Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady

Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady

Stromy a keře, vydáno 22. 11. 2010

Když se řekne javor, většině z nás se vybaví majestátně tvarovaný list, který díky svému překrásnému podzimnímu zbarvení děti často sbírají pro svá umělecká díla v hodinách výtvarné výchovy. Javorový list je také hlavním znakem překrásné a divoké Kanady. Může se ale také stát „znakem“ vaší okrasné zahrady.

Rostlina dne

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny...

Javory jsou jedny z  nejrůznorodějších stromů co do výšky, tvaru koruny i rozměrů a tvarů listů. Nejvýznamnější je estetický účinek listů, zvláště jejich překrásné podzimní zbarvení v tónech žluté, žlutooranžové, oranžové až krvavě červené. Stromy nebo keře rozličného vzrůstu; rovněž olistění je různě tvarované, velké i rozmanitě zbarvené;, květy 4-5četné, uspořádané v různé hrozny, laty nebo chocholíky; plody jsou křídlaté nažky. Všechny druhy javorů jsou světlomilné, často však snášejí i polostín (účelný zvláště u mladých výsadeb), půdy se hodí vlhčí, úrodné a středně těžké.  

Dorůstají výšky od 1 až do 30 metrů. Pro naše zahrádky mají význam méně vzrůstné druhy či kultivary javorů například javor dlanitolistý, javor japonský, javor ginnala, javor polní – babyka, javor mléčný – mléč a jiné. Všechny vyžadují světlé stanoviště, některé však snášejí i polostín. Některé kultivary, zvláště pestrolisté, nesnášejí přímý sluneční úpal, který způsobuje zasychání špiček listů, proto je pro ně vhodnější mírné přistínění. Nejlépe se jim daří v úrodné, středně těžké půdě.
Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady
Javory, s výjimkou javoru jasanolistého, mají listy vstříčně křížmostojné a dlouze řapíkaté, jednoduché a většinou hluboce laločnaté, případně dlanitě dělené nebo zpeřené. U javoru jasanolistého jsou listy dlanitě laločnaté a při bázi srdčité.

Větvoví a zvláště jednoleté výhony vynikají u některých javorů barvou v tónech zelené, žlutozelené, žlutočervené, růžově červené, červené, temně nafialovělé nebo našedlé. Květy jsou sestavené do lat, hroznů nebo chocholíků a mají pěti nebo čtyřčetné okvětí v barevných tónech zelené, zelenožluté, žluté, ale i načervenalé, červené až hnědozelené.
Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady
Vykvétají před rašením listů nejčastěji v dubnu až květnu, někdy i dříve. Kvetou až ve vyšším věku, přibližně ve stáří 20 let a více. U některých druhů působí velmi dekorativně i plody (okřídlené dvojnažky), které mohou být žlutobílé, načervenalé až červené, světle zelené nebo hnědé, sestavené podle typu květenství do delších či kratších hroznů nebo svazečků. Někdy drží na stromech i přes zimu po opadu listí.

Okrasné javory, zvláště javor dlaňolistý a javor japonský prozáří vaši zahradu na podzim. Pokud je jejich pozadí zelené, vynikne ohnivá krása podzimního zbarvení jejich listů. Podzimní zbarvení jejich listů je odvislé od počasí - je- li podzim suchý, předvedou vám javory svoji nejkrásnější barevnou škálu, za mírného a vlhkého počasí se takové krásy nedočkáte. Ale i tak rozhodně nebudete litovat, pakliže si tuto barvami hýřící dřevinu na svou zahradu pořídíte.
Okrasný javor - barevná ozdoba vaší zahrady

Text: Lucie Sýkorová
Foto: vividperceptions.net layoutsparks.com/, knechts.net, landscapenashville.com, fineartamerica.com, diegartenoase.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha