z návštěvy Ikei, ve všem budou šeříky vypadat přímo úchvatně. Jsou krásné samy o sobě a jednoduché nádoby jejich krásu ještě podtrhnou.

Šeřík je možné také kombinovat s jinými právě rostoucími květinami. Okouzlující spojení vzniká z něžného hrachoru v lila barvě a podobně zabarvených šeříkových květních lat. Můžete vyzkoušet také kombinaci s pivoňkami, které jsou však také silně aromatickými květinami, takže pozor na silnou vůni, kterou bude taková kytice vydávat. Nikdy si ji nestavte do ložnice. Podobně jako z vůně hyacintů by vás z ní mohla rozbolet hlava.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, neelywang.com, countryliving.com, thisoldhouse.com, hometalk.com, save-on-crafts.com, bhg.com, gardenphotoworld.com, olfactoriastravels.com, mylusciouslife.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha