Okrasné keře ve vaší zahradě

Okrasné keře ve vaší zahradě

Stromy a keře, vydáno 06. 04. 2011

Pokud jste již v říjnu zasadili sazenice okrasných keřů, pak jste udělali rozhodně dobře a v současném období se již můžete těšit na malé výhonky s lístečky, které vám budou rašit ze země. Pakliže jste tak neučinili, stačí zajít do nejbližšího zahradnictví a koupit okrasné keříky v květináči.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Jak už jsme si řekli v úvodu, pokud se nám podařilo sazenice vysadit do poloviny října, stihly si dřeviny ještě před nástupem zimy vytvořit dostatek jemných kořínků, aby ji bez problémů přečkali a hned zjara se začaly rychle zvětšovat.

V případě, že vaši zahradu chcete osadit již vzrostlými keříky z květináčů, postup bude následující.

Nejdůležitější je před výsadbou okrasných keřů udržet jejich kořeny ve vlhkém stavu až do výsadby. Po zasazení třeba rostlinu pevně přitlačit a důkladně zalít. Keře by měly být vysázeny tak, aby měly dostatek místa pro svůj růst. Tady se třeba řídit podle toho, do jaké výšky mohou dorůst, aby vyšší keře po čase neutlačovali ty, které jsou níže. Po výsadbě je dobré keře trochu zastřihnout. Zastřihují se všechny výhony ve dvou třetinách až v polovině jejich délky, slabě rostoucí druhy se stříhají hlouběji, podobně jako druhy bujně rostoucí.


Okrasné keře ve vaší zahradě

Výsadba keříkovitých růží


Stromkové růže mají vysazovat  40 - 50 cm od sebe. Stále tedy hovoříme o přesazení z květináčů. Pokud je budeme chtít vysadit v několika řadách, pak je třeba mezi nimi nechat vzdálenost 100 cm. Místo očkování by mělo být nahoře. Keřové růže je třeba vysadit tak hluboko, aby místo očkování bylo dostatečně zakryté zeminou.


Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřůokrasné keře inspirace fotogalerie

Solitérní keříky

Jako solitéry vysazujeme keříky, a to jak nižší, tak i vyšší listnaté a stálezelené keře a jehličnany sloupovitých habituálních tvarů. Stromy a vyšší keře vysazujeme zejména na podzim, ale i na jaře do zmrzlé půdy do vyhloubených jamek. Velikost jámy a úprava půdy v ní závisí na druhu vysazovaného jedince.

Okrasné keře ve vaší zahradě

Právě místo spolu s kvalitou půdy rozhoduje o tom, zda se (kvalitní) rostlinka ujme a jak bude prospívat v prvních letech po výsadbě. Výsadba solitérů závisí také na tom, zda jsou vysázené s balem nebo bez něj. Následuje vydatná zálivka, která umožní, aby se půda dostala i do mezer mezi kořeny. Půdu je rovněž  třeba doplnit substrátem až po okraj.

Okrasné keře ve vaší zahradě

Okrasné keře ve vaší zahradě

Pokud toužíte po překrásných solitérech s barevnými květy, vřele doporučujeme rovněž rododendrony či šeříky.

Okrasné keře ve vaší zahradě

Podobně se postupuje i v případě, že se dáte do výsadby keříků v balu, a to pro účely živého plotu. Jako doplněk zděného plotu v rostlinné podobě se hodí keříkovité azalky. Jako kompletní živý plot jsou zase vhodné téměř všechny druh okrasných tújí nebo plané růže.

Okrasné keře ve vaší zahradě

Pokud nevíte, jaký okrasný keř pro vaši zahradu zvolit, přečtěte si náš článek "Nejkrásnější okrasné keře pro vaši zahradu".

Text: Lucie Sýkorová
Foto: roomu.net, joskae.com, picasaweb.google.com, gardening.about.com, home-and-garden.webshots.com, andysworld.org.uk, chezpei.com, jellyfishbay.wordpress.com, bailalatina.nl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 05. 2012 Reagovat
Hoffmann Jiri: Dobrý večer mohl bych se zeptat co je to na 3 fotce za keř ? ( ten s bilími drobnými květy ) předem děkuji za odpověď

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha