Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady

Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady

Stromy a keře, vydáno 22. 11. 2010

Když se řekne javor, většině z nás se vybaví majestátně tvarovaný list, který díky svému překrásnému podzimnímu zbarvení děti často sbírají pro svá umělecká díla v hodinách výtvarné výchovy. Javorový list je také hlavním znakem překrásné a divoké Kanady. Může se ale také stát „znakem“ vaší okrasné zahrady.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Javory jsou jedny z  nejrůznorodějších stromů co do výšky, tvaru koruny i rozměrů a tvarů listů. Nejvýznamnější je estetický účinek listů, zvláště jejich překrásné podzimní zbarvení v tónech žluté, žlutooranžové, oranžové až krvavě červené. Stromy nebo keře rozličného vzrůstu; rovněž olistění je různě tvarované, velké i rozmanitě zbarvené;, květy 4-5četné, uspořádané v různé hrozny, laty nebo chocholíky; plody jsou křídlaté nažky. Všechny druhy javorů jsou světlomilné, často však snášejí i polostín (účelný zvláště u mladých výsadeb), půdy se hodí vlhčí, úrodné a středně těžké.  

Dorůstají výšky od 1 až do 30 metrů. Pro naše zahrádky mají význam méně vzrůstné druhy či kultivary javorů například javor dlanitolistý, javor japonský, javor ginnala, javor polní – babyka, javor mléčný – mléč a jiné. Všechny vyžadují světlé stanoviště, některé však snášejí i polostín. Některé kultivary, zvláště pestrolisté, nesnášejí přímý sluneční úpal, který způsobuje zasychání špiček listů, proto je pro ně vhodnější mírné přistínění. Nejlépe se jim daří v úrodné, středně těžké půdě.
Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady
Javory, s výjimkou javoru jasanolistého, mají listy vstříčně křížmostojné a dlouze řapíkaté, jednoduché a většinou hluboce laločnaté, případně dlanitě dělené nebo zpeřené. U javoru jasanolistého jsou listy dlanitě laločnaté a při bázi srdčité.

Větvoví a zvláště jednoleté výhony vynikají u některých javorů barvou v tónech zelené, žlutozelené, žlutočervené, růžově červené, červené, temně nafialovělé nebo našedlé. Květy jsou sestavené do lat, hroznů nebo chocholíků a mají pěti nebo čtyřčetné okvětí v barevných tónech zelené, zelenožluté, žluté, ale i načervenalé, červené až hnědozelené.
Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady
Vykvétají před rašením listů nejčastěji v dubnu až květnu, někdy i dříve. Kvetou až ve vyšším věku, přibližně ve stáří 20 let a více. U některých druhů působí velmi dekorativně i plody (okřídlené dvojnažky), které mohou být žlutobílé, načervenalé až červené, světle zelené nebo hnědé, sestavené podle typu květenství do delších či kratších hroznů nebo svazečků. Někdy drží na stromech i přes zimu po opadu listí.

Okrasné javory, zvláště javor dlaňolistý a javor japonský prozáří vaši zahradu na podzim. Pokud je jejich pozadí zelené, vynikne ohnivá krása podzimního zbarvení jejich listů. Podzimní zbarvení jejich listů je odvislé od počasí - je- li podzim suchý, předvedou vám javory svoji nejkrásnější barevnou škálu, za mírného a vlhkého počasí se takové krásy nedočkáte. Ale i tak rozhodně nebudete litovat, pakliže si tuto barvami hýřící dřevinu na svou zahradu pořídíte.
Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady

Text: Lucie Sýkorová
Foto: vividperceptions.net layoutsparks.com/, knechts.net, landscapenashville.com, fineartamerica.com, diegartenoase.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha